Юні журналісти з Рівненщини відкрили для себе Польщу
Навчальна програма перебування у Варшаві розпочалася із візиту до офісу фонду «Nowe Media» («Нові медіа»), який і був ініціатором проекту для молоді, що цікавиться журналістикою.
Більше інформації про проект "Пізнай Польщу"
Під час зустрічі обговорювалися перспективи подальшої співпраці, ідеї для нових навчальних проектів, можливості стажування українських студентів у польських медіаструктурах. Керівник мультимедійних проектів фонду «Нові медіа» Ольга Гардзейчик-Мазярська розповіла про роботу польських засобів масової інформації, відповіла на запитання студентів щодо співпраці ЗМІ із читацькою аудиторією.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066601.jpg)
Наступним етапом програми стали відвідини однієї із найрейтинговіших радіостанцій Польщі ESKA ROCK. Учасники програми «Пізнай Польщу» познайомилися із специфікою менеджменту радійної структури, поспілкувалися із журналістами, а також передали вітання з України у прямому ефірі музичного радіо.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066555.jpg)
Перший варшавський вечір українці зустріли на центральній оглядовій вежі, де з понад стометрової висоти можна спостерігати святкову ілюмінацію величезного міста.
Наступний день перебування запам’ятався пізнавальною екскурсією до музею Фридеріка Шопена, де під чарівні звуки фортепіано можна ознайомитися із творчим доробком видатного композитора та піаніста.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066565.jpg)
Знайомство із культурними центрами Варшави продовжилося у Центрі науки і техніки імені Міколая Коперніка. Цей заклад є одним із найвідоміших у Східній Європі. На майже 20 тисячах квадратних метрів розміщено кілька сотень чудернацьких експонатів з допомогою яких можна пізнати будову людського тіла, його окремих частин, оцінити свій стан здоров’я, перевірити власну спритність та чутливість, з допомогою думки переміщувати предмети, відчути себе велетнем і ліліпутом, провести справжні археологічні розкопки, викликати справжнє торнадо, побувати у космосі, «поспілкуватися» із найсучаснішими людиноподібними роботами і ще чимало іншого. Байдужим заклад не залишає нікого. Кожен зможе віднайти у ньому заняття, згідно власних інтересів.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066580.jpg)
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066573.jpg)
Ввечері другого дня, на запрошення тренера Катажини Рутковської, учасники проекту побували на фестивалі колядок сучасної обробки у різних музичних стилях.
Недільний день запам’ятався екскурсією до музею Королівських палат та Варшавського повстання. Перший вразив не лише помпезністю інтер’єру, але і органічними пейзажами древньої Варшави, зібраними у оглядовій залі музею. Другий цікавий у сенсі виразного поціновування поляками власної історії та неординарністю презентації самих експозицій. По-перше, варто згадати про мультимедійність, це до речі риса, притаманна усім варшавським музеям. Екскурсія не передбачає монотонної розповіді екскурсовода із кількома питаннями від охочих наприкінці. При вході кожен отримує невеликий плеєр із навушниками, на котрому записано загальну інформацію про місце перебування, а також детальний огляд кожного експонату.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066587.jpg)
Мову та стиль подачі інформації користувач обирає самостійно, натискаючи кнопку із відповідною цифрою, яка також зазначена біля кожного експонату. Такий формат дозволяє не залежать від основної групи відвідувачів і повноцінно оглянути усі експозиції. При чому огляд включає не лише звичайне споглядання, але і різні додаткові звукові, зорові, дотикові ефекти, залежно від типу самого експонату.
Музей Варшавського повстання дає ще два бонуси – перегляд фільму «Зруйнована Варшава з висоти пташиного польоту» у форматі 3D. Коментувати 6-хвилинне відео просто немає сенсу, це потрібно лише дивитися, адже жодних слів недостатньо, щоб передати емоції, коли бачиш, яких жахливих руйнувань зазнало величезне місто під час майже тримісячної боротьби із німецькими інтервентами у 1944 році. Другий бонус, це книга про перебіг боротьби повстанців проти Третього Рейху, яку можна самостійно зібрати, склавши усі аркуші календаря, які розміщені біля експонатів.
День від’їзду учасники програми провели у редакції впливового суспільно-політичного часопису Newsweek Polska (до речі, медіабренд Newsweek є доволі популярним у Європі), де мали змогу поспілкуватися із журналістом міжнародного відділу Міхалом Кацевічем.
Студенти та учні активно цікавилися редакційними буднями варшавської преси, ставили чимало запитань про журналістську етику, репортерську діяльність, наводили відомі приклади із роботи українських медіа.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1327066594.jpg)
Чотириденний візит подарував чимало нових спостережень, змусив по-новому подивитися на сусідів, на себе самих. Було цікаво дізнатися, що польські ЗМІ є значно закритішими у плані співпраці зі своєю аудиторією. Типові для України «школи практичної журналістики» та активне залучення молодих кадрів викликали певне здивування. Польські медіа активно охороняють свою редакційну кухню і допускають до неї лише перевірених. Приємно, що молоді українські журналісти отримали нагоду побувати на цій кухні, і зможуть використати набутий досвід у власній практиці.
Корисна інформація для молоді, яка цікавиться журналістикою
На цьому проект «Пізнай Польщу» не завершуються, адже учасники можуть публікувати власні мультими – електронні газети, виробляючи власну манеру письма і отримуючи відгуки про опубліковані матеріали на платформі http://mammedia.com.ua/, підтримуватимуть напрацьовані контакти, а у майбутньому все ж таки зможуть стажуватися у польських ЗМІ.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
"Без секретів", міжшкільна секція журналістики, Національний університет "Острозька академія", Польща, журналістика
У школах Луцької громади епідемічний поріг перевищено незначно
![](/images/articles/2/small/1739795326.jpg)
Станом на 13 лютого у Луцькій громаді зі 1110 класів на дистанційне навчання переведено лише 45.
переглядів: 98
Школи Львівщини пішли на дистанційне навчання через ГРВІ
![](/images/articles/2/small/1739787064.jpg)
Про це повідомив голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козацький.
переглядів: 125
Адміністрація Трампа прагне досягти припинення вогню в Україні до Великодня – Bloomberg
![](/images/articles/2/small/1739726809.jpg)
Адміністрація президента США Дональда Трампа, ймовірно, прагне домовитися про припинення вогню в Україні до Великодня, який цього року відзначатимуть одночасно православні, греко-католики та римо-католики – 20 квітня. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на власні джерела.
переглядів: 304
Зеленський назвав нові дані щодо наших втрат у війні
![](/images/articles/2/small/1739726334.jpg)
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що з початку повномасштабного російського вторгнення загинуло понад 46 тисяч українських військовослужбовців.
переглядів: 315
Через атаку рашистів на Миколаїв без тепла залишилося більше 100 тисяч людей
![](/images/articles/2/small/1596548550.jpg)
Внаслідок російської атаки на інфраструктуру Миколаєва понад 100 тисяч людей залишилися без тепла.
переглядів: 278