Ми у Facebook
13.10.2011, 11:05

На Рівненщині знайшли унікальний архів ОУН-УПА

Унікальні документи кінця 40-х років ХХ століття вдалося віднайти на Дубенщині представникам підрозділу українського козацтва "Волинська Січ". Знахідка являє собою повноцінний архів Служби безпеки Організації Українських Націоналістів й складається з-понад сотні документів, датованих 1947-1948 роками.
Унікальні артефакти пролежали під землею понад 60 років і збереглися завдяки тому, що були щільно упаковані та загерметизовані у молочному бідоні з оцинкованої сталі.

Знахідка була виявлена ще 15 липня і за висновком дослідників є нічим іншим, як архівом служби безпеки ОУН Крем'янецького надрайону, який охоплював тоді північ Тернопільської області та територію Радивилівського й Дубенського районів Рівненщини.



Можливо, бідон з архівом і далі лежав би у землі, якби не козак "Волинської Січі" Василь Савелюк, який дізнався про місце схрону від батька:

— Мою родину вислали до Сибіру за участь батька у Національно-визвольному русі, — розповідає ініціатор пошуків Василь Савелюк. — Коли батько повернувся — показав мені приблизний район, де захований архів ОУН. Коли Україна стала незалежною, я розповів про цей архів хлопцям з "Волинської Січі" й у 1991 році ми стали його розшукувати та нарешті знайшли.

За словами керівника підрозділу Українського козацтва "Волинська Січ" Сергія Кричильського, коли бідон дістали з-під землі, то виявили у ньому 14 щільно упакованих та опломбованих сургучевою печаткою пакетів, багато з яких позначені грифон "Строго довірчо" та "Тільки для службового вжитку".

— В архіві містяться нормативні документи СБ ОУН, — розповідає Сергій Кричильський. — Зокрема щомісячні звіти про суспільно-політичну ситуацію в краї, інструкції з організації агентурної сітки, матеріали вишкільного та пропагандивного характеру, а також велику кількість інформації про репресивні заходи й військові злочини представників НКВС та факти виявлення діяльності псевдоповстанських груп, що складалися із завербованих учасників ОУН-УПА.



— Знахідка є дуже цінною та унікальною, — пояснює завідувач відділом "Інституту дослідів Волині" Рівненського обласного краєзнавчого музею Ігор Марчук. — На Рівненщині такий архів вдалося віднайти вперше. Що цікаво, він є комплексним, тобто збереженим практично повністю й містить фактично повноцінний зріз того часу.

Подальшу долю архіву дослідники пообіцяли вірішити найближчим часом та висловили впевненість у тому, що дана знахідка допоможе сучасним дослідникам Українського визвольного руху краще зрозуміти роль і місце Служби безпеки ОУН в історії визвольних змагань.





На правах реклами