День пасічника: Колюча кішка, яка їсть бджіл і ос
Відкриємо страшну таємницю: їжакам не потрібні запаси їжі, тому що взимку їжаки... сплять. Сплять солодким сном з листопада до квітня, як ведмеді, борсуки, жаби й змії. А в сні витрачають потихеньку підшкірний жир, накопичений аж ніяк не на яблуках. Адже їжак тварина комахоїдна. Рослинну їжу — варену картоплю, рис, груші, сливи, горіхи, насіннячко й ті ж горезвісні яблука — їдять тільки ті їжаки, які утримуються в неволі. У природному середовищі перебування раціон їжаків становлять жуки, черв’яки й равлики. Іноді їжак може урізноманітити своє меню жабами, ящірками, пташиними яйцями, мишенятами...
До речі, про мишей. Вважається, що їжак — чудовий мишолов, його навіть називають колючою кішкою. Але насправді миші — не їжача їжа. Не може їжачок за цими шустрими гризунами погнатися, от хіба що повезе йому знайти мишаче гніздо. Але набагато більше цікавлять їжаків зовсім інші гнізда — осині й бджолині. Цих комах їжак їсть, зовсім не боячись укусів.
Їжаки взагалі дуже стійкі до різних отрут, у тому числі й до бджолиної. Невеликі дози сулеми, миш’яку, синильної кислоти для їжачка не смертельні. І навіть укус гадюки він переживе, відбувшись легеньким нездужанням, якщо, звичайно, гадюка встигне його вкусити до того, як буде з’їдена.
От ще одна з легенд про їжака: нібито, зустрівши в лісі хижака, їжак може згорнутися в клубок і покотитись, тікаючи від небезпеки. Згорнутись-то їжак може, а от покотитись — ніяк. Його спинний м’яз влаштований таким чином, що стягує в кулю тільки нерухомо сидячого або лежачого їжака. Варто йому поворухнутися, лежачи на спині, як м’яз втратить свою пружність і їжак розпластається по землі ганчіркою. Від своїх ворогів — лисиць, пугачів, великих сов, яструбів — їжачок зазвичай не втікає, а завмирає на місці, згорнувшись у колючу кулю.
Але є в їжака інші вороги, від яких колючки не рятують. А все тому, що живуть ці вороги безпосередньо в їжачих колючках. Це кліщі й блохи. Часом вони так дістають бідного їжачка, що він влаштовує собі дезінфекцію. Знаходить, наприклад, опалі дикі кислі яблука й качається у них. Звідси, напевно, і народилася легенда про запасливого їжачка.
Тяга їжаків до різного роду кислих продуктів, їдких речовин, предметів з різким запахом помічена давно. Жоден їжак не пройде повз промаслену ганчірку або носову хустку, що пахне парфумами. Відомі випадки, коли їжаки підбирали й наколювали на свої голки недопалки або намагалися “вивалятися” у кавових зернах. Іноді їжаки позбуваються від бліх традиційним способом, відпрацьованим і перевіреним не одним поколінням диких тварин: заходять у воду по кінчик носа. Це допомагає, але не надовго.
Цікаві факти з життя їжаків
- Колючки й згортання в клубок — це природний захист їжачків від хижаків. Однак він не завжди допомагає — деяким тваринам вдається розгорнути скрученого в клубок їжачка. А лисиця, кажуть, навіть відкочує їжачка у воду, щоб він розгорнувся.
- Колючки деяких видів їжаків можуть виявитися отруйними. Та ця отрута виробляється не їжаком. Їжак змазує голки отрутою, “конфіскованою” у жаб.
- Частота подихів їжачка: в активному стані — 40-50, під час сплячки — 6-8 подихів у хвилину; температура тіла — 34, під час сплячки — 2 градуси за Цельсієм.
- У їжаків не найкращий зір. Правда, вважається, що їжаки можуть розрізняти кольори як людина (на відміну від всіх інших тварин, у яких зір — “чорно-білий”). Крім того, у їжаків дуже гарні слух і нюх.
- У всіх їжаків 36 зубів.
- Період вагітності їжачихи — 7 тижнів. За рік буває один приплід, від 3 до 6 (іноді до 7-8) дитинчат.
— Їжачата народжуються сліпими, з яскраво-рожевою шкірою, без голок. Голки (спочатку м’які) починають з’являтися через кілька годин після народження. Очі в їжачат відкриваються на 16-й день.
- Не варто брати їжаків додому. У неволі вони практично не живуть. Крім того їжаки — рознощики найнебезпечніших для людини кліщів.
Гороскоп на вівторок 21 січня: прислухайтеся до себе
Якщо ви відчуваєте, що останнім часом ваше життя зупинилося, сьогоднішня енергія приходить із повною валізою перетворень. Ранок починається спокійно, хоча Меркурій у легкому конфлікті з Хіроном може дати нам тонкий сигнал переосмислити свої реакції.
переглядів: 174
Сьогодні крайній термін подачі заявки для участі у програмі "Ветеранський спорт"
Залишилося лічені години, щоб скористатися унікальною можливістю покращити своє фізичне та ментальне здоров’я завдяки програмі "Ветеранський спорт". Станом на сьогодні 23 000 ветеранів і ветеранок приєдналися до програми.
переглядів: 138
З'явився новий застосунок для емоційного благополуччя українців "єЗараз"
В умовах сучасної дійсності, сповненої стресів та викликів, українці отримали новий інструмент для підтримки свого емоційного здоров'я. Міністерство каламбурів України, у співпраці з креативною агенцією I AM IDEA та стартап-студією Kiss My Apps, презентувало мобільний застосунок "єЗараз".
переглядів: 178
Привласнили 2,5 млн грн донатів на ЗСУ: поліція викрила групу шахраїв
Столичні кіберполіцейські спільно зі слідчими Головного слідчого управління за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора припинили діяльність шахраїв із Черкащини, які реалізували схему привласнення донатів, зібраних на потреби ЗСУ.
переглядів: 204
СБУ та Нацполіція запобігли замаху на життя високопосадовця МОЗ
Співробітники Служби безпеки України та Національної поліції запобігли убивству першого заступника Міністра охорони здоров’я.
переглядів: 210