Уряд вирішив у 2010 році більше не інвестувати в проблемні банки
На думку експертів, самостійно проблемним установам не вижити, але їх ліквідація вже не вплине на банківську систему.
Віце-прем'єр з економічних питань Сергій Тігіпко заявив у п'ятницю, 26 листопада, що уряд не планує в 2010 році рекапіталізувати банк "Надра". "Підвищувати акціонерний капітал трьох держбанків, які були приватизовані і викуплені державою, ми теж не будемо у зв'язку з непростою економічною ситуацією, — сказав пан Тігіпко. — Сьогодні ці банки повинні вирішувати питання перш за все за свій рахунок і в разі необхідності за рахунок пошуку інших інвесторів".
У меморандумі про співпрацю між Україною і Міжнародним валютним фондом наголошується, що рішення щодо банку "Надра" має бути прийнято до кінця листопада — держава обіцяла виділити установі до 5 млрд грн. Але Всесвітній банк неодноразово рекомендував відмовитися від порятунку проблемних банків за рахунок держбюджету. Таким чином, уряд нарешті прояснив свою позицію щодо рекапіталізації банку "Надра" і трьох держбанків.
Родовід Банк, "Київ" і Укргазбанк раніше отримали у свій капітал 17,2 млрд грн і розраховували в цьому році ще на 12,5 млрд грн. Але частина коштів платників податків була вкрадена, зазначив Сергій Тігіпко. "Якщо банки не вийшли на стабільну роботу, значить, менеджмент спрацював неефективно або державні кошти були розкрадені, пішли кудись не туди, — заявив чиновник. — Не розібравшись у ситуації, ми не можемо постійно продовжувати фінансувати банки за рахунок платників податків".
Кабмін планує після due diligence проблемних банків прийняти рішення про їх продаж або злиття.
Міжнародний аудит проблемних банків уже замовлено, але його результати стануть відомі не раніше лютого 2011 року. Голова Головного контрольно-ревізійного управління Петро Андрєєв заявляв про виявлені порушення в Родовід Банку на 22,6 млрд грн (тимчасовий адміністратор Сергій Щербина вже більше півроку знаходиться під арештом), Укргазбанк порушив фінансову дисципліну на 2,8 млрд грн, а банк "Київ" — на 815 млн грн. Основна проблема банків — видача кредитів "своїм" компаніям.
"У свій час Кабмін обмежив ці операції, ввівши ліміт на кредитування — 5 млн грн, але півроку тому зняв його. Від співробітників я знаю, що така ж ситуація склалася в усіх трьох банках", — повідомив менеджер банку "Київ". Джерело в Укргазбанку розповіло, що остання перевірка НБУ виявила порушення з боку керівництва, перевищувало повноваження при видачі кредитів. Джерело в НБУ відзначив, що рішення за виявленими фактами ще не прийнято. Він нагадав, що наглядом займаються перший заступник голови Нацбанку Сергій Арбузов і заступник голови НБУ Ігор Соркін.
У Нацбанку повідомили, що середні щоденні залишки на коррахунках банку "Надра" становлять 10 млн грн, Родовід Банку — 60-70 млн грн, банку "Київ" — 25 млн грн. "У всіх банках падає ресурсна база і щодня формуються збитки по 1 млн грн, — сказало джерело в НБУ. — В Укргазбанку ситуація трохи краща, але без коштів держави або злиття банки протягнуть півроку-рік".
Тимчасовий адміністратор банку "Надра" Валентина Жуковська зазначила, що постанови Кабміну про відмову в рекапіталізації ще немає, і не виключила можливості підтримки банку тільки приватними інвесторами: "Дмитро Фірташ (інвестор) — дуже послідовна людина і дуже багато зробив для банку, щоб зараз піти". "Ця новина вплине на котирування єврооблігацій банку "Надра", власники яких розраховували на рекапіталізацію", — заявив старший аналітик ІК Astrum Investment Management Сергій Фурса. Експерти вважають, що "Київ" і Укргазбанк можуть зацікавити лише колишніх власників, і їх продаж у 2011 році можлива тільки зі значним дисконтом. При цьому ліквідація будь-якого з чотирьох банків уже не здатна вплинути на банківську систему, говорить віце-президент інвестиційно-банківського підрозділу ІК "Ренесанс Капітал Україна" Сергій Алексєєнко.
Нова техніка для ферми: чому варто інвестувати в новий трактор?
Сучасне сільське господарство стає дедалі більш технологічним і конкурентним. Для ефективної роботи фермерам необхідно використовувати продуктивну, надійну та енергоефективну техніку. Один із найважливіших інструментів у цьому процесі — трактор. Інвестиція в новий трактор не лише допоможе оптимізувати роботу господарства, але й забезпечує стабільний розвиток у довгостроковій перспективі.
переглядів: 103
Як обрати безпечні прикраси для ялинки?
Напередодні новорічних і різдвяних свят більшість людей прикрашають свої оселі. До вибору святкових прикрас слід поставитись з відповідальністю, бо неякісні іграшки можуть згубно відзначитись на здоров'ї.
переглядів: 122
Сімейний сніданок: рецепт корисних оладок з вівсянки
Спробуйте приготувати оладки з вівсянки. Такий сніданок не лише смачний, а й корисний.
переглядів: 1342
Передбачення на день: дізнайтесь, що вас чекає сьогодні
Дізнайтеся своє персональне передбачення на 15 грудня.
переглядів: 156
Що святкують 15 грудня: прикмети, іменинники та заборони
Сьогодні, 15 грудня, День працівників суду в Україні. Віряни вшановують пам'ять святого преподобного Павла.
переглядів: 222