9 травня - річниця народження діяча ОУН, закатованого у в'язниці НКВС
Кирило Осьмак був серед тих, хто в березні 1917 року створив Центральну Раду — тимчасовий парламент України. З 1917 року працював у Генеральному секретаріаті земельних справ, завідував видавничим відділом. Коли після урядового перевороту до влади в Україні прийшов гетьман Павло Скоропадський, Кирило Осьмак брав участь у триденному антигетьманському страйку. У 1917-1918 - член Центральної Ради.
У 1928 році Кирила Осьмака затримали у Харкові більшовики і "за участь у контрреволюційній організації правих українських націоналістів" як "соціально небезпечний елемент" вислали на 3 роки з України - у Курськ. На початку 30-х його знову затримують у Москві за справу "Спілки визволення України" на 5 років висилають у табір.
У 1940 році Кирило Осьмак повернувся до Києва, де у жовтні 1941 року в Києві створюється Українська національна рада. Кирило Осьмак очолив у ній відділ земельних справ і створив Бюро кооперативного товариства "Сільський господар". Допомагав продовольством українським підпільникам і членам похідних груп ОУН. Підтримував зв'язок з антифашистським українським підпіллям.
Наприкінці вересня 1943 року з другою дружиною (перша загинула не витримавши тиску більшовиків, у неї вимагали свідчити проти чоловіка) і дворічною донечкою Наталею Кирило приїхав до Львова (старша дочка залишилася в Житомирі, де працювала в земській управі, а нелегально — в сітці ОУН. Лариса зникла безслідно в одній з поїздок з підпільною літературою).
У Львові Кирило Осьмак зустрічається з діячами ОУН та командуванням УПА, бере участь у створенні підпільної організації, що має стати верховним політичним і державним органом українського народу, опрацьовує документи, які ляжуть в її основу.
У липні 1944 року відбувся Великий збір УГВР. Головою президії та президентом УГВР обрали Кирила Осьмака (псевдонім — Марко Горянський).
Президент УГВР склав присягу, оселився з сім'єю в селі Недільна Стрілківського району, де стояли чотири сотні УПА і штаб УПА—Захід.
23 серпня 1944 року, під час сутички між відділами УПА та частинами Червоної армії, Кирило Осьмак був поранений, чимало його однодумців загинуло, але йому вдалося втекти.
Сплчатку Кирило Осьмак переховувався в селі Дорожів Дублянського району Дрогобицької області, маючи документи на чуже ім'я, але 12 вересня під час облави, влаштованої НКВС, його заарештували.
З в'язниці український патріот більше не вийшов... Кирило Осьмак провів у в'язницях 16 років - спочатку Дрогобицька в'язниця, потім - Лук'янівська, і Владімірська тюрма на території Росії, де він і помер у травні 1960 року.
У 2007 році у Шишаках на Полтавщині встановили пам'ятний знак на честь Кирила Осьмака, а у Києві на Байковому освятили пам'ятник.
росія знову опинилася під атакою безпілотників
У російській Казані, столиці Татарстану, повідомили про атаку безпілотників. У місцевих Telegram-каналах поширюються відео, на яких видно, як дрон влучає у кілька будівель.
переглядів: 105
Правоохоронці прийшли до директорки музичного лейблу
Після смерті відомого музиканта права на його творчість успадкувала дружина, яка заснувала компанію для управління інтелектуальною спадщиною чоловіка. У рамках цієї діяльності компанія уклала угоду з лейблом звукозапису, що продюсує українських артистів, на ліцензування пісень покійного співака.
переглядів: 107
Вечір боксу в Ер-Ріяді: Усик проти Ф’юрі — дата, трансляція та прогнози експертів
21 грудня в Ер-Ріяді відбудеться довгоочікуваний “Вечір боксу”, який обіцяє стати справжньою спортивною подією року. На ринг вийдуть два найтитулованіших боксери надважкої ваги — українець Олександр Усик та британець Тайсон Ф’юрі.
переглядів: 274
Євробачення-2025: оголосили фіналістів Національного відбору
Стало відомо ім'я дев'яти фіналістів Національного відбору на пісенний конкурс "Євробачення-2025". Саме вони змагатимуться за право представляти Україну на міжнародній сцені.
переглядів: 268
В Україні посилюєть боротьбу з домашнім насильством
З 19 грудня 2024 року в Україні набули чинності зміни до законодавства, спрямовані на посилення захисту жертв домашнього насильства, насильства за ознакою статі та сексуальних домагань.
переглядів: 260