Віталій Бойко: “Лікарня — це не театр і не супермаркет”
— Пане Віталію, як вам зміна палат на чиновницький кабінет?
— Незвично, відверто кажучи. Я якось все життя у медицині був... Після медінституту — одразу відправили на Зарічненщину. Я був єдиним анестезіологом на весь район. Тоді й поринув у щоденну лікарську працю. Це вже набагато пізніше, коли очолив обласну дитячу лікарню, трохи почав займатися менеджментом та організацією. От зараз до мене чи не щодень приходить чимало мам, бабусь і всі просять влаштувати свою дитину на роботу в обласні медзаклади. Не встигла дитина відівчитися — й відразу обласні лікарні їй подавай. “А ти поїдь у село, у район. Пропрацюй з рік-два у польових умовах, за відсутності обладнання та ресурсів. Лікарю з таким досвідом не буде ціни ні в Рівному, ні в Києві, ні в Польщі”. Не розуміють...
— Заступник голови облдержадміністрації Юрій Кічатий в останньому інтерв’ю заявляв про значні медичні реформи на Рівненщині. Про аудит, який мають провести у комунальних закладах...
— Думаю, це єдине правильне рішення. Тільки таким чином ми зможемо доцільність чи недоцільність медичної системи, яка нині діє в регіоні. Мене взагалі дивує, чому досі — за 15 років існування України — медицина досі не реформована. Гроші треба виділяти не на ліжко-місце, а на хворого! Увесь світ так працює. Медина у нас якась нелюдяна: усі витрати визначаються кількістю місць у лікарні, а не кількістю хворих, що там лікуються. Вважаю, що варто скорочувати кількість ліжок, а за рахунок цього — підвищити кількість професійних лікарів.
— Багато хто каже, що така система — “за ліжко-місцями” — звичайна корупційна схема для “викачки” грошей з пацієнтів...
— Ой, ви знаєте, я не люблю отаких слів на кшталт “корупційна схема” і так далі. Таке питання повинно бути державною політикою. Лікарі — лише заручники ситуації. Візьміть, до прикладу, Ольштин (Польща). Там 350 ліжок лікарні, типу нашої обласної. У нас — удвічі більше. А хворих лікуємо ми однакову кількість! То хто ефективніше використовує те, що має?
— До речі, яка нині ситуація з медикаментозним забезпеченням лікарень?
— За останніми підрахунками, на всі комунальні заклади Рівненщини нам потрібно 35 мільйонів гривень у рік на медикаменти. Наразі ми забезпечені лише на 30 відсотків.. Так, ми зараз підняли питання безкоштовної ургентної (невідкладної — авт.) допомоги. Людина поступає у перший день — і її усім повинні забезпечити. Однак я розумію, що на другий день перебування пацієнта у лікарні нам доведеться просити його купити ліки за власний кошт...
— Більше того, наразі, крім фінансового забезпечення лікарень, у медицині існує таке проблемне питання як лікарські помилки. Ось останній яскравий приклад: вбивство трьох людей психічно хворим у Сарнах. Експерти сперечаються: наскільки професійно було покласти нервово неврівноважену, агресивну людину до палати з шістьма пацієнтами...
— Знаєте, я наразі не буду коментувати цей випадок. Там працює медична комісія. Будуть офіційні висновки — тоді поговоримо.
— А як щодо випадку у Дубні, коли батьки втратили дітей начебто через лікарські помилки?
— Я теж відмовлюсь це коментувати. У таких “щепетильних” ситуаціях краще промовчати...
— У Рівненщини, про не раз заявляли керівники медзакладів, проблеми з дитячою вакцинацією. Зокрема, відсутня така вакцина як "Пентаксим". Тим часом, у приватних клініках, кажуть рівняни, її таки можна купити. Чому так?
— Усі вакцини у комунальних лікарнях — це державні закупівлі. Самі розумієте, наразі в Україні у цьому плані дві проблеми: відсутність фінансів та тендеру. Однак, на нещоданвій нараді міністр нас запевнив, що вакцина вже має бути. Тому раджу батькам не хвилюватися: вакцинація проти поліомієліту, звісно, обов’язкова, але не термінова.
— Той же Юрій Кічатий у тому ж інтерв’ю “ОГО” заявив, що питання кадрових перестановок на керівних посадах обласних медзакладів — відкрите. Вже “примітили” когось на звільнення?
— До завершення аудиту всіх медзакладів про це говорити рано. Питання ж не стоїть, що прийшла нова влада, отже треба нових керівників. Гарні керівники, а лікарі зокрема, не повинні ділитися на "ваші" та "наші". Хворому все одно, хто до якої партії належить у лікарні, коли іншого виходу немає. Це ж не театр і не супермаркет.
— Так було б цікаво, якби всі лікарі ходили в різнокольорових халатах — за партійною приналежністю...
— А в Штатах, в Європі так і роблять. (Робить паузу, потім посміхається і відповідає на мій здивований погляд, — авт.) Йдеться про дитячі медзаклади. За кордоном вже давно борються із так званим синдромом білого халата, коли в дитини виробляється стереотип, що людина в білому халаті може зробити боляче. З власного досвіду роботи у дитячій лікарні знаю, що це таке. Саме тому за кордоном практикують, якщо можна так сказати, різнобарв’я: медсестри, лікарі ходять у різнокольорових халатах, на яких намальовані слоники всякі, жирафи і таке інше. Я навіть бачив крапельниці у вигляді тваринок.
Ми плануємо впровадити таке у нашій дитячий лікарні. Думаю, для цього не треба багато часу чи зусиль. Головне — бажання та розуміння колективу. А маленькі пацієнти, тим більше, будуть не проти.

Помер директор Рівненського економіко-правового коледжу Степан Добридник

У Рівному пішов з життя Степан Іванович Добридник, багаторічний директор Рівненського економіко-правового фахового коледжу (РЕПФК). Про це з глибоким сумом повідомили на офіційній сторінці навчального закладу.
переглядів: 261
Церковний календар на травень 2025: що відзначатимуть віряни ПЦУ

Травень 2025 року для Православної Церкви України буде насичений важливими духовними подіями, спогадами про святих угодників Божих та знаковими датами церковної історії. Про це повідомляє прес-служба ПЦУ.
переглядів: 186
Що зірки пророкують у травні 2025: гороскоп для кожного знака зодіаку

Щомісячний гороскоп – травень 2025 року. Овнів чекає місяць викликів та нових можливостей, тоді як для Раків це буде період роздумів та внутрішніх змін. Яким буде для вас цей місяць?
переглядів: 262
У Рівному медики успішно реанімували чоловіка

29 квітня о 23:16 на лінію «103» надійшов терміновий виклик від мешканки Рівного. Жінка повідомила, що її 63-річний чоловік раптово перестав дихати, а його тіло почало синіти.
переглядів: 362
Які свята відзначають сьогодні в Україні та світі

Сьогодні, 30 квітня, у світі відзначають одразу кілька важливих подій, які мають як екологічне, так і культурне, соціальне та професійне значення.
переглядів: 309