Податковий кодекс у запитаннях-відповідях
Фізична особа — резидент, яка тимчасово проживає не за основним місцем проживання, з метою отримання документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, повинна звернутися до органу державної податкової служби за місцем проживання, яке міститься в документі, що посвідчує особу.
Куди можна звернутися у разі наявності інформації про виплату заробітної плати в "конвертах"?
Працівники інспекції активно сприяють легалізації трудових відносин на підприємствах міста та виявляють доходи, які отримуються у "конвертах". Також під час перевірок виявляються численні порушення чинного законодавства, такі як нелегальні трудові відносини та виплата неофіційної заробітної плати найманим працівникам, з якими не укладено трудові договори. Тому, якщо Вам відомо про такі факти в ДПІ у м. Рівне працює телефон "довіри", куди можна зателефонувати за номером 26-66-62.
Чи необхідно податковому агенту подавати податковий розрахунок резидента, що виплачує дивіденди платникам ПДФО?
Ні, не потрібно. Податкові агенти, які нараховують та виплачують дохід фізичним особам у вигляді дивідендів, відображають дану суму у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суму утриманого з них податку під ознакою "109" (дана ознака діє з 01.04.2011). При цьому, окремого податкового розрахунку резидента, що нараховує дивіденди платникам податку на доходи фізичних осіб, нормами ПКУ не передбачено.
Яким чином і в який термін підлягають виправленню реєстраційні дані про фізичну особу, які зазначені з помилкою у Державному реєстрі ФО, а в обліковій картці фізичної особи зазначені правильно?
У разі виявлення розбіжностей у даних прізвища фізичної особи або інших реєстраційних даних, які занесені до Державного реєстру, зміни до відповідних реєстраційних даних фізичної особи без зміни реєстраційного номера облікової картки платника податків вносяться за умови подання фізичною особою Заяви про необхідність коригування реєстраційних даних до органів державної податкової служби за місцем її постійного проживання.
Чи є об’єктом оподаткування сума поворотної фінансової допомоги (позики), отримана підприємцем на загальній системі оподаткування?
Враховуючи те, що отримання фізичною особою – підприємцем поворотної фінансової допомоги (позики) відповідно до умов договору підлягає обов’язковому поверненню у визначений строк, то протягом дії договору сума поротної фінансової допомоги не включається до складу доходу суб’єкта господарювання. При цьому, слід зазначити, якщо сума поворотної фінансової допомоги не повертається у визначений у договорі термін, то вона включається до складу доходів фізичної особи – підприємця та оподатковується на загальних підставах.
Чи має право підприємець на загальній системі оподаткування здійснювати інші види діяльності, які не внесені нею до Єдиного державного реєстру?
Фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право здійснювати інші види діяльності, однак порядок оподаткування доходів, отриманих від цих видів діяльності, буде відбуватися за загальними правилами, які встановлені для платників податку — фізичних осіб.
Які штрафні санкції передбачено за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) або внесення змін до облікових даних в органах ДПС?
Неподання у строки та у випадках, передбачених Податковим кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному органі державної податкової служби, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, — тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 510 гривень.
У разі неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 1020 гривень.
Який порядок зняття з обліку в податкових органах приватного підприємця у разі його смерті?
У разі смерті фізичної особи — підприємця третя особа, зокрема спадкоємець або відповідний орган виконавчої влади, може подати державному реєстратору особисто (надіслати рекомендованим листом) нотаріально засвідчену копію свідоцтва про смерть фізичної особи або довідку органу реєстрації актів цивільного стану про смерть фізичної особи. Не пізніше наступного робочого дня з дати надходження документів державний реєстратор зобов'язаний заповнити реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця у зв'язку з її смертю або оголошенням її померлою, або визнанням її безвісно відсутньою, внести до ЄДР запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем у зв'язку з її смертю або оголошенням її померлою, або визнанням її безвісно відсутньою та у той же надіслати відповідне повідомлення органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України. Зазначене повідомлення є підставою для зняття фізичної особи — підприємця з обліку у відповідному органі державної податкової служби.
При цьому слід зазначити, що згідно з пунктом 97.3 статті 97 Податкового кодексу грошові зобов'язання або податковий борг, що залишаються непогашеними фізичною особою – платником податків, яка померла або визнана судом безвісно відсутньою або оголошена померлою чи визнана недієздатною вважаються безнадійним боргом і підлягають списанню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, крім випадків, коли з'являються інші особи, що вступають у права спадщини, незалежно від часу набуття таких прав.
Який порядок отримання довідки фізичною особою про те, що вона не є приватним підприємцем та протягом якого терміну така довідка видається?
Видача довідки органом державної податкової служби про те, що особа не займається підприємницькою діяльністю, і про відсутність даних про доходи цієї особи передбачено лише у випадках пов’язаних із призначенням (перерахунком) компенсації непрацюючим фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами). Обов’язкове подання такої довідки органу праці і соціального захисту населення для призначення компенсації передбачено ПКМ України №558 від 29.04.2004 р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги". Така довідка видається у довільній формі у разі письмового звернення фізичної особи до органу державної податкової служби за своїм місцем реєстрації. Строк надання означеної довідки не встановлено, тому розгляд письмового звернення буде здійснюватися відповідно до Закону України "Про звернення громадян". У випадках не пов’язаних із оформленням, призначенням зазначених компенсацій, рекомендовано за отриманням відомостей про зареєстрованих на території України фізичних осіб — підприємців звертатись до державних реєстраторів у виконавчих комітетах міських рад міст обласного значення або до районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Бебі-бокс або гроші: у 2025 році батьки можуть обрати формат отримання "Пакунку малюка"
![](/images/articles/2/small/1738997011.jpg)
Уряд України ухвалив важливе рішення, яке полегшить життя молодим сім’ям. У 2025 році батьки немовлят зможуть отримати грошову компенсацію замість традиційного "пакунка малюка".
переглядів: 272
Чи переводимо годинники у 2025 році на літній час?
![](/images/articles/2/small/1738686590.jpg)
Українці досі не знають напевне, чи доведеться їм переводити годинники на літній час у 2025 році. У чому причина?
переглядів: 952
До Дня закоханих НБУ випустив срібну монету "Сила кохання"
![](/images/articles/2/small/1738906224.jpg)
З нагоди Дня святого Валентина Національний банк України ввів в обіг особливу пам'ятну монету "Сила кохання". Ця срібна монета стала справжнім подарунком для всіх закоханих та колекціонерів.
переглядів: 395
“Преміата” – втілення італійського духу
![](/images/articles/2/small/1738919724.jpg)
Цей бренд має більш ніж 100-річний досвід виготовлення італійського взуття вищої якості - і в даний час Premiata знаходиться в авангарді сучасної моди. Експериментуючи з матеріалами та дизайнами, бренд випускає кросівки та черевики у стилі ретро, пропонуючи різноманітну колірну палітру. Граціано Мацца, який стоїть біля керма сімейної компанії з 1980-х років, каже, що йому подобається виходити за межі «нормальності». У цьому він вірний традиціям, заповіданим його предками. Справді, бренд Premiata – це щось дивовижне.
переглядів: 304
На території Гощанської громади протягом лютого відстрілюватимуть диких тварин
![](/images/articles/2/small/1738906637.jpg)
З 8 по 28 лютого 2024 року на території Гощанської громади проводитиметься рейд із відстрілу лисиць, вовків та єнотовидних собак.
переглядів: 424