Ми у Facebook
17.12.2010, 11:55

Рівненські експерти — про найпопулярніші форми утримання заощаджень

На початку посткризового року більшість рівненських експертів не наважувались давати рекомендації чи поради щодо можливостей заощадження коштів. Адже в попередні роки їхні прогнози або не справджувались, або справджувались на незначний відсоток.
Результат цього року теж виявився несподіваним. Ми оглянули найпопулярніші форми утримання заощаджень для більшості українців: валюту, банківські депозити та нерухомість.

Ставки за депозитами знизились
2010 рік став для банківської системи періодом поступового відновлення. Поворотним моментом для банків була весна-літо, коли активно збільшився приплив депозитів населення в гривні і з'явилась можливість відновити кредитування юридичних та фізичних осіб. Саме активність населення спонукала банки до зниження відсоткових ставок за депозитами. На відміну від докризових років, банківський сектор зосередився конкретно на гривневих депозитах, а депозити у валюті пропонував менше. Це сталося через те, що банки кредитів у валюті фізичним особам не видають і формування ресурсного потенціалу банку у валюті не потребують. Відповідно не заохочують клієнтів класти кошти на цей депозит. Власне 5-6% річних за депозит у доларах чи євро можна було побачити у деяких рівненських банках ще влітку.

— Депозити у валюті банкам нецікаві, бо нині діє мораторій на кредитування фізосіб у валюті, тому ставки на депозити у доларах чи євро опустились до мінімуму, — розповідає директор відділення БМ Банку у м.Рівному Роман КІСІЛЬ. — Можна сказати, що банківський сектор повернувся цими депозитами до ставок 2006 року. Значно опустилися і ставки за гривневими депозитами. Якщо на початку року можна було покласти кошти під 26-30% річних, то нині орієнтовна ставка по Рівному — 14-18%.

Золото сягнуло нових історичних максимумів
Упродовж минулого року поки долар і євро не знаходили між собою стабільності, ми спостерігали за новими рекордами жовтого металу. Якщо у січні його вартість на світових ринках становила 1120 доларів за тройську унцію, у вересні воно коштувало вже майже 1300 доларів, то нині його ціна сягає, як "ОГО" і прогнозувала у вересні, вище 1400 доларів за тройську унцію. У рівненських банках теж відновився попит на золото.

— За рік золото подорожчало на 27% , — каже директор відділення ПАТ "Банк Демарк" Олександр ПРОНЧУК. — Це було пов’язано із нестабільністю на світових валютних ринках. Але треба зауважити, що ті, хто поклав золото на банківський депозит, отримали ще додатковий відсоток прибутку. У рівненських банках відсоткова ставка за депозитом у золоті складає 3-4%.

За словами банкіра, до кінця року золото буде вести себе спокійно, бо світ входить у святкування Різдва, й особливих подій на біржах чекати не варто.
— Але поки світова економіка слабка і немає впевненості у її відновленні, золото збереже свої позиції і матиме висхідний тренд, — наголошує Олександр Прончук. — Очікується, що ринки в наступному році стабілізуються і золото впродовж наступного року буде вести себе спокійніше. Але подорожчання однієї унції жовтого металу на 250-350 доларів за рік ніхто не виключає.

Ціна на нерухомість не змінилась
Рівненський ринок нерухомості, як і український, пережив ще один рік стагнації. Сезони повного спокою чергувалися з незначним пожвавленням попиту. Ціни коливалися то в один, то в інший бік. Але життя триває: одні люди з’їжджаються, інші роз’їжджаються — відповідно купують-продають нерухомість.

— Ринок перебуває у пасивному стані вже тривалий час, — розповідає директор АН "Кадет СВС" Інна ПОДОЛІНА. — Нині спостерігаємо парадоксальну ситуацію: за ціною 35 тисяч доларів можна придбати чи однокімнатну, чи двокімнатну, чи трикімнатну квартиру. Зрозуміло, що це квартири різної категорії, розташовані в різних районах міста та різних типах будинків, на кращих чи гірших поверхах. Вартість квартир коливалась упродовж всього року. У часи найбільшого попиту нерухомість дорожчала на 10-15%, у моменти затишшя дешевшала на ті ж 10-15%.
За словами Інни Подоліної, зараз інвестувати кошти в нерухомість рівняни не наважуються.

— Якщо раніше інвестори вкладали кошти у квартири, а потім через деякий час перепродували їх, то такого зараз на ринку немає, — наголошує вона.
Щоб ситуація виглядала повною, треба зазначити, що індекс споживчих цін в Україні, згідно з інформацією Держкомстату, у листопаді до грудня минулого року складав 8,2%. Очікується, що рівень інфляції до кінця року складе орієнтовно 9,5%. Тож стає зрозуміло, які інструменти заощадження коштів себе виправдали. Проте деякі експерти, коли взялась рахувати прибутковість, порадили мені не захоплюватись офіційною статистикою, а порівняти відсотки з ростом цін на товари та послуги з мого особистого споживацького кошика. І результат виявився дещо інший...





На правах реклами