Запитання-відповіді: Податкова соціальна пільга
— Порядок надання податкових соціальних пільг встановлений ст. 169 розділу IV Податкового кодексу України, відповідно до якої, будь-який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунок на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Згідно із ст. 1 розділу ХІХ Податкового кодексу до 31 грудня 2014 року для цілей застосування цієї статті податкова соціальна пільга надається в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи у розрахунку на місяць (у 2011р. така сума пільги становить 470,50 грн.). Однак, платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 100 відсотків суми пільги, яка визначена пп. 169.1.1 вищезазначеної статті, у розрахунку на кожну таку дитину. Платник податку, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150 відсотків суми пільги, яка визначена пп. 169.1.1 (в 2011р. становить 705,75 грн.), у розрахунку на кожну таку дитину.
У разі, якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за у мови дотримання процедур, визначених пп. 169.4.1 ПКУ, а саме, якщосума доходів не перевищує у 2011р. розміру, що дорівнює 1320 грн., помноженому на кількість дітей.
Платник податку, який має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачена пп. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу, зазначає про таке право у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтвердні документи.
Враховуючи вищевикладене, самотня мати, яка утримує двох дітей віком до 18 років, має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 відсотків суми пільги, тобто у 2011р. - 705,75 грн., у розрахунку на кожну таку дитину, за умови дотримання процедур, зазначених пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 та наданням відповідних підтверджуючих документів.
— Чи мають право на податкову соціальну пільгу та у якому розмірі батьки, які мають двох дітей, одна з яких є дитиною-інвалідом, згідно з нормами Податкового кодексу?
— Відповідно до п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інших прирівняних до неї відповідно до законодавства виплат, компенсацій та винагород), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
Відповідно пп. 169.3.1 п. 169.3 ст. 169 Податкового кодексу батьки, які мають двох і більше дітей, одна з яких є дитиною-інвалідом, мають право на застосування податкової соціальної пільги з двох підстав. Тобто, такі батьки мають право на податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам суми пільги у розрахунку на кожну дитину, яка не є інвалідом (у 2011 році - 470,50 грн.) і додатково у розмірі, що дорівнює 150 відсоткам суми пільги на дитину – інваліда (у 2011 році - 705,75 грн.). Відповідно до пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Податкового кодексу один з батьків має право на збільшення (кратно кількості дітей) граничної суми місячного оподатковуваного доходу (заробітної плати), що дає право на податкову соціальну пільгу. Для отримання податкової соціальної пільги платнику податку необхідно подати роботодавцю заяву про застосування пільги. У 2011 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить – 1320 грн. ( прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 941 грн. х 1,4).
— Чи має право на податкову соціальну пільгу фізична особа, яка працює не повний робочий день?
— Відповідно до норм Податкового кодексу платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
У 2011 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить – 1320 грн. (прожитковий мінімум на працездатну особу у розмірі 941 грн. х 1,4). Тобто, фізична особа, яка працює не повний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу за умови якщо розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання податкової соціальної пільги.
— Чи має право на податкову соціальну пільгу нерезидент, який офіційно працевлаштований на підприємстві?
— Згідно ст.169 Податкового кодексу України встановлено, що податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). Разом з тим нормами Податкового кодексу наведено кінцевий перелік доходів фізичних осіб, до яких податкова соціальна пільга не може бути застосована. Так, до цього переліку відносяться: доходи, інші ніж заробітна плата; заробітна плата, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету та доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.
Таким чином, нерезидент має право на застосування податкової соціальної пільги до доходу у вигляді заробітної плати, розмір якого не перевищує у 2011р. - 1320 грн., за умови надання ним заяви на застосування такої пільги.
податки, податкова соціальна пільга, Роз'яснення Податкового кодексу України
Куди звертатися у Рівному, якщо людина зникла безвісти за особливих обставин
Дізнайтеся, як у Рівному потрапити на прийом до представниці секретаріату Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти за особливих обставин Людмила Кучер.
переглядів: 228
На порталі "Дія" відновили комплексну послугу "єМалятко"
Знову можна скористатись комплексною послугою єМалятко — до 9 державних послуг за однією заявою.
переглядів: 195
Чи може мати громадянин України два діючих закордонних паспорти
Відповідь на актуальне питання криється в чинному законодавстві.
переглядів: 166
Посівний календар на лютий 2025: коли сіяти перець та помідори на розсаду
Лютий – важливий місяць для початку сезону вирощування багатьох культур. У цей період можна висаджувати розсаду овочів, зелені, ягідних і квіткових рослин.
переглядів: 1138
Військовий збір та пенсія: що зміниться для українців
2025 рік принесе зміни щодо наших грошей. При чому, зміни, які заплановані саме на цей рік, очевидно, матимуть суттєвий вплив на майбутнє не тільки нашої області, але й нашої країни.
переглядів: 337