Ресторатор Маргарита Січкар: “З кожною новою поразкою я стаю все сильнішою і відроджуюсь” [+ІНТЕРВ'Ю]
— З якими труднощами довелося зіткнутися на початку кар'єри?
—У 90-х роках було дуже мало практичної літератури, тому практично весь досвід заробляла на власних помилках.
— Якою була перша робота?
— Я була інженером-технологом шкільних їдалень. Це був перший досвід в державній структурі. Щоправда, недовгий — півтора року. Я звідти пішла, оскільки не могла боротися з системою. Не хотілося брати хабарів. І я пішла в бізнес. Працювала в одному з перших приватних ресторанів помічником генерального директора по економічних питаннях. А згодом мені запропонували ресторан “Пантагрюель” на правах управляючого-партнера.
— Зараз у вас безліч різних проектів. Як вдається балансувати між ними?
— Ставлю пріоритети. Є основний, котрий займає 70 відсотків робочого часу, а є проекти-супутники, які йдуть поруч і його доповняють.
Але це прийшло з досвідом. Був час, коли я “розпилялась”, брала на себе забагато і почувалася погано. І одного разу просто на листку паперу написала все, чим займаюся, переглянула, викреслила все, що не приносить задоволення і грошей. Список скоротився вдвічі. Але, як правило, планую більше, ніж можу реалізувати.
— По принципу — більше хочеш — більше отримаєш?
— Саме так
— Вірите в те, що думка матеріальна?
— Вірю. Саме так і живу. Моя особливість у тому, що я бачу кінцевий результат, бачу навіть як його намалювати.
Думка матеріальна, якщо людина в це вірить. Віра — це могутня сила. Головне вірити, не дивлячись на те, що мало хто вам на першому етапі повірить. Це як воронка - чим більше ви розкручуєте, тим більше туди втягується людей.
Всі мої проекти саме так і реалізовувались, хоча спочатку сприймались скептично. Але з кожним новим проектом стає все легше втягувати людей. Люди звикли вірити тим, хто чогось досягнув і може показати уже реалізовані проекти.
— Ваше ім'я — уже як бренд...
— Чого як? Це і є бренд, який я створювала з 92 року.
Є два види піару — піар за гроші і піар, за допомогою своїх дій і проектів. Мій — другий варіант. Цей шлях довгий, але стабільний. Він ніколи не рухне, бо має сильний фундамент . А той, що створюється штучно, так само швидко розрушається, бо під ним пустота.
Я дуже міцно стою на ногах. Хоча у моєму житті не все було безхмарно. Були і зради, і підстави, і фінансові втрати, але це мене тільки загартувало. Мій образ — птаха-фенікс. Тому що з кожною новою поразкою я стаю все сильнішою і відроджуюсь.
— Як вдається відродитись?
— Морально важко спочатку, особливо коли ти не підготовлений, коли стикаєшся з першою невдачею. Це стрес. Треба зробити паузу, щоб уляглись емоції. Коли емоції відступають, приходить здоровий глузд. Починаєте чітко аналізувати ситуацію.
Коли стається якась неприємність, у мене є правило — три карантинних дні. В ці дні намагаюся менше спілкуватись, пропадаю, більше спілкуюсь сама з собою, заспокоююсь емоційно, обдумую ситуацію. І на третій день, як правило, приходить рішення, яке на четвертий день починаю втілювати. Переважно на 99,9 відсотків складається саме так, як я собі запланувала.
— А коли щось не вдається?
— Відпускаю ситуацію. Відкладаю її і займаюсь чимось іншим. І тоді та ситуація розрулюється сама.
Буває, що тупік просто, куди не повернись — стіна. Думаю: “Все, не буду зараз цим займатись”. І три дні займаюсь чимось іншим. А потім неймовірні речі стаються — або хтось подзвонить і скаже, в чому проблема, або книжка потрапить під руку, де я отримаю відповідь, або компанія людей трапиться, де хтось допоможе вирішити проблему. Може, це виглядає містично, але я вірю, що у нас є ангели-охоронці. Створіння, яких ми не бачим, але вони піклуються про нас, і допомагають, коли бачать, що ми дійсно щиро переживаєм за цю ситуацію. Вони також бачать помилки. Або ця ситуація взагалі відвалиться, як непотрібна, або вийде в правильне русло.
“Я завжди буду на стороні тих людей, які прагнуть чогось досягти в житті”
— Як заспокоюєтесь?
— Дую мильні бульбашки :)
З цим пов'язано багато цікавих випадків. Якось мене зупинив ДАІшник і хотів оштрафувати. А я вийшла з машини і почала дути мильні бульбашки. І він, коли це побачив, закінчив свою писанину, віддав мені документи, і сказав: “Дівчино, ви неординарна, їдьте!”. Таким чином мильні бульбашки і мене заспокоїли, і ДАІшника.
Рекомендую всім застосовувати правило мильних бульбашок.
Багато людей пишуть мені листи і розказують, як мильні бульбашки полегшили їм життя. Наприклад, в заторі таким чином створите позитивну атмосферу, люди почнуть вам усміхатися. Я не бачила жодної людини, яка б у відповідь на мильні бульбашки нахмурилася. Це розряджає атмосферу.
— Папарацці вас ще не сфотографували з бульбашками?
— Ні. Але, думаю, візьму з собою людину, яка пофотографує
реакцію людей зі сторони, бо це дуже смішно. От у мене прямо зараз проект народився. Візьму фотографа, будемо їздити в різні місця, я буду дути мильні бульбашки, а він фотографуватиме реакцію людей. Потім зробимо фотовиставку.
— В метро зайдіть обов'язково :)
— А в метро! Я вважаю, що туди людям обов'язково з мильними бульбашками треба. Бо там така концентрація негативу, коли люди поспішають на роботу і штовхаються. А так — сидить людина в метро, дістає мильні бульбашки і дує, і весь вагон посміхається. Кльово? Супер! Дарую ідею даром!
— А ДАІшники впізнають вас, коли зупиняють?
— Так. Кажуть: “У вас обличчя знайоме”. Нещодавно прикольний випадок був. Розверталась в невстановленому місці і не побачила ДАІшників — їх переважно там немає. А тут дивлюсь — біжить. Я відкриваю віконце і кажу: “Вас підвезти?” Він почав сміятись і відпустив.
Просто коли вмикаєш гумор, то він рятує.
А якось переді мною їхала дівчина на такій же машині, як я. А вздовж дороги стояв молодий хлопець. Він підійшов до неї, вони “чмокнулись”, переговорили, і вона поїхала далі. А він так і залишився стояти на дорозі. Я під'їжджаю, відкриваю вікно і кажу: “А мене поцілувати?” Ми посміялись, і я поїхала. Впевнена, що він ще довго буде згадувати цей випадок і всім розповідати. Так деколи я розважаюсь.
— Не дратує, коли люди на вулицях за автографами підбігають?
— Ну я не ходжу по вулицях — їжджу на машині. На масових заходах буває, що беруть автографи. А чого це має дратувати? Дратувати може, коли, наприклад, хтось мене дьорне і скаже: “Ей, дай автограф!”. То я, звісно, скажу йому у відповідь: “Ей, пішов геть!”. А якщо люди підходять, хочуть сфотографуватись, то чому ні? Я завжди погоджуюсь. Чому я маю їм відмовляти? Я теж беру автографи у кого мені хочеться.
— А ви у кого берете?
—Я можу взяти у кого завгодно! Востаннє збирала автографи на форумі Завтра.UA . Щороку там виступаю. Туди з'їжджаються відомі люди зі всього світу. І я зібрала у всіх автографи, поставила в рамочку і повісила у себе в кабінеті. Взагалі люблю себе оточувати таким фен-шуєм. Маю автограф Бреда Піта. Є футбольний м'яч, на якому підписані всі олігархи. На Дні народженні Ігоря Суркіса всі брали автографи у футболістів, а я у олігархів.
— Як проходить будівництво центру “Камелія”?
— Центр буде будуватись у березні, коли зійде сніг. Ми встановимо веб-камеру, щоб в Інтернеті всі охочі змогли подивитись, як проходить будівництво. Закінчуєм у жовтні.
— Чому для благодійності ви обрали саме напрям іпотерапії?
— Близько десяти років уже займаюсь благодійністю. А три роки тому прочитала про іпотерапію, зацікавилась, знайшла людей, які в Україні цим займаються, потім подивилась що відбувається в Європі і світі. Так намалювала в голові проект “Камелія”. Це буде перший у світі подібний центр. Ми підійшли до нього маштабно. Там не тільки хворі діти будуть, а й ті, які потребують профілактики скаліозу, гіперактивні. Коні гасять гіперактивність, дитина стає більш спокійною.
— Як з такою кількістю роботи знаходите час на відпочинок?
—Понеділок-пятниця з 10 до 19 — це чітко для бізнесу. Решту — побут і відпочинок. Працювати в себоту-неділю для мене табу. Треба вміти переключатись. Мені інколи не вистачає цих двох днів, я навіть понеділок забираю.
Колись був важкий період, особливо коли розійшлася з чоловіком, залишилась з дитиною. Дитина була з мамою, а мені доводилось працювати. Страждала, що мало бачилась з дочкою. Зараз дуже часто з нею спілкуюсь. А коли будувала перший ресторан, то навіть поїсти не було коли. Всі через це проходять. Взагалі будь-яка людина, яка формує свою матеріально-технічну базу — трудоголік. А коли ви цю базу уже створили, то треба перепочити, внормувати свій ритм так, щоб все встигати. Найвищий пілотаж для керівника — організувати роботу так, щоб було багато вільного часу, який можна використовувати на хобі чи духовний розвиток.
— Ви суворий керівник?
— Суворий, але справедливий. Якщо людина добре виконує свою роботу, у мене немає до неї претензій, а якщо бачу, що починає халтурити , то отримує попередження, а потім звільнення.
Я завжди буду на стороні тих людей, які прагнуть чогось досягти в житті. Але не завдяки крадіжкам, а чесно. Дуже важливо вчасно протягнути людині руку допомоги. У мене теж був такий час, коли мені подали руку допомоги — хто морально, хто матеріально. Тому, коли я бачу, що хтось цього потребує, не можу пройти мимо. Багатьом допомагаю.
— Як реагуєте на критику?
— До авторитетних людей прислуховуюсь і дякую. А є такі люди, які просто отримують задоволення від того, щоб сказати якусь гадість. Людина, яка прагне до чогось, поважає людей, які щось зробили і ніколи не буде критикувати зло.
— Що вас дратує?
— Непрофесіоналізм
— Про що шкодуєте?
— Ні про що. Мій кожен прожитий день цікавіший за попередній.
“Я за чисті стосунки і ніколи не прийму стосунків заради дітей чи ще чогось”
— Як познайомились з чоловіком?
— Він прийшов до мене в ресторан, нас познайомили, почали спілкуватися і згодом це переросло в стосунки.
— Як ви зрозуміли що це саме “ваша людина”?
— Що це значить? На все життя? А я не впевнена, що це на все життя. Він ж у мене не перший чоловік і, напевно, не останній. Насправді я ніколи не будувала ілюзій, що буде один чоловік на все життя. Просто я за чисті стосунки і ніколи в житті не прийму стосунків заради дітей чи ще чогось. Я вважаю, що люди будуть разом рівно стільки, скільки вони один одному цікаві. Як тільки інтерес зникає, немає сенсу мучити один одного.
— Не ревнуєте чоловіка?
— Ні. Звісно, неприємно, коли якась дівчина дуже відверто пропонує себе. Але щоб десь вислідковувати, то думок таких не було. Ревнощі в маленьких дозах лікують, а у великих убивають.
А чоловік мене страшенно ревнує. І це дуже псує наші стосунки.
— Чого б ви ніколи не пробачили?
— Зради. Я цього не розумію. Через це розійшлася з першим чоловіком, і тут компромісів не може бути.
— Що не любите в чоловіках?
— Ненавиджу жлобів. Просто алергія на них.
— Як виховуєте дітей?
— Особистим прикладом. Це найкращий спосіб показати їм, як треба жити. Яскравий приклад — моя старша дочка до14 років абсолютно не прибирала в себе в кімнаті, не читала книги, не готувала їсти. А коли подорослішала, стала жити сама, створила сім'ю, то тепер у неї вдома ідеальний порядок, прекрасно готує, читає книги запоями. І я розслабилась.
Коли дитина живе в сім'ї, де ідеальний порядок, мама-тато не курять, не висловлюються матом, то дитина виростає і проектує це на себе.
— У вас є верхня планка?
— Немає. Щороку моя планка тільки підвищується. Планка на найближчі п'ять років — стати мером Києва.
Що треба знати про реформу МСЕК
Статус інвалідності до дати наступного оцінювання є чинним.
переглядів: 17
У Рівному відбудеться фестиваль "ВареничОК"
Сьогодні, 30 листопада, у Парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка з 12:00 до 19:00 пройде фестиваль "ВареничОК".
переглядів: 82
На Рівненщині попрощалися із чотирма загиблими захисниками
Рівненщина попрощалася із загиблими Воїнами Василем Федчуком із Гощанщини, Андрієм Калушем із Дядьковицької громади, Олександром Панасюком із Сарненщини та Віктором Сиротчуком із Вараської ТГ.
переглядів: 84
7 школярів Рівненщини отримали стипендії Президента
Усі вони — переможці Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових навчальних предметів і Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
переглядів: 105
День ангела Андрія: найтепліші привітання для ваших рідних!
Сьогодні віряни святкують День Ангела Андрія. На 30 листопада припадає важливе народно-християнське свято, день пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозванного.
переглядів: 1684