На столичному євростадіоні "Олімпійський" збирають унікальний дах
На Північному в'їзді, що біля старих кас стадіону, журналістам видали білі каски, салатні жилети і – вперед на будівництво століття! Київський Колізей (саме таке, античне, враження справляє величезна "гола", без обробки, чаша стадіону) укритий покривом снігу: погода останнім часом не балує. Якщо дивитися здалеку, гігант "Олімпійський" ніби спить під білим покривом. Але насправді життя всередині нього кипить, незважаючи на 10-градусний мороз. "Зараз тут працюють приблизно 1100 робітників, — говорить представник НСК, який влаштував нам екскурсію. — У теплу пору року їх ще більше, але зараз, у таку погоду, не всі роботи можуть вестися, наприклад, відкладені деякі верхові".
Уже встановлено основні монолітні залізобетонні конструкції. Йде підготовка до підйому вантової системи, яка буде тримати дах. У внутрішніх приміщеннях прокладають інженерні мережі – електро-, опалення, вентиляції і т. д. На сходах Північного входу на стадіон уже навіть є поручні. Зараз вони обмотані целофаном. Зовні кладуть гранітні плити, вони будуть на підлозі та фасадах стадіону: "Всього, разом з покриттям підлоги, стін, мощенням гранітною шашкою прилеглої території, у нас більше 100 тисяч квадратних метрів граніту", — каже мій співрозмовник і проводить мене по сходинках на третій рівень.
З покрівлі відкривається чудовий вид на внутрішню частину арени. Там, де у майбутньому буде газон, стоять, витягнувши довгі шиї, крани та інша будівельна техніка. А на самій чаші, по колу, де будуть встановлювати сидіння, лежать ванти: рядами, від поля до ключок (колон чаші), і кільцями. Зовнішня частина їх – зміцнене покриття, а всередині кілька жил особливого металевого сплаву: "Гнучкі і міцні! Плануємо розпочати підйом вантів протягом тижня, якщо не буде форс-мажорів, — пояснює екскурсовод. — На заваді може стати погода. Піднімати троси будуть домкрати, он вони, на верхівках ключок. При температурі мінус 15 градусів і нижче вони технологічно не можуть працювати. А будуть опади чи ні, це не важливо. На ці роботи піде приблизно 25 днів. Подібний процес у країні буде проходити вперше! Через певні проміжки підйому ми повинні будемо зупинятися і контролювати хід роботи. Поспіх тут ні до чого. А "мембрану" почнемо встановлювати наприкінці березня. Вона зроблена зі спеціального полімерного складу". На запитання про унікальність покрівлі стадіону наш співрозмовник відповідає: "Її унікальність не у самій "мембрані", а у конструкції, у вантах, які будуть її тримати. На жодному стадіоні України такі технології не використовуються. У світі – так, але наскільки вони ідентичні нашим, не готовий сказати. Сама конструкція чаші жорстка, нерухома – єдиний монолітний каркас. Але ванти і сама "мембрана" при негативних температурах будуть трохи стискуватися, а при спеці – розширятися, це у порядку речей, фізичні властивості".
Коли ж чаша "Олімпійського" звільниться від тросів, у ній теж закипить робота: "Поки ванти лежать, їх не можна чіпати. Але коли їх піднімуть, розпочнеться монтаж сидінь, демонтаж залізобетонних плит, які тут, під снігом (співрозмовник показує рукою на поле). Після цього візьмемося за газон. Сидіння встановлювати плануємо приблизно через два місяці. Які вони будуть, говорити рано. Ми їх ще не бачили. А ось тут (показує на зовнішню частину чаші) розпочато роботи щодо скління каркасу. Скоро будемо ставити вітражі".
Обійти арену по колу – завдання не з легких. Її окружність – більше кілометра! Співрозмовник показує на металеві огорожі, які вже встановлені у деяких місцях на краю коридору-галереї: "Почали монтувати огородження галерей. Їх буде 910 метрів. Але вони будуть не по всьому колу. Ось зараз ми перебуваємо у віп-зоні. Тут, як і у фан-зоні, поняття "галерея" немає, це просто окремі закриті приміщення. А по всій "холодній" зоні на третьому і другому рівнях, між входами до глядацьких місць, будуть розташовані фастфуди і туалети".
Точок харчування буде приблизно 50. До речі, "холодна" зона одержала таку умовну назву тому, що це зона променаду. Вона відкрита і, відповідно, опалення у ній не буде. А віп та фан – закриті приміщення. У фан-зоні будуть магазини різної футбольної атрибутики, бар, конференц-зал.
"Звичайно, всього зон у НСК буде більше – це і паркінг, і приміщення під естакадою. Ось, до речі, і вона..." Співрозмовник вказує на конструкцію біля стадіону з об'їзною дорогою: "На першому рівні "холодної" зони, під чашею, будуть туалети, технічні приміщення, необхідні для обслуговування такого грандіозного об'єкта".
Від примх погоди НСК "Олімпійський" і його відвідувачів буде захищати напівпрозора "мембрана" – підвісна покрівля, яка тримається на вантах (тросах) та покриває 100% глядацьких місць.
Підйом вантової системи, що важить майже 1000 тонн, повинен початися днями. Складається вона із 80 верхніх і 80 нижніх вантів, які будуть тягнутися від верхівки і середини кожної ключки (колони стадіону) до центру стадіону, де будуть тримати внутрішнє кільце тросів.
Між верхніми і нижніми вантами буде кріпитися 640 тросів для їх з'єднання. На цій системі і буде триматися "мембрана".
Зараз на верхівки і середину ключок встановлюють 160 пар гідродомкратів, які піднімуть усю систему.
«ForUm»
Дніпро: СБУ та Нацполіція затримали підозрюваного у теракті
Співробітники СБУ та Національної поліції "по гарячих слідах" затримали 37-річного чоловіка, причетного до теракту у Дніпрі. Під час обшуків вилучено докази вибухової речовини. Затриманому загрожує довічне ув’язнення.
переглядів: 196
Нацбанк випустив монету "Цифрова держава"
Національний банк України презентував нову пам'ятну монету "Цифрова держава", присвячену значним досягненням України у сфері цифрових технологій та інновацій.
переглядів: 169
Непоправна втрата: на війні загинув актор Яків Ткаченко
На війні загинув талановитий актор театру і кіно, зірка фільмів "Червоний", "Припутні", "Довбуш" та багатьох інших – Яків Ткаченко.
переглядів: 244
Рашисти назвали масований обстріл України відповіддю на атаку в Таганрозі
Масований ракетний обстріл України, здійснений росіянами у п’ятницю, 13 грудня, був оголошений відповіддю на застосування ракет ATACMS проти військового аеродрому в Таганрозі.
переглядів: 388
В Україні впроваджується автоматичне надання статусу УБД
Міністерство у справах ветеранів України зробило важливий крок у межах місяця цифрової трансформації — відтепер статус учасника бойових дій (УБД) надаватиметься автоматично.
переглядів: 397