Завтра починається Масляний тиждень
Масляна має й інші назви: Масниця, сирна седмиця, маслений тиждень, Колодій. Сама назва говорить за себе - у маслений тиждень їдять сир, масло, молоко та інші молочні продукти, а от від м'яса бажано утриматися.

Своїм корінням Масляна сягає часів язичництва і черпає звідти багато цікавих традицій та веселих народних ритуалів. Наприклад, незмінний атрибут Масляної - рум'яні, гарячі, апетитні круглі млинці, що символізують собою ясне сонечко, таке ж рум'яне і жарке.
Це древнє свято проводів зимової холоднечі і зустрічі весни, хвилюючого очікування на швидке тепло і незмінне оновлення і оживання природи в дохристиянські часи було приурочене до весняного рівнодення.
Масляна завжди супроводжується гучними народними гуляннями, веселими піснями, танцями, іграми, катаннями, ярмарками, ситними частуваннями, приготуванням млинців і вареників. Завершується свято обрядовим спалюванням опудала Зими, а разом із ним - символічним прощанням зі старим, роком, що зжив себе, і звільненням місця для прийдешньої весни і оновлення.

Християнська церква додала Масницю у свій календар, проте свято так і не набуло християнського змісту. Але оскільки православ'я достатній час є панівною релігією в Україні, то, з часом, автентична дата святкування Масниць була забута.
Кожен день масляного тижня має свою назву і ритуали. Святковий тиждень ділиться на два періоди: з понеділка по середу - Вузька Масляна, а з четверга по неділю - Широка Масляна. Вузька Масляна ще дозволяє господарську роботу, а от у Широку Масляну працювати вже не можна: ні шити, ні прати, ні прибирати.

Понеділок - зустріч
У перший день Масляної споруджується опудало Зими і ставиться на головній площі. Господині починають пекти млинці, першим з яких пригощають бідну і убогу людину, щоб вона пом'янула померлих родичів. У гості один до одного приходять свати.
Вівторок - загравання
У вівторок люди також ходять в гості на млинці, гуляють на ярмарках, катаються на санях. Крім того, це день оглядин наречених і сватання, з тим, щоб після Великого посту зіграти весілля.
Середа - ласунка
Тещі запрошують зятів та інших гостей поласувати своїми млинцями, проявити любов і повагу до зятя.
Четвер - розгуляй
З цього дня починається Широка Масляна, коли не можна працювати, зате можна гуляти і святкувати. Влаштовуються веселі народні гуляння з розвагами: катання на санях, бої, танці, пісні, стрибання через вогнище. І все супроводжується частуваннями з млинцями і варениками, сметаною і маслом.
П'ятниця – тещині вечірки[/b]
День візиту у відповідь тещі і родичів до своїх зятів на млинці. Завдання зятя цього дня - показати свою прихильність і повагу до тещі.
Субота – зовичені посиденьки
У суботу невістки традиційно кличуть до себе в гості зовиць, тобто сестер чоловіка, пригощають їх млинцями і дарують подарунки.
Неділя - проводи Масниці, а також Прощена неділя
В останній день Масляної прощаються із зимою і спалюють опудало із залишками святкової їжі, а попіл розвіюють полем. Цей ритуал супроводжується масовими гуляннями і театралізованими сценками. Після вечірнього церковного богослужіння люди просять один у одного прощення за заподіяні неприємності і можливі образи, щоб вступити у Великий піст із миром у душі. Також цього дня поминають покійних родичів.

Масляний тиждень, по суті, є підготовчим етапом до Великого посту і присвячений примиренню з ближніми, налагодженню добрих стосунків і прощенню образ.
У Рівному традиційно Масляна проходить у Рівненському парку культури та відпочинку. Минулі роки свято проходило весело та цікаво. Рівняни змагалися у кулінарній майстерності – випікали млинці, бавилися в ігри та палили Зиму.
СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Рівнян запрошують на святкування Масляної 2015
Церковний календар 2015: перехідні та неперехідні свята, пости
У Рівному відгуляли Масницю

Волонтерка з Рівного Іванна Черноус збирає на "бойові" авто для Батальйону "Небесна Кара" 54 ОМБр

Рівненська волонтерка Іванна Черноус оголосила терміновий збір коштів на придбання двох автомобілів для Батальйону Безпілотних Систем "Небесна Кара" 54 Окремої механізованої бригади.
переглядів: 491
На фасаді рівненської гімназії №6 з'явиться дошка загиблому Миколі Кухарцю

Завтра, 11 липня, о 8:50 у Рівному відбудеться урочисте відкриття меморіальної дошки на честь загиблого Героя Миколи Кухарця. Пам'ятний знак буде встановлено на фасаді гімназії №6, де навчався захисник України.
переглядів: 266
Дубровиці - 1020 років: як відсвяткувало ювілей найстаріше місто Рівненщини

У неділю, 6 липня, громада Дубровиці зібралася разом, аби відзначити 1020-річчя древнього міста, яке, попри виклики, зберігає унікальний дух, теплоту й самобутність.
переглядів: 212
10 липня – День вшанування загиблих медиків: Острожчина схиляє голови перед Героями-рятівниками

Сьогодні, 10 липня, Україна відзначає День вшанування загиблих медиків – важливу дату, запроваджену в межах проєкту «Посвіт пам’яті». Долучилися до вшанування загиблих медиків і у Острозькій громаді.
переглядів: 245
Княжна Гальшка Острозька і Василь Червоній: 20 видатних рівнян

Історія завжди мала особливе значення і потужний вплив на життя українського народу. Саме тому так важливо пам'ятати тих, то цю історію творив. І залишив у ній свій вагомий слід.
переглядів: 340