Ми у Facebook
09.09.2013, 06:50

100 років тому була вперше виконана "мертва петля"

фото Les Chatfield

100 років тому, 9 вересня 1913 року, російський льотчик Петро Нестеров у небі над Києвом уперше в історії авіації виконав фігуру вищого пілотажу "мертва петля", яку згодом стали називати «петлею Нестерова». У біографії основоположника вищого пілотажу є й сторінка, пов'язана з Рівненщиною.
"Петля Нестерова" являє собою замкнену петлю у вертикальній площині. Вперше ця фігура, що і сьогодні залишається однією з базових у сучасній аеробатиці (повітряна акробатика, демонстрація фігур вищого пілотажу глядачам, походить від поєднання слів "аеро" і "акробатика" - прим. авт.), була виконана Петром Несторовим 27 серпня (9 вересня) 1913 року у небі над Києвом.

Тоді, в 1913-му, цей маневр було виконано на літаку «Ньєпор-1», потужність двигуна якого становила всього 70 кінських сил. Ця подія фактично стала початком ери вищого пілотажу та здійснила вагомий прорив у тогочасній авіації.

Після виконання "мертвої петлі" Петро Нестеров прожив лише рік. Він загинув під час Першої світової війни. З її початком ХІ авіазагін, яким командував Нестеров, перевели спочатку до Радивилова (тобто на територію Рівненщини), а згодом до Жовкви, що на Львівщині. Біля галицького села Воля-Висоцька (Жовківський район Львівської області) він і загинув, здійснивши повітряний таран літака австрійського розвідника.

Поштова марка, випущена до 50-річчя "петлі Нестерова" в 1963 році
Поштова марка, випущена до 50-річчя "петлі Нестерова" в 1963 році


Як розповідали очевидці, Нестеров так поспішав сісти в літак, що навіть не встиг взутися. За іншими - його роззули солдати, які першими виявили тіло загиблого і насамперед витягнули з його кишені гроші - перед польотом Нестеров якраз одержав кошти на потреби свого авіазагону... Згодом, коли у 1938-му тіло видатного льотчика перепоховували, його й ідентифікували (хрест на могилі не зберігся) за тим, що один із військових лежав у труні в шкарпетках...

Могила Петра Нестерова на Лук'янівському кладовищі в Києві
Могила Петра Нестерова на Лук'янівському кладовищі в Києві


Повітряний таран, здійснивши який Нестеров загинув, згодом не раз повторювали радянські льотчики під час Другої світової війни. Прийнято вважати, що один із перших таких таранів було здійснено на Рівненщині, 22 червня 1941 року, в небі над Дубном, льотчиком-винищувачем Іваном Івановим. На честь цього на в'їзді в Дубно височить пам'ятник, який бачать усі, хто в'їжджає в місто з боку Рівного.



У 1962 році Міжнародна авіаційна федерація ввела перехідний приз для переможця першості світу по вищому пілотажу — кубок імені П.Нестерова. А у 1973 році на честь видатного льотчика назвали одне з небесних тіл - астероїд "3071 Нестеров".





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ