06.04.2012, 14:09

За що рівнян можуть затримати правоохоронці [+ПОРАДИ]

За що можуть затримати міліціонери та на що вони мають право, портал OGO.ua поцікавився у начальника сектору зв'язків з громадськістю УМВС України у Рівненській області Тамари Лисенко.
Усім міліціонерам щодня дається орієнтування про скоєння злочинів.

- Приміром, якась машина скоїла ДТП чи пошкодила інший автомобіль, - говорить начальник сектору зв'язків з громадськістю УМВС України у Рівненській області Тамара Лисенко, - правоохоронці її розшукують і коли бачать, що авто схоже за кольором або пошкоджено бампер, то на нього одразу звертають увагу. Співробітник міліції підходить — показує посвідчення, чітко називає своє ім'я, прізвище, посаду і просить водія показати документи на автомобіль. Після чого зв'язується по рації з черговою частиною, уточнює деталі. Якщо є підстави вважати, що це саме той підозрюваний, якого шукають, то доставляють у міськвідділ для з'ясування обставин. Якщо водій каже, що не погоджується пройти до міськвідділу, то міліціонер зобов'язаний його в будь-якому разі доставити, тому що скоєно злочин чи правопорушення. І для цього треба або підтвердити, або спростувати вину затриманого. Проте більше, ніж на три години, нікого не затримують.

У громадських місцях працівники міліції теж можуть затримувати громадян чи просити показати документи.

- Якщо людина палить у громадському місці, розпиває пиво, справляє “малі потреби” в невідведених для цього місцях, то це вже правопорушення, - каже Тамара Лисенко. - Тому міліціонер повинен підійти, представитися, зробити зауваження, скласти протокол та притягнути до відповідальності. У 2007 році був випадок, коли працівники ППС патрулювали вулицю і звернули увагу на двох чоловіків, які йшли з пакетом і почали помітно нервувати, коли побачили міліцію. Правоохоронці запропонували показати, що в пакеті. І знайшли там відрізану голову чоловіка. Деякі люди, звісно, не хочуть показувати речі чи пройти до міськвідділу, проте співпрацю з міліцією ще ніхто не відміняв. Якщо громадянину нема чого приховувати, то він переважно не опирається.

Людину не кинуть за ґрати за те, що вона просто йде по вулиці напідпитку, проте затримати все ж таки можуть.

- Якщо людина брутально лається, порушує громадський порядок чи ж просто спить на вулиці. Зрештою, вона може замерзнути, якщо холодно, у неї може погіршитися самопочуття. Вона сама може стати жертвою злочину. Завжди знайдуться "доброзичливці", які вкрадуть цінні речі чи документи. Тому краще, щоб цю людину забрали до міліції та повідомили родичів. Все-таки це ж чийсь син чи батько...

Якщо громадянина доставили до міліції, то він має право відмовитися від дачі пояснень. Для цього треба написати, що згідно зі статтею 63 Конституції України він відмовляється від дачі показів. Адже це його право не свідчити проти себе і ніхто його не може змусити.

- Працівники міліції також не мають права обшукувати людину - лізти в кишені, - розповідає Тамара Лисенко. - Правоохоронці лише просять показати вміст кишень. Якщо нема чого приховувати, то зазвичай показують. Також міліціонери можуть попросити набрати на мобільному комбінацію цифр, щоб висвітився IMEI-код, щоб переконатися, що телефон не крадений.

Якщо ж затримують неповнолітніх, то їх мають право допитувати тільки в присутності батьків чи опікунів, працівників навчального закладу, де дитина навчається, або адвоката.

- Ми маємо можливість надати безкоштовно громадського захисника, особливо для найменш захищених категорій, таких як діти, непрацюючі, люди з особливими потребами чи без постійного місця проживання, - каже начальник Сектору зв'язків з громадськістю.

Дільничний міліцонер може прийти до людини додому під час заходу "Візит".

- Дільничний дзвонить у квартиру, представляється, говорить, що це операція "Візит", проводить бесіду з людьми, залишає контактні телефони. Кожен мешканець має бути повідомлений, де знаходиться дільничний пункт. Також правоохоронці можуть до вас завітати, якщо сусіди поскаржаться, що з квартири чути сторонні запахи, дим, газ, крики. Якщо до під'їзду забіг злочинець, міліціонери роблять поквартирний обхід. Проте прицівник міліції не може силою зайти у ваше помешкання - тільки з вашого дозволу або з дозволу суду.

Згідно із Законом про міліцію, якщо правоохоронець став свідком правопорушення, незалежно від того, на роботі він чи у відпустці, він повинен діяти в рамках закону і не бути байдужим, тобто зупинити правопорушення і затримати зловмисника.

Правоохоронці також мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби і вогнепальну зброю. Проте їм забороняється використовувати спецзасоби і зброю до вагітних, осіб похилого віку інвалідів та малолітніх, крім випадків вчинення ними групового нападу, що загрожує життю і здоров'ю людей, працівників міліції, або збройного нападу чи збройного опору.

Стаття 14 Закону України про міліцію: Застосування спеціальних засобів
Працівники міліції мають право застосовувати наручники, гумові кийки, засоби зв'язування, сльозоточиві речовини, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої для відкриття приміщень і примусової зупинки транспорту, водомети, бронемашини та інші спеціальні і транспортні засоби, а також використовувати службових собак у таких випадках:

1) для захисту громадян і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров'ю;

2) для припинення масових безпорядків і групових порушень громадського порядку;

3) для відбиття нападу на будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби, незалежно від їх належності, або їх звільнення у разі захоплення;

4) для затримання і доставки в міліцію або інше службове приміщення осіб, які вчинили правопорушення, а також для конвоювання і тримання осіб, затриманих і підданих арешту, взятих під варту, якщо зазначені вище особи чинять опір працівникам міліції або якщо є підстави вважати, що вони можуть вчинити втечу чи завдати шкоди оточуючим або собі;

5) для припинення масового захоплення землі та інших дій, що можуть призвести до зіткнення груп населення, а також діянь, які паралізують роботу транспорту, життєдіяльності населених пунктів, посягають на громадський спокій, життя і здоров'я людей;

6) для припинення опору працівникові міліції та іншим особам, які виконують службові або громадські обов'язки по охороні громадського порядку і боротьбі із злочинністю;

7) для звільнення заложників.

Вид спеціального засобу, час початку та інтенсивність його застосування визначаються з урахуванням обстановки, що склалася, характеру правопорушення і особи правопорушника.

Повний перелік спеціальних засобів, а також правила їх застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України за висновком Міністерства охорони здоров'я України і Генеральної прокуратури України і публікуються в засобах масової інформації.

Стаття 15 Закону України про міліцію: Застосування вогнепальної зброї
Працівники міліції як крайній захід мають право застосовувати вогнепальну зброю у таких випадках:

1) для захисту громадян від нападу, що загрожує їх життю і здоров'ю, а також звільнення заручників;

2) для відбиття нападу на працівника міліції або членів його сім'ї, якщо їх життю або здоров'ю загрожує небезпека;

3) для відбиття нападу на охоронювані об'єкти, конвої, жилі приміщення громадян, приміщення державних і громадських підприємств, установ і організацій, а також звільнення їх у разі захоплення;

4) для затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого злочину і яка намагається втекти;

5) для затримання особи, яка чинить збройний опір, намагається втекти з-під варти, а також озброєної особи, яка погрожує застосуванням зброї та інших предметів, що загрожує життю і здоров'ю працівника міліції;

6) для зупинки транспортного засобу шляхом його пошкодження, якщо водій своїми діями створює загрозу життю чи здоров'ю громадян або працівника міліції.

Забороняється застосовувати і використовувати вогнепальну зброю при значному скупченні людей, якщо від цього можуть постраждати сторонні особи.

Працівники міліції мають право використовувати зброю для подання сигналу тривоги або виклику допомоги, для знешкодження тварини, яка загрожує життю і здоров'ю громадян або працівника міліції.

ІНШІ СТАТТІ ЗА ТЕМОЮ:
Американський інвестор опинився у "бобіку", бо заважав міліції?
У Рівному затримали вбивцю жінки, яку знайшли в підвалі будинку
У Рівному працівники ДАІ зупинили чоловіка з "липовим" посвідченням СБУ