День пасічника: Колюча кішка, яка їсть бджіл і ос
Відкриємо страшну таємницю: їжакам не потрібні запаси їжі, тому що взимку їжаки... сплять. Сплять солодким сном з листопада до квітня, як ведмеді, борсуки, жаби й змії. А в сні витрачають потихеньку підшкірний жир, накопичений аж ніяк не на яблуках. Адже їжак тварина комахоїдна. Рослинну їжу — варену картоплю, рис, груші, сливи, горіхи, насіннячко й ті ж горезвісні яблука — їдять тільки ті їжаки, які утримуються в неволі. У природному середовищі перебування раціон їжаків становлять жуки, черв’яки й равлики. Іноді їжак може урізноманітити своє меню жабами, ящірками, пташиними яйцями, мишенятами...
До речі, про мишей. Вважається, що їжак — чудовий мишолов, його навіть називають колючою кішкою. Але насправді миші — не їжача їжа. Не може їжачок за цими шустрими гризунами погнатися, от хіба що повезе йому знайти мишаче гніздо. Але набагато більше цікавлять їжаків зовсім інші гнізда — осині й бджолині. Цих комах їжак їсть, зовсім не боячись укусів.
Їжаки взагалі дуже стійкі до різних отрут, у тому числі й до бджолиної. Невеликі дози сулеми, миш’яку, синильної кислоти для їжачка не смертельні. І навіть укус гадюки він переживе, відбувшись легеньким нездужанням, якщо, звичайно, гадюка встигне його вкусити до того, як буде з’їдена.
От ще одна з легенд про їжака: нібито, зустрівши в лісі хижака, їжак може згорнутися в клубок і покотитись, тікаючи від небезпеки. Згорнутись-то їжак може, а от покотитись — ніяк. Його спинний м’яз влаштований таким чином, що стягує в кулю тільки нерухомо сидячого або лежачого їжака. Варто йому поворухнутися, лежачи на спині, як м’яз втратить свою пружність і їжак розпластається по землі ганчіркою. Від своїх ворогів — лисиць, пугачів, великих сов, яструбів — їжачок зазвичай не втікає, а завмирає на місці, згорнувшись у колючу кулю.
Але є в їжака інші вороги, від яких колючки не рятують. А все тому, що живуть ці вороги безпосередньо в їжачих колючках. Це кліщі й блохи. Часом вони так дістають бідного їжачка, що він влаштовує собі дезінфекцію. Знаходить, наприклад, опалі дикі кислі яблука й качається у них. Звідси, напевно, і народилася легенда про запасливого їжачка.
Тяга їжаків до різного роду кислих продуктів, їдких речовин, предметів з різким запахом помічена давно. Жоден їжак не пройде повз промаслену ганчірку або носову хустку, що пахне парфумами. Відомі випадки, коли їжаки підбирали й наколювали на свої голки недопалки або намагалися “вивалятися” у кавових зернах. Іноді їжаки позбуваються від бліх традиційним способом, відпрацьованим і перевіреним не одним поколінням диких тварин: заходять у воду по кінчик носа. Це допомагає, але не надовго.
Цікаві факти з життя їжаків
- Колючки й згортання в клубок — це природний захист їжачків від хижаків. Однак він не завжди допомагає — деяким тваринам вдається розгорнути скрученого в клубок їжачка. А лисиця, кажуть, навіть відкочує їжачка у воду, щоб він розгорнувся.
- Колючки деяких видів їжаків можуть виявитися отруйними. Та ця отрута виробляється не їжаком. Їжак змазує голки отрутою, “конфіскованою” у жаб.
- Частота подихів їжачка: в активному стані — 40-50, під час сплячки — 6-8 подихів у хвилину; температура тіла — 34, під час сплячки — 2 градуси за Цельсієм.
- У їжаків не найкращий зір. Правда, вважається, що їжаки можуть розрізняти кольори як людина (на відміну від всіх інших тварин, у яких зір — “чорно-білий”). Крім того, у їжаків дуже гарні слух і нюх.
- У всіх їжаків 36 зубів.
- Період вагітності їжачихи — 7 тижнів. За рік буває один приплід, від 3 до 6 (іноді до 7-8) дитинчат.
— Їжачата народжуються сліпими, з яскраво-рожевою шкірою, без голок. Голки (спочатку м’які) починають з’являтися через кілька годин після народження. Очі в їжачат відкриваються на 16-й день.
- Не варто брати їжаків додому. У неволі вони практично не живуть. Крім того їжаки — рознощики найнебезпечніших для людини кліщів.
Дзеркальна дата 11.11.2024: Що означає ця унікальна комбінація чисел?
11 листопада 2024 року стане не тільки звичайним днем осені, але й особливою дзеркальною датою – днем, у якому присутні чотири однакових одиниці (11.11), створюючи рідкісну й візуально симетричну комбінацію.
переглядів: 230
Фінансовий гороскоп на тиждень 11-17 листопада 2024: один із знаків зодіаку знайде фінансовий спокій
Тижневий фінансовий гороскоп на 11-17 листопада 2024 року передбачає напружений час у фінансовому плані. Для Стрільців відкриваються нові інвестиційні можливості, а для Діви буде стабільність. У свою чергу, Рибам варто уникати ризикованих угод, щоб нічого не втратити.
переглядів: 358
Питання гендерної політики в Україні вчергове досліджено на дисертаційному рівні
Питання розуміння гендерної рівності залишається правовою категорією, що перебуває у процесах нормативної трансформації та реформування, що визначається переглядом підходів до встановлення соціальних ролей, що виконуються жінками, чоловіками.
переглядів: 387
Рівне простилося із мужнім Захисником
Сьогодні, 9 листопада, у Рівному попрощалися із полеглим Героєм Володимиром Магусом, який віддав своє життя у боротьбі за мирне майбутнє українського народу.
переглядів: 415
У Рівному в понеділок презентуватимуть фільм "Буча"
Цього понеділка, 11 листопада, о 18:00 у кінотеатрі «Україна» відбудеться показ фільму «Буча» за участі команди і акторів.
переглядів: 443