Ми у Facebook
03.02.2011, 10:33

Рівненщину чекає "земельна революція"

Незабаром Верховна Рада України розглядатиме питання про проведення у країні земельної реформи. Саме ця реформа й передбачає основні "революційні" зміни, що відбудуться у сфері земельного господарства.
— П’ять основних завдань земельної реформи зрушать з місця саме у 2011 році, – говорить Світлана Богатирчук-Кривко, начальник головного управління Держкомзему у Рівненській області. — Це розмежування земель комунальної та державної власності, інвентаризація земель, створення іпотечного земельного банку, створення державного земельного кадастру та запровадження ринку земель. Відбудуться вони саме у такій послідовності.

Найбільш резонансним питанням цієї реформи є зняття мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення, що на сьогодні діє до 1 січня 2012 року.

Проте, як зазначила Світлана Богатирчук-Кривко, стримування ринку земель на сьогодні має досить негативні наслідки. І Рівненська область тут не виняток. На підтвердження цього пані Світлана сказала, що лише третя частина (658 тис. га) рівненських земель — це рілля (тобто та земля, яка найбільш активно використовується для с/г потреб). 500 тис. га із них розпайовано, але 60% цих земель знаходиться в руках найменш економічно активної групи населення — пенсіонерів. Ще 20% — це їхні спадкоємці, що проживають у містах або навіть в інших країнах. Вони не зацікавлені в тому, щоб ця земля оброблялася. А це стримує розвиток крупнотоварних сільськогосподарських підприємств. Також вона зазначила, що в північних районах області в оренду здано лише 6% розпайованих земель. Усі інші землі заростають бур’яном та лісом.

Щодо зняття мораторію на продаж землі, Світлана Богатирчук-Кривко зауважила, що нині в суспільстві обговорюється досить багато ризиків цього, і пояснила, як у майбутньому законі ці ризики нівелюватимуться.

По-перше, законом буде встановлена максимальна площа, яка може перебувати у власності однієї особи. Тому власників з необмеженою кількістю землі не буде.

По-друге, земельні ділянки продаватимуться на підставі експертної грошової оцінки, оскільки до сьогоднішнього дня земля с/г призначення не продавалася.

Третім ризиком є те, що люди, при створенні іпотечного земельного банку заставлятимуть там свої земельні ділянки і не зможуть їх потім викупити, тобто банки стануть володіти великою кількістю землі. Такого теж не буде, оскільки продаж таких земель здійснюватиметься не банком, а спеціально створеною в кожному регіоні державною установою з управління сільськогосподарськими землями. Створення такої установи робить також неможливою діяльність перекупників, що наживалися б на перепродажі землі.

Також у суспільстві багато побоювань викликала можливість скупівлі наших земель іноземцями, проте у новому законі передбачено, що власником земельної ділянки може стати лише громадянин України, юридична особа згідно із законами України, держава або громада в особі органу місцевого самоврядування.

Тим, хто захоче змінити цільове призначення земельної ділянки, доведеться чекати 10 років з моменту придбання землі.





На правах реклами