Помер конструктор автомата Калашникова
Із 17 листопада він перебував у реанімаційному відділенні клініко-діагностичного центру Удмуртії (Російська Федерація).
Михайло Калашников народився 1919 року в селі Кур'я Алтайського краю (нині РФ), у багатодітній селянській родині.
Батько Тимофій і мати Олександра - родом із кубанських селян. У 1930 році родина Тимофія Калашникова під час кампанії з розкуркулення була вислана з Алтайського краю у Томську область Росії.
Із 1938 року Калашников проходив строкову службу в Київському Особливому військовому окрузі. Там він розробив інерційний лічильник для обліку фактичної кількості пострілів з танкової гармати і створив прилад для обліку моторесурсу танкового двигуна.
За останній винахід командувач Київським військовим округом генерал Георгій Жуков нагородив Калашникова іменним годинником.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1387872520.jpg)
У жовтні 1941 року в боях під Брянськом командир танку Калашников був важко поранений. Перебуваючи у відпустці за станом здоров'я, він розробив свою першу модель пістолета-кулемета, яка не надійшла на озброєння через дорожнечу виробництва.
У 1945 році конструктор узяв участь у конкурсі на розробку автомата під патрон зразка 1943 року - так званий "проміжний патрон", середній між малопотужним пістолетним і занадто потужним гвинтівковим.
Сконструйована Калашниковим зброя стала першою армійською "штурмовою гвинтівкою" ("автоматичним карабіном") в СРСР.
Характерно для зброї цього типу, автомат Калашникова (АК) поєднував найкращі якості гвинтівки (можливість вести ефективний прицільний вогонь на кількасот метрів) і так званого "пістолету-кулемету" (помірна вага і габарити зброї, можливість стріляти чергами, місткий магазин і невелика віддача).
На початку 1949 року 7,62-міліметровий АК-47 було прийнято на озброєння.
З того часу Михайло Калашников працював у відділі головного конструктора Іжевського машинобудівного заводу.
Вперше АК був використаний у бойових діях під час придушення радянськими військами антикомуністичної революції в Угорщині 1956 року.
Крім АК-47, конструктор створив модернізований автомат АКМ і автомат зі складаним прикладом АКМС.
Після переходу на калібр 5,45 міліметрів у 1970-х були розроблені моделі автомата Калашникова АК-74, в тому числі і з коротким стволом.
Також серед розробок Калашникова - ручні, станкові й танкові кулемети. Загалом у його конструкторському бюро створено більше сотні зразків бойової зброї.
На початку 1970-х років Калашников створив мисливський самозарядний карабін "Сайга", сконструйований на базі АК.
Генерал-лейтенант Михайло Калашников - двічі Герой Соціалістичної праці, лауреат Сталінської і Ленінської премій. Калашников був почесним членом (академіком) Російської академії наук. У 2012 році його ім'я присвоєно Іжевському державному технічному університету.
У серпні 2013 НВО "Іжмаш" було перейменовано у ВАТ "Концерн "Калашников".
Автомати і кулемети конструкції Калашникова є основною стрілецькою зброєю Армії України і деяких підрозділів МВС. Загалом вони перебувають на озброєнні у 55 країнах світу і вважаються простою та надійною зброєю. Повний армійський курс із користування АК складає всього 10 годин.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1387872529.jpg)
Морська піхота Збройних сил України із АК-74У
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1387872540.jpg)
Бійці кримського "Беркуту". Ліворуч - АК із глушником
Автомат (штурмова гвинтівка) Калашникова - найпоширеніша зброя на Землі. Разом із модифікаціями АК складає 15% всієї стрілецької зброї у світі, за що й потрапив у Книгу рекордів Гіннесса.
За 60 років було випущено від 70 до 100 млн екземплярів АК - включно з ліцензійним виробництвом і нелегальними "клонами". Модифікації автомату виробляються у десятках країн світу - від Фінляндії до Південної Африки, від Ізраїлю до Індії. Автомат Калашникова став символом повстанської боротьби. Його зображено на державних гербах чотирьох країн, які здобули незалежність у XX сторіччі.
З АК було розстріляно подружжя Чаушеску. Автомат Усами бен Ладена, вивезений американськими спецназівцями з Пакістану після знищення лідера "Аль-Каїди", перебуває у музеї ЦРУ.
АК потрапив на 4-те місце у списку Playboy "50 виробів, які змінили світ" - поступившись комп'ютеру Apple Macintosh, протизаплідним таблеткам та відеомагнітофону Sony Betamax.
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1387872548.jpg)
З 1970-х АК завдяки своїй дешевизні, надійності і характерному вигляду стає частиною масової культури - зокрема, голлівудської кінопродукції і суспільного життя Африки, Близького Сходу, Азії та Кавказу.
У Мексиці АК став улюбленою зброєю кримінальних картелів, оспівуючись у так званих "наркобаладах" - піснях про суворе блатне життя. За впізнавану форму магазину зброя отримала в Латинській Америці назву "Козлиний ріг".
![](https://ogo.ua/images/articles/1567/big/1387872493.jpg)
Українські школярі на навчальних стрільбах з АК-74. Тячівський район Закарпаття, 2013 рік. Фото: konigsfeld-school.pp.ua
У 2011 році Міноборони РФ повідомило, що більше не закуповуватиме АК-74, оголосивши конкурс на створення нової штурмової гвинтівки.
![](/images/bnr/happy-650-90.jpg)
Нацвідбір на Євробачення 2025: де дивитися та як голосувати
![](/images/articles/2/small/1738843697.jpg)
Вже сьогодні, 8 лютого, ми дізнаємося ім’я українського представника на Євробаченні-2025! Цьогоріч Національний відбір обіцяє бути особливо яскравим та незабутнім.
переглядів: 432
Помер Володимир Мушировський - багаторічний директор Рівненського краєзнавчого музею
![](/images/articles/2/small/1738994959.jpg)
Несподівана та болюча втрата для всієї музейної спільноти та жителів Рівненщини - перестало битися серце Володимира Макаровича Мушировського, який протягом багатьох років очолював Рівненський обласний краєзнавчий музей.
переглядів: 156
Прогноз погоди на 8 лютого: чого очікувати рівнянам?
![](/images/articles/2/small/1738992982.jpg)
У суботу, 8 лютого, за прогнозами синоптиків на території Рівненщини очікується мінлива хмарність, без істотних опадів.
переглядів: 126
Гороскоп на суботу, 8 лютого: день буде сповнений емоційних поворотів
![](/images/articles/2/small/1738992376.jpg)
Субота обіцяє бути днем, насиченим емоційними поворотами. Місяць у Раку загострює інтуїцію та нагадує нам про необхідність безпеки, але його ранковий квадрат із Нептуном може внести трохи хаосу в читання реальності.
переглядів: 131
Коли почнеться Великий піст у 2025 році
![](/images/articles/2/small/1710781339.jpg)
Великий піст - один із важливих постів для православних християн, адже він передує Великодню.
переглядів: 222