Найкращий пам’ятник – затишне місто
Віктора Чайки немає з нами. Та залишилась пам’ять про нього — людину, яка присвятила Рівному своє життя.
“Рівне пам’ятає” — це не просто напис на рекламних щитах, які цими днями з’явились у місті. Це — правда, як правдою є те, що ще за життя Віктор Анатолійович став для Рівного людиною-легендою.
Уродженець Краснодарського краю Росії, який починав кар’єру на Луганщині, Віктор Чайка був набагато більшим патріотом Рівного та України, ніж чимало з тих, хто голосно говорив чи говорить про це на кожному кроці. Його патріотизм був не показним, не мітингово-майданним, не книжно-художнім — пропрацювавши понад чверть століття в автомобільній галузі, Віктор Анатолійович не цурався міцного слівця й до кінця життя так і не навчився говорити гарною українською. Але його суржик не дратував так, як дратують нині багатьох “кровосісі” Азарова. Він викликав добру посмішку, а не роздратування.
Віктора Чайку у Рівному любили й поважали за конкретні справи для міста. І хай би там хто зараз не говорив про те, що його методи управління були радянськими, виправданими у суспільстві з плановою економікою, а не в ринкових умовах. І що легко щось будувати і ремонтувати в місті, маючи безперебійне фінансування, як за часів Союзу. Але факт залишається фактом: Віктор Чайка став для Рівного людиною-символом. Символом будівництва, здорового прагматизму, роботи з засуканими рукавами, тієї самої “комуналки”, на якій не надто пропіаришся, але стан якої значною мірою визначає якість життя у конкретному населеному пункті.
А символом самої епохи Віктора Чайки стали троянди у центрі міста. Чисте і впорядковане Рівне — ось найкращий пам’ятник, якого гідна ця непересічна людина. А це вже — від кожного з нас залежить.
Чим вам запам’ятався Віктор Чайка?
Віктор ДАНИЛОВ,
директор ТРК “Рівне 1”, засновник ВД “ОГО”:
— У 1998-му я разом із друзями-однодумцями був серед тих людей, які ініціювали повернення Віктора Чайки на посаду міського голови. Увечері напередодні першого ж дня на посаді міського голови Віктор Анатолійович зателефонував мені й запросив на планерку на площі Короленка на сьому годину ранку. Досі пам’ятаю, як швидко та енергійно він роздавав доручення керівникам комунальних служб та власникам навколишніх фірм. “Нагрузили” і мене — викласти бруківкою територію навколо приміщення “ОГО”. А ще пригадую, як Віктор Чайка посеред дня несподівано зайшов до офісу нашої телекомпанії — обговорити, як облагородити навколишню територію. У цьому — весь Чайка. З перших днів на посаді він включився в наведення порядку в місті, і ми йому в цьому завжди допомагали.
Віра МЕЛЬНИК, начальник управління праці та соціального захисту населення Рівненського міськвиконкому:
— Спогадів про Віктора Анатолійовича дуже багато. Часто його згадую. Це була людина з феноменальною пам’яттю. Пригадую, як у 80-ті роки, коли працювала заступником начальника відділу соцзахисту і моя керівник була у відпустці, щопонеділка ходила на наради у міськвиконком на восьму ранку. І керівник мені завжди наголошувала на тому, щоб я не сміялася, адже отримаю на горіхи за всі невиконані справи, які колись були. А Віктор Анатолійович завжди настільки влучно і дотепно висловлювався, що інколи сміх було складно стримати. Тоді він звертався до мене і казав: “Вы не сделала”. Тож я щипала себе за ногу, аби не сміятися. За той місяць, поки вона була у відпустці, моя нога стала синьою. Віктор Анатолійович завдання ставив один раз і міг згадати через рік, якщо його не виконати. Він завжди знав, хто як працює. А серед рівнян користувався авторитетом. Пригадую, як мама розповідала: “У нас у дворі Чайка був, адже дірки заасфальтували, причому латали дуже швидко”.
Сергій ВАСИЛЬЧУК,
заступник міського голови Рівного:
— Завдяки Віктору Анатолійовичу я отримав другу вищу освіту. На одній із сесій Рівненської міської ради Віктор Анатолійович розповів нам, що є можливість здобути вищу освіту за спеціальністю “Державна служба”, здобувши освітньо-кваліфікаційний рівень магістра державної служби. Для цього потрібно було вчитися у Національному університеті “Острозька академія”. Мене це зацікавило, і він також сказав мені: “Ти молодий, і тобі це потрібно. Йди вчитись”. Наступного ранку, щойно я прийшов на роботу, Віктор Анатолійович дзвонить мені і питає, чи я пішов вчитися. Я відповів, що ще не встиг прийняти рішення. На що він мені відповів: “Не тягни”. Так фактично він мене змусив отримати цю освіту.
Мар’ян ГОДА,
директор ВАТ “Рівень”:
— Колись на балансі нашого заводу був будинок на 35 квартир. Ми займались його опаленням. Проте це не завжди було дієво, та ще й дорого. Розробили проект для встановлення його мешканцям автономного опалення. Все зробили і, нібито, людям сподобався результат. Проте викликає мене Віктор Чайка і говорить, що є скарги від мешканців будинку на якість нового опалення. Віктор Анатолійович був дуже сердитий, побагровів та не особливо добирав для мене “теплі” слова. Сказав, що якщо я не вирішу проблему і скарги продовжаться, то у мене будуть проблеми. Проте я встиг йому сказати, що скаржиться лише один мешканець, і це колишній прокурор. А всі знають, що у Віктора Чайки стосунки із прокурорами були, м’яко кажучи, “недружні”. Тож, коли він про це дізнався, змінив гнів на милість.
Степан ЗАГИНЕЙ,
начальник КП “Рівнеелектротранс”:
— Був час, коли Віктор Анатолійович був начальником Облавтоуправління. Восени традиційно звозили буряки. Він їздив у колгоспи та спілкувався із їхніми головами, слідкував за процесом перевезення овочів. І ось у молодого водія, який їхав із цим вантажем, спустився скат. Він був недосвідчений і не знав, що робити. Поряд проїздив на “Волзі” Віктор Чайка. Зупинився, вийшов з машини, взяв кувалду і почав розбортовувати скат. Через 15 хвилин все зробив, накачав колесо. Ніхто, в тому числі і хлопець, не знав, хто йому допоміг. Лише, коли Віктор Анатолійович поїхав, здогадались.
Спілкувалися
Тамара ПОПОВА,
Оксана КОНОПАЦЬКА
У Рівному відбудеться фестиваль "ВареничОК"
Сьогодні, 30 листопада, у Парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка з 12:00 до 19:00 пройде фестиваль "ВареничОК".
переглядів: 66
На Рівненщині попрощалися із чотирма загиблими захисниками
Рівненщина попрощалася із загиблими Воїнами Василем Федчуком із Гощанщини, Андрієм Калушем із Дядьковицької громади, Олександром Панасюком із Сарненщини та Віктором Сиротчуком із Вараської ТГ.
переглядів: 71
7 школярів Рівненщини отримали стипендії Президента
Усі вони — переможці Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових навчальних предметів і Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
переглядів: 93
День ангела Андрія: найтепліші привітання для ваших рідних!
Сьогодні віряни святкують День Ангела Андрія. На 30 листопада припадає важливе народно-християнське свято, день пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозванного.
переглядів: 1653
Свята, іменини та прикмети 30 грудня
Сьогодні, 30 листопада, День радіотехнічних військ Повітряних Сил Збройних Сил України. Віряни вшановують пам'ять святого апостола Андрія Первозванного. 30 листопада 2024 року — субота. 1011-й день війни в Україні.
переглядів: 130