Відкрий Рівне: як кохання зробило хутір селом
Чому Бережани замінили Новим Двором? "Старожили кажуть, що цей двір розвинувся у новіші часи як філіал басівкутського чи в замін спаленого новодвірського. Звідси і назва Новий Двір", - розповідає відомий рівненський краєзнавець Валерій Войтович у книзі "Рівне та околиці Рівного: стежками краєзнавчих подорожей".
За даними перепису 1889 року Новий Двір мав 55 садиб, 446 мешканців. У новодвірській церкві Воскресіння Христового зберігалися копії метричних книг з 1806 року. Церква побудована у стилі козацького (мазепинського) бароко. У середині XIX століття на кошти прихожан була побудована дерев’яна дзвіниця. Серед старожилів існує легенда, що коли будували дзвіницю новодвірської церкви, у фундамент заклали пляшку з папером, на якому було описано історію храму...
Свого часу новодвірська церква мала у володінні 300 десятин орної землі. Пізніше частину землі в неї відібрали для будівництва залізничної колії Рівне–Здолбунів.
Валерій Войтович записав у Новому Дворі таку легенду про походження назви села.
"Колись давно, коли ще наших дідів не було, неподалік Рівного простягнувся невеликий мальовничий хутір. Поселився тут вправний хазяїн з красунею дружиною і маленьким синочком. У сім’ї панували мир, любов та злагода. Молоді люди файно хазяйнували і виховували в добрі та ласці свого синочка, який, здавалося, був схожий на дубочка, такий міцний був. Хлопець зростав допитливим і розумним, намагався перейняти все найкраще від своїх батьків. І так жили вони тихенько і любесенько, аж поки хлопець не став дорослим. І дозволили йому батьки піти шукати свою долю і дружину. Ходив хлопчина по світу, розуму й досвіду набирався. А батьки вдома чекають й господарства доглядають. Незабаром приїжджає син додому і каже: «Ходив я по світу, бачив багато, багато навчився. Скажу вам, мамо й тату, що є тут у сусідньому селі дівчина, яку б хотів я взяти за дружину. Тож прошу вашого благословення на це». Батьки гарненько подумали, розпитали про дівчину та й благословили свого сина свататися.
Невдовзі й весілля справили. Приїхала на хутір невістка. Поговорили син з батьком і вирішили збудувати нову хату, щоб могли молодята добре працювати, гарно господарювати у новому дворі. Як задумали, то так і зробили. Стали хату будувати, до осені й збудували. А невісточка працьовитою видалась. Усе вона робить, пече, варить, свекрусі допомагає. І стала вона їм як рідна донечка. Перейшли молодята у нову хату, у новий двір, стали жити й поживати й добра наживати. З часом у молодят народився син, далі пішли ще діти. Вони зросли, підростали. Згодом старший син одружився, і знову з’явилась нова сім’я і новий двір. І так продовжувалось далі. Хуторець згодом переріс у велике село, яке назвали Новим Двором, на честь молодості й життя. Ще й досі наше село – це один великий рід. У яку не зайдеш хату – всюди рідня!"
...Ми продовжуємо шукати для вас нові факти про Рівне — а тим часом запрошуємо допомогти нам разом краще відкрити рідне місто — коментуючи наші матеріали, надсилаючи власні думки, спостереження, фото!
Нагадаємо, що 23-24 на порталі OGO.ua проходитиме інтернет-голосування за “Найкращий район РівнОГО”. У День міста, 25 серпня, ми оголосимо, який район переміг. А після Дня міста передамо бібліотеці, яка знаходиться саме в цьому районі, комплект цікавої та корисної літератури. Візьміть участь у голосуванні - оберіть найкращий, на вашу думку, район РівнОГО!
До формування подарункової бібліотечки ми запрошуємо долучитись усіх бажаючих — отож, завітайте до редакції "ОГО" до 27 серпня і зробіть свій внесок у корисну справу!
Відкриймо Рівне разом!
При підготовці статей використані матеріали сайту "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org та книги Валерій Войтовича "Рівне та околиці Рівного: стежками краєзнавчих подорожей".
730-річчя, День міста Рівне, Відкрий Рівне, Валерій Войтович, церква Воскресіння Христового, Новий Двір
На Рівненщині суд позбавив права водити авто чоловіка, що ухилявся від мобілізації
Рішення про позбавлення водія прав керування за вимогою ТЦК прийняв Кузнецовський міський суд на Рівненщині.
переглядів: 70
Критична потреба у донорської крові: які групи найнеобхідніші зараз
Наразі особливо потрібна кров I (0) та IV (AB) груп із негативним резус-фактором (Rh-).
переглядів: 33
Рівнянину, який вистрілив в око юнаку, загрожує до 8 років ув’язнення
Прокурори Рівненської окружної прокуратури скерували до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно жителя Рівного. Чоловіку інкримінують хуліганство із застосуванням пістолету, пострілом із якого він завдав тяжких тілесних ушкоджень.
переглядів: 67
Школи Рівного переводять класи на дистанційне навчання
У восьми закладах загальної середньої освіти Рівненської громади є класи, які навчаються дистанційно.
переглядів: 239
Реєстрація авто у Рівному тимчасово зупинена: що потрібно знати?
З 1 лютого 2025 року через технічні причини тимчасово призупинено прийом документів для отримання низки послуг сервісного центру МВС.
переглядів: 160