Ми у Facebook
05.02.2013, 07:41

Як рівнянам оформити право власності на землю

Із 1 січня 2013 року відповідно до нових змін у законодавстві громадяни не отримуватимуть державні акти на землю. Документом, що посвідчуватиме право власності на земельну ділянку, буде свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Однак дехто у зв'язку із зазначеними змінами може стикнутися з певними проблемами. В таку ситуацію потрапила громадянка, яка звернулася за консультацією до юристів РОГО «Комітет виборців України». Жінка розповіла, що ще в 2011 році вона уклала з підприємцем договір на виготовлення технічної документації щодо складення державного акту. Але виконавець замовлення так і не видав їй документацію, а кошти, які були оплачені за її виготовлення (близько 1500 гривень), не повернув.

Тож про те, як розібратися в нових змінах у земельному законодавстві та як діяти громадянам, котрі потрапили в подібну ситуацію, розповідає юрист Рівненського КВУ Мирослава Примак.

Так, дійсно, з січня 2013 року державні акти на земельну ділянку не видаються. Однак це не означає, що громадяни не можуть оформити право власності на землю. Замість державного акту власник землі отримуватиме свідоцтво про право власності на нерухоме майно (ст. 18 Закону «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень»). Воно повинно видаватися органами державної реєстрації прав на нерухоме майно, в тому числі і на права, які виникли до 01.01.2013 року, оскільки повноваження Держземагенства в частині державної реєстрації прав на земельні ділянки припинені.

Не слід також ототожнювати поняття реєстрації земельної ділянки, що здійснюється органами Держземкадастру, та реєстрації прав на земельну ділянку, що повинно здійснюватися органами Укрдержреєстру. Право власності виникає з моменту реєстрації відповідних прав в Укрдержреєстрі.

Якщо громадянин замовив проект землеустрою, то відповідно до п. 9 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабміну від 26 травня 2004 р. № 677, розроблений проект відведення земельної ділянки виконавець подає на погодження відповідній комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою, за місцем розташування земельної ділянки. Погодження відбувається в порядку, визначеному ст. 186-1 Земельного кодексу України.

Після одержання позитивного висновку (а в деяких випадках і висновку експертизи) проект відведення земельної ділянки розглядається відповідною сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.

Якщо ж Ви замовляли технічну документацію (при приватизації земельної ділянки, що була в користуванні), а не проект відведення, то не потрібно проходити етап затвердження та погодження документації.

Після виготовлення та отримання документації із землеустрою власник такої земельної ділянки для проведення державної реєстрації права власності на землю може звернутися з відповідною заявою та документами до реєстраційної служби самостійно або через державного кадастрового реєстратора, який проводив реєстрацію земельної ділянки.

До заяви слід подати паспорт, документ, що підтверджує виникнення права власності на земельну ділянку (для реєстрації права на новосформовану ділянку), документ, який підтверджує державну реєстрацію земельної ділянки у Державному земельному кадастрі, рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Варто зазначити, що при проведенні держреєстрації права власності через державного кадастрового реєстратора реєстраційну службу відвідувати не доведеться. Документи мають видаватися через відповідного державного кадастрового реєстратора. Тож за умови правильного проходження описаних процедур у результаті Ви повинні отримати від органу державної реєстрації прав свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

Що ж до конкретної ситуації, в якій опинилася громадянка, то тут, як мінімум, є невиконання умов договору у визначений строк. В такому випадку особа має право звернутися до суду з позовом про захист прав споживача, виконання зобов'язання в натурі, стягнення пені та відшкодування моральної шкоди. Крім того, відмова виконавця договору видати документацію із землеустрою може бути оскаржена до органів, що здійснюють контроль і нагляд за проведенням землеустрою (територіальні органи Державної інспекції сільського господарства України, Державного агентства земельних ресурсів України).

Джерело: cvu.com.ua





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ