Ми у Facebook
27.01.2014, 10:48

Якщо оголосять надзвичайний стан: що це означає для українців

Фото kolo.poltava.ua

У ЗМІ щодня з'являється інформація про можливе введення в Україні надзвичайного стану. Сьогодні про це заговорили знову.
Сьогодні вночі мітингувальники захопили будівлю Мін'юсту. Через це міністр юстції Олена Лукаш звернулася до протестувальників з вимогою негайно звільнити приміщення Міністерства юстиції України, повідомляє УНН.

За словами міністра, у цей час саме відпрацьовувались останні правки до закону Про зміни до Конституції України і повернення Конституції України в редакції 2004 року.

"Якщо будівля Міністерства юстиції не буде звільнена миттєво, я буду змушена звернутись до своїх колег - членів Ради національної безпеки та оборони - з вимогою обговорити введення надзвичайного стану в цій державі", - резюмувала міністр.

Ситуація в країні змінюється щогодини. Тож, які нововведення можуть чекати громадян України і що потрібно робити у випадку, якщо все-таки введуть надзвичайний стан. Сегодня проаналізувала Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану».

1. ЧИ Є ПРИЧИНИ ДЛЯ ВВЕДЕННЯ?

Так. Ситуація в країні може підпадати під 5 з 7 пунктів ст. 4 Закону: масові теракти із загибеллю людей (4.2.2), блокування або захоплення окремих особливо важливих об'єктів, що загрожує громадянам і порушує нормальну діяльність органів держвлади і місцевого самоврядування (4.2.3), масові заворушення, що супроводжуються насильством над громадянами, обмежують їх права і свободи (4.2.4), спроби захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства (4.2.5), необхідність відновлення конституційного правопорядку і органів держвлади (4.2.7).

Рівне: міліція просить допомоги Народної самооборони

2. ХТО ВВОДИТЬ?

Президент за пропозицією РНБО підписує указ, який протягом 2 днів повинен бути затверджений ВР. Напередодні президент повинен звернутися до порушників з пропозицією припинити протиправні дії і попередити про можливість введення НС.

3. ДЕ МОЖЕ БУТИ ВВЕДЕНО?

По всій країні терміном до 30 днів або в окремих місцевостях терміном до 60 днів.

4. ЯКІСЬ ОБМЕЖЕННЯ?

- особливий режим в'їзду і виїзду, а також обмеження пересування по території, де запроваджено НС (наприклад, в'їзд в місто через спеціальні КПП тільки при наявності спецдозволу, заборону на прохід/проїзд в окремі райони);
- обмеження руху транспорту (наприклад, заборона на їзду без спецперепустки під час коммендантскої години) і його огляд;
- посилення охорони громадського порядку і ключових об'єктів життєзабезпечення (електростанції, каналізації тощо);
- заборона масових заходів та страйків;
- примусове вилучення майна у юридичних осіб і окремих громадян у разі, якщо це майно (в тому числі житло та транспорт) необхідно для забезпечення громадського порядку;
- комендантська година (як правило, вводиться з 22-23:00 до 6:00);
- перевірка документів, особистий огляд, огляд транспорту та житла;
- обмеження або тимчасова заборона продажу зброї, отруйних і сильнодіючих хімречовин, алкоголю;
- заборона виготовлення і розповсюдження інформматеріалів, здатних дестабілізувати обстановку;
- регулювання роботи теле - і радіоцентрів (наприклад, тимчасове припинення роботи окремих телеканалів і радіостанцій), заборона на користування будь-якими радіопередавачами;
- особливі правила користування зв'язком та інтернетом (блокування роботи окремих сайтів, відключення зон заворушень від мобільного зв'язку та інтернету);
- у разі необхідності - заборона партій і громадських організацій

Карта захоплення обласних адміністрацій станом на 27 січня

5. ХТО ОТРИМУЄ ДОДАТКОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ?

Органи державної влади, військове командування та органи місцевого самоврядування. Їх межі визначаються указом президента.

Лідер Народної ради Рівненщини Микола Кучерук: досьє [+Фото]

6. ХТО ЗАБЕЗПЕЧУЄ РЕЖИМ НС?

У разі введення НС всі підрозділи МВС і СБУ, а також військова служба правопорядку у Збройних силах. Військові частини для забезпечення режиму НС не залучаються.

7. ЩО НЕ МОЖЕ ВІДБУТИСЯ В ЦЕЙ ЧАС?

Припинення повноважень президента, Кабміну, парламенту, місцевої влади, судів і прокуратури, а також будь-які вибори.


Дані: Закон України «Про правовий режим надзвичайного стану».





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ