У Рівному відзначать 109-річчя Уласа Самчука
(до 109-річчя від дня народження Уласа Самчука)
Він народився у звичайній волинській селянській родині у стародавньому Дермані, серед мальовничої природи, пам’яток старовини, де кожен закуток дихав віковічними спогадами, а хати були не лише житлом, але й місцем концентрації усього, що творило неповторну картину української душі. Таке середовище та успадковані від батьків задатки до праці над собою, жага до знань й самоосвіти, прискорене національне самоототожнення дали дуже скоро несподіваний результат – уже у тридцять два роки Улас Самчук стає письменником світової величини. Славу й визнання йому приніс роман-трилогія «Волинь», де стільки багато автобіографічного, а також близького і зрозумілого кожному із нас.
Дитячі та юнацькі роки письменника не давали натяку на те, що невдовзі цей селянський син не лише стане високосвіченою людиною, але й спроможеться на продукування думок та ідей, котрі ляжуть прозовими рядками й полонять читача глибинною філософією життя. Волинська земля наділила Уласа Самчука тонкою душевною матерією, котра так гостро й точно відчувала світ і була здатна передати усю неповторність і вічну правду буття людини тяжкої селянської праці, праці на землі і заради землі.
"Свіча пам`яті" Уласа Самчука у Рівному
Широта письменницького таланту Уласа Самчука – це також результат постійних пошуків відповідного людського середовища, однодумців. Після дезертирства з польського війська у 1927 р. Самчук потрапляє в Німеччину і, незважаючи на гірку долю емігранта, продовжує самосвіту, вивчає мови, стає вільним слухачем Бреславського університету. І в таких тяжких умовах у нього кристалізується задум написати «Волинь».
Надзвичайно плідним став для письменника празький період життя. Улас Самчук потрапляє в українське культурне середовище, котре іще більше переконує у потребі поділитись думками про вічні цінності волинської душі. Високі ідеали українців-емігрантів, котрі беззастережно вірили у кращу долю свого народу, надихали молодого письменника на творчість, давали сили для літературної праці. Звідси й пояснення чому частини роману-трилогії «Волинь» такі натхненні й вражаючі своїм мистецьким рівнем, глибиною осмислення буття. Талант митця був настільки великим, а художня вартість твору високою, що, незважаючи на факт дезертирства, «Волинь» була перекладена і побачила світ у самій Польщі.
У 1941 р. з початком німецько-радянської війни Самчук повертається на рідну Волинь. Як редактор одноіменної газети він намагається дати землякам орієнтири руху у складних воєнних умовах. Така незалежна позиція викликала швидку негативну реакцію німецьких окупантів – письменника заарештовано й усунуто від керівництва газетою. Щасливий збіг обставин дозволив Самчуку уникнути подальших репресій. І він концентрує себе на публіцистиці.
У Рівному запалили "Свічу пам'яті" Уласа Самчука
Загалом реакція Уласа Самчука на тогочасну дійсність вражає актуальністю й баченням першопричин негативних явищ і подій у житті українського народу. Його критика радянських умовних вартостей, що так міцно засіли в свідомості й практиці життя українців на підрадянській території, не втратила ваги й сьогодні. Адже багато наших співвітчизників продовжують культивувати в повсякденності хибні цінності, нав’язані в радянський час.
Серед гасел, котрі Улас Самчук виносив на сторінки преси в роки війни – заклик до праці над собою. Він сам невтомно удосконалювався духовно й інтелектуально і до цього закликав земляків. У цьому письменник бачив механізм європеїзації українців, коли фізична приналежність до Європи переростала б у духовну.
Життєвий шлях нашого славного земляка скінчився на еміграції в Канаді. Лише кілька років він не дожив до проголошення незалежності України, про яку мріяв і в ім’я якої творив.
Традиційно, 20 лютого, в день його народження, у Літературному музеї Уласа Самчука (вул. Симона Петлюри 17) проходить музейний захід вшанування письменника – «Свіча пам’яті».
Громадськість згадує невтомного трудівника на літературній ниві, презентуються нові видання, присвячені життєвому і творчому шляху митця, лунають промови й слова вдячності Богові за людину, котра надзвичайно багато зробила для свого народу, жертвуючи власним добробутом, спокоєм, постійно наражаючись на смертельну небезпеку.
Колектив Літературного музею Уласа Самчука 20 лютого, о 12 годині відчиняє свої двері та запрошує всіх бажаючих розділити хлібину та поєднатись духом з нашим геніальним земляком, що своєю величною творчістю уславив український народ.
Світлана Гривюк, науковий співробітник Літературного музею Уласа Самчука
літературний музей Уласа Самчука, Свіча пам’яті, Улас Самчук
Сапери підірвали боєприпаси, які викопали у Рівному (+ФОТО)
У Рівному сапери ДСНС знищили боєприпаси часів Другої світової війни, які було виявлено під час земляних робіт.
переглядів: 84
У Рівному молодий чоловік забирав посилку з психотропами
У місті «на гарячому» викрили молодика, який забирав з поштомату посилку з PVP. 22-річного рівняни затримали 4 лютого під час отримання посилки через поштомат служби доставки, замовленої в Telegram-каналі.
переглядів: 143
На Рівненщині буде мороз та ожеледиця
Прогноз погоди на четвер та п'ятницю, 6-7 лютого
переглядів: 99
Із рашистського полону повернулися Захисники-мешканці Рівненщини
Серед тих, хто сьогодні, 5 лютого, повернувся із ворожого полону є і наші земляки.
переглядів: 189
Посадовця з Рівненщини підозрюють у службовій недбалості
За процесуального керівництва Дубенської окружної прокуратури директору комунального підприємства повідомили про підозру у службовій недбалості, що спричинило тяжкі наслідки.
переглядів: 188