Ми у Facebook
15.02.2015, 14:15

Завтра починається Масляний тиждень

Масляна (Масниця) – свято, яке символізує прощання із зимою і зустріч весни. За церковними традиціями, тиждень Масляної носить назву Сирного або М'ясопусного, що пов’язано зі стравами, які готуються протягом цього тижня.
За 7 тижнів до Великодня, який цьогоріч випадає на 12 квітня, починається Великий піст - із 23 лютого до 11 квітня. А ще за тиждень до цього проходить сирна седмиця (Масниця). Таким чином, Масляна 2015 розпочнеться у понеділок, 16 лютого, і триватиме до Прощеної неділі 22 лютого.

Масляна має й інші назви: Масниця, сирна седмиця, маслений тиждень, Колодій. Сама назва говорить за себе - у маслений тиждень їдять сир, масло, молоко та інші молочні продукти, а от від м'яса бажано утриматися.



Своїм корінням Масляна сягає часів язичництва і черпає звідти багато цікавих традицій та веселих народних ритуалів. Наприклад, незмінний атрибут Масляної - рум'яні, гарячі, апетитні круглі млинці, що символізують собою ясне сонечко, таке ж рум'яне і жарке.

Це древнє свято проводів зимової холоднечі і зустрічі весни, хвилюючого очікування на швидке тепло і незмінне оновлення і оживання природи в дохристиянські часи було приурочене до весняного рівнодення.

Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, катаннями, ярмарками, ситними частуваннями, приготуванням млинців і вареників. Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими, а разом із ним - символічним прощанням зі старим, роком, що зжив себе, і звільненням місця для прийдешньої весни і оновлення.



Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Але оскільки православ'я достатній час є панівною релігією в Україні, то, з часом, автентична дата святкування Масниць була забута.

Кожен день масляного тижня має свою назву і ритуали. Святковий тиждень ділиться на два періоди: з понеділка по середу - Вузька Масляна, а з четверга по неділю - Широка Масляна. Вузька Масляна ще дозволяє господарську роботу, а от у Широку Масляну працювати вже не можна: ні шити, ні прати, ні прибирати.



Понеділок - зустріч

У перший день Масляної споруджується опудало Зими і ставиться на головній площі. Господині починають пекти млинці, першим з яких пригощають бідну і убогу людину, щоб вона пом'янула померлих родичів. У гості один до одного приходять свати.

Вівторок - загравання

У вівторок люди також ходять в гості на млинці, гуляють на ярмарках, катаються на санях. Крім того, це день оглядин наречених і сватання, з тим, щоб після Великого посту зіграти весілля.

Середа - ласунка

Тещі запрошують зятів та інших гостей поласувати своїми млинцями, проявити любов і повагу до зятя.

Четвер - розгуляй

З цього дня починається Широка Масляна, коли не можна працювати, зате можна гуляти і святкувати. Влаштовуються веселі народні гуляння з розвагами: катання на санях, бої, танці, пісні, стрибання через вогнище. І все супроводжується частуваннями з млинцями і варениками, сметаною і маслом.

П'ятниця – тещині вечірки[/b]

День візиту у відповідь тещі і родичів до своїх зятів на млинці. Завдання зятя цього дня - показати свою прихильність і повагу до тещі.

Субота – зовичені посиденьки

У суботу невістки традиційно кличуть до себе в гості зовиць, тобто сестер чоловіка, пригощають їх млинцями і дарують подарунки.

Неділя - проводи Масниці, а також Прощена неділя

В останній день Масляної прощаються із зимою і спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють полем. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного прощення за заподіяні неприємності і можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром у душі. Також цього дня поминають покійних родичів.



Масляний тиждень, по суті, є підготовчим етапом до Великого посту і присвячений примиренню з ближніми, налагодженню добрих стосунків і прощенню образ.

У Рівному традиційно Масляна проходить у Рівненському парку культури та відпочинку. Минулі роки свято проходило весело та цікаво. Рівняни змагалися у кулінарній майстерності – випікали млинці, бавилися в ігри та палили Зиму.

СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Рівнян запрошують на святкування Масляної 2015
Церковний календар 2015: перехідні та неперехідні свята, пости

У Рівному відгуляли Масницю





На правах реклами