Подати
оголошення

26.12.2013, 19:27

ТОП-5 подій в економічному житті України у 2013 році

За 2013 рік відбулося багато подій в економічному житті України, але більшість з них науковці оцінюють як такі, що мали негативний вплив на українську економіку.
На сайті gazeta.ua було опубліковано рейтинг найважливіших подій в економічному житті України.

Торговельні війни з РФ

Росспоживнагляд 29 липня заборонив поставки у Російську Федерацію кондитерської продукції з українських фабрик корпорації "Рошен" через нібито невідповідну якість. Сталося це на тлі небажання України приєднуватися до Митного союзу. Експерти назвали заборону політично мотивованою, а ЗМІ охрестили "шоколадною війною".
Дійшла справа до суперечки у Світовій організації торгівлі (СОТ), де Україна ініціювала розгляд захисту інтересів українських виробників кондитерських виробів.
А вже 14 серпня Федеральна митна служба РФ визнала всіх без виключення українських експортерів ризикованими. Так почалася "митна війна". Біля російського кордону вишиковувалися черги з фур, які мусили проходити посилений митний контроль. Мільйонні контракти зривалися, продукція псувалася. Ситуація вщухла так само раптово, як і почалася. Вже через тиждень російська сторона звітувала про відсутність будь-яких проблем з розмитненням українських вантажівок. Цю інформацію підтвердили у Міністерстві доходів та зборів України, а також самі водії вантажівок.

Найгучніші культурні події 2013-го в Україні

Стрімке падіння економіки

Цього року Українська економіка лише падала. Більше того, ВВП знижується вже упродовж п'яти кварталів поспіль. Так, у третьому кварталі 2013 року темп зниження по відношенню до аналогічного кварталу попереднього року прискорився до 1,5% з 1,3% у другому.
Обсяг промислового виробництва у листопаді 2013 року, порівняно з листопадом 2012 року знизився на 4,7%. Найбільше падіння - у виробництві хімічної продукції (18,5%), машинобудуванні (13,9%), виробництві коксу та продуктів переробки (11,8%)
Попри це влада продовжує казати про "покращення". Президент Віктор Янукович в кінці листопада висловив сподівання, що за підсумками року економіка країни вийде в нуль або буде невелике зростання.

Іноземні банки тікають з України

На початку року український банківський ринок почав залишати капітал з Кіпру. Кіпрська група Sharp Arrow Holdings продала 37% акцій банку "Київська Русь" фірмам пов'язаним з бізнесменом Віктором Братком - теперішнім президентом банку.
Із січня шукає покупця створений в 2007 році Marfin Bank - дочірня компанія націоналізованого в липні минулого року Marfin Popular Bank.
Також на продаж виставлений дочірній Bank of Cyprus.
Платинум Банк був проданий групі фінансових інвесторів, одним із яких є фонд прямих інвестицій European Infrastructure Investment Company з Люксембургу.
ЗМІ також повідомляли, що австрійський Raiffeisen Bank International розпочав переговори про продаж підрозділу в Україні.

Корумпованість наростає

У цьогорічному рейтингу сприйняття корупції Transparency International Україна посіла 144-е місце - поряд з Нігерією, Папуа-Новою Гвінеєю, Іраном, Камеруном і Центральноафриканською Республікою - набравши на три бали менше, ніж минулого року. Основні причини - корумпований протекціонізм і злиття політичних та бізнес-інтересів. Україна стрімко втратила позиції за показниками сприятливості умов для ведення бізнесу та за показником хабарництва. Державні установи та чиновники цього року частіше вимагали від бізнесу сплати хабарів.
Крім того, Україна посіла третє місце серед європейських країн за корумпованістю серед бізнесменів, свідчить дослідження Ernst & Young.

2013-й: Підсумки року для Рівного та Рівненщини

"Розбірки" у СОТ

Введення Україною 14 квітня спеціальних мит на імпорт нових легкових автомобілів викликало невдоволення у цілої низки країн. У кінці жовтня Японія ініціювала консультації з Україною з цього приводу у СОТ. На думку Токіо, у Києва не було підстави для введення таких обмежень. Пізніше до консультацій приєдналися Росія і Європейський Союз. Про свою стурбованість таким рішенням, прийнятим без консультацій з зацікавленими країнами, заявили також США, Південна Корея, Туреччина і Росія. Та одними лише консультаціями справа не обійшлася. Туреччина у відповідь навіть ввела додаткове мито на імпорт з України волоських горіхів. Росія 9 липня повідомила про плани введення подібних відповідних мит на імпорт з України шоколаду і шоколадних виробів, флоат-скла і вугілля.
Зрештою, Київ дав заднього ходу. Нині влада опрацьовує питання лібералізації спецзахисних заходів по автомобілям.