Податкова реформа: Україна провалила те, що вийшло у Грузії
Чужий досвід не про запас
Тільки сильно заплющивши очі, тільки в крайньому затьмаренні розуму свіжоспечений Податковий кодекс можна назвати "ліберальним" або "реформаторським". Щоб зрозуміти це, не потрібно вчитуватися в розділи, статті і параграфи. Досить порівняти основні його параметри з податковим кодексом ну, скажімо, Грузії — тим більше, що грузинський досвід реформ щогодини поминали самі автори українського НК. Віце-прем'єр Сергій Тігіпко не один раз літав у Тбілісі дивитися на тамтешнє державне облаштування; архітектор грузинських реформ Каха Бендукідзе (до 2009 року — голова канцелярії уряду) приїжджав до Києва і говорив з українськими чиновниками.
Перехресне запилення не відбулося. Українська податкова реформа так само далека від грузинської реформи, як водопровідний кран далекий від будівельного крана — слово одне, різниця значна: там ллють воду, а там будують.
Умови гірше — результати краще
Для початку варто згадати, що Грузія — це крихітна країна, затиснута гірськими хребтами в дальньому кутку Чорного моря. З трьох шляхів, якими Грузія може сполучатися з зовнішнім світом (через Росію, Україну й Іран), один наглухо перекритий. Чотири роки тому Росія заборонила імпорт грузинського вина зокрема і продукції сільського господарства взагалі. Вона підняла для Грузії ціни на газ зі $110 до $235 за кубічний метр. Нарешті, після серпневої війни, під час якої Росія розбомбила грузинський порт Поті, уряду Михайла Саакашвілі довелося прийняти й поселити 15 тисяч біженців.
"Ми розуміли — Грузія знаходиться в дуже важкому стані, тому тільки радикальне поліпшення податкового клімату і взагалі всього ділового клімату — наш єдиний шлях", — говорить Каха Бендукідзе на запитання "Газети ..." про те, чому Грузія зуміла так радикально змінити себе в такі короткі терміни.
Каха Бендукідзе — простий реформатор. Приймаючи запрошення від керівництва Грузії, він поставив одну умову: щоб йому ніхто ніколи не давав протизаконних вказівок.
"Платники податків, — пише в своїй статті Гія Джандіері, віце-президент Нової економічної школи, — ухилялися не тільки від податків, але і від участі в справах держави і суспільства. Були потрібні не косметичні зміни, а радикальне перетворення".
Після Революції троянд у кінці 2004 року радикальні перетворення провели рішуче і швидко. У перший же рік роботи нової влади кількість податків зменшили з 22 до шести, а потім до п'яти. Не стало податків, які поповнювали спеціальні фонди (наприклад, дорожній) — всі платежі пішли прямо до бюджету. Зникли пільги і спеціальні режими: весь грузинський бізнес платить податки за одними й тими ж ставками. У 2007-му — система подачі податкових декларацій через Інтернет. У 2008-му "соціальний податок" об'єднали з прибутковим: "Було помилкою не зробити цього одразу", — говорить Каха Бендукідзе. У наступному році уряд збирається спростити митні правила і приєднати митний кодекс до податкового (втім, грузинська митниця і без того була однією з найпрозоріших у світі).
"У Грузії податки більші", — заявив у себе в блозі Михайло Бродський, якого називають одним з авторів нового Податкового кодексу. На жаль, голову Держкомпідприємництва хтось ввів в оману. Немає жодної позиції, за якою українська податкова система була б ліберальною грузинською.
Прокляття державних обіймів
Різниця між кодексами України і Грузії дещо глибша, ніж просто в ставках і процедурах. Їх писали люди з різним устроєм голови.
Бендукідзе і його команда хотіли якнайшвидшого розвитку Грузії: держава виймає руки з приватних кишень; максимально прості правила — єдина можливість зберегти незалежність і наздогнати решту світу. Уряд Азарова вирішував набагато більш вузьке завдання: він боровся із так званими "оптимізаторами" — тобто, будемо говорити чесно, зі звичайними бізнесменами, які всіма силами намагалися вислизнути з-під тисячотонної туші держави.
Різницю в результатах нам ще належить побачити.
За матеріалами mycityua.com
Нова техніка для ферми: чому варто інвестувати в новий трактор?
Сучасне сільське господарство стає дедалі більш технологічним і конкурентним. Для ефективної роботи фермерам необхідно використовувати продуктивну, надійну та енергоефективну техніку. Один із найважливіших інструментів у цьому процесі — трактор. Інвестиція в новий трактор не лише допоможе оптимізувати роботу господарства, але й забезпечує стабільний розвиток у довгостроковій перспективі.
переглядів: 48
Як обрати безпечні прикраси для ялинки?
Напередодні новорічних і різдвяних свят більшість людей прикрашають свої оселі. До вибору святкових прикрас слід поставитись з відповідальністю, бо неякісні іграшки можуть згубно відзначитись на здоров'ї.
переглядів: 95
Сімейний сніданок: рецепт корисних оладок з вівсянки
Спробуйте приготувати оладки з вівсянки. Такий сніданок не лише смачний, а й корисний.
переглядів: 1326
Передбачення на день: дізнайтесь, що вас чекає сьогодні
Дізнайтеся своє персональне передбачення на 15 грудня.
переглядів: 140
Що святкують 15 грудня: прикмети, іменинники та заборони
Сьогодні, 15 грудня, День працівників суду в Україні. Віряни вшановують пам'ять святого преподобного Павла.
переглядів: 200