У криївці на Рівненщині є таємний вихід через колодязь, а вентиляція — у пеньках [+Фото]
— За переказами людей, криївка в Бабині була дещо далі у лісі, але вона не збереглася, — розповідає реставратор криївки Максим МОРОЗЮК. — То ж ми зробили її точну копію відповідно до архівних креслень СБУ, але в іншому місці.
Така криївка, як у Бабині, могла уміщати 10-12 повстанців. Для них тут обладнані дві кімнати: офіцерська та кімната для відпочинку, туалет, умивальник та грубка. Усе працює, перевіряю власноруч — в холодну пору доторкнутися до теплої стіни — справжня насолода.

Далі два двоповерхові ліжка. Жорсткі, але в умовах повстанського життя — цілком пристойні. Тут же стіл з посудом та невеликі дверцята у... стіну.

— Це своєрідний аварійний вихід, — продовжує Максим. — Зверху над ним — колодязь, а внизу — вода. Згори цього входу не видно, а воду дістати насправді можна. Цей хід (у стіні вмонтовані спеціальні східці) ми випробовували, але туристів не пускаємо — небезпечно врешті-решт.
Неподалік розташований телефонний апарат. До речі, справний, як і станція радіозв’язку, та друкарська машинка.
БІЛЬШЕ ФОТО у ФОТОГАЛЕРЕЇ
Серед експонатів криївки — посуд, форма різних військ, ікони, які висять у обох кімнатах, набої та навіть зброя. Деякі з них передали організаторам місцеві мешканці, частину — передали музеї.
— А оцей кулемет, до речі, знайшли у Бабинських лісах, — каже Максим. — Але він вже не працює.

У криївках середини ХХ століття була продумана й система безпеки.
— Вентиляція облаштовувалась у вигляді пеньків, які росли зверху — у них робилися спеціальні отвори, аби у криївку надходило повітря, та й димарі виводили хитро: або ховали у стовбурі дерева, або під’єднували до димоходу найближчої хати. До речі, криївки намагалися будувати недалеко від поселень. Це давало можливість отримувати інформацію та надійно маскувати входи у сховок. Та безпека — понад усе, тому навіть якщо криївка й була біля хати, нерідко лише хтось один з родини господарів оселі знав про неї, а бувало, що ніхто не здогадувався, — каже реставратор криївки у Бабині.
БІЛЬШЕ ФОТО у ФОТОГАЛЕРЕЇ
Сучасні місця розташування таких музеїв-криївок на Рівненщині не таємниця й доступ відкритий кожному. Аби лише були охочі їх відвідувати, та й надалі берегти пам’ять про тих, хто жив і воював у них...
ІНШІ СТАТТІ ДО ТЕМИ:
70-річчя УПА відзначатимуть презентацією історій [АФІША]
Рівненський конкурс "12 історій про УПА" жодних законів не порушує
У Рівному 14 жовтня перекриють рух автотранспорту

Овни проситимуть про допомогу: астропрогноз на середу

Дізнайтеся, що вам підготували зорі на 26 березня.
переглядів: 179
Благовіщення Пресвятої Богородиці: красиві привітання у прозі та віршах

Благовіщення Пресвятої Богородиці – це велике християнське свято, яке відзначається щороку 25 березня.
переглядів: 282
Як посіяти редиску, щоб мати багатий врожай: корисні поради господиням

Завдяки цим простим, але важливим порадам, ви можете отримати смачний і багатий врожай редиски, який порадує вас і вашу родину.
переглядів: 388
Благовіщення 2025: коли відзначають одне з найбільших православних свят

25 березня за новоюліанським календарем ми відзначаємо велике свято Благовіщення Пресвятої Богородиці, на згадку євангельської події, коли посланець Божий, архангел Гавриїл, сповістив Діві Марії благу, радісну звістку про те, що Вона стане Матір’ю Спасителя.
переглядів: 575
Жахливі наслідки війни: 604 дитини загинули через агресію рф

Більше ніж 2421 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. Станом на ранок 24 березня 2025 року за офіційною інформацією ювенальних прокурорів 604 дитини загинули та понад 1817 отримали поранення різного ступеня тяжкості.
переглядів: 335