Як Україна відбудовувала Крим після війни і депортації. Частина 2
На їхнє замовлення в часописі «Новое время» (№6 за 1992 рік) він видрукував статтю з тенденційною назвою «Как Хрущёв Крым Украине отдал». Досвідчений журналіст ввів ще й другу назву - «Воспоминания на заданную тему».
Олексій Аджубей цією публікацією зробив ведмежу послугу замовникам, оскільки в ній підтверджує економічну вимушеність передачі Криму. Кримська дійсність 1953 року, зображена ним, вражає своєю безнадійністю.
За словами Аджубея, найбільше ошелешили, схвилювали і обурили Хрущова галасливі натовпи російських переселенців, які торпедували машину першого секретаря. Люди скаржилися на нестерпні умови життя, погане житло, нестачу харчів.
«Це зараз я пишу: приїхали, - зазначає Аджубей, - а вони кричали: «Нас пригнали». З натовпу лунали і зовсім істеричні крики: «Картопля тут не росте, капуста в’яне». Або вкрай сумне: «Блощиці заїли».
За свідченням Олексія Аджубея, Хрущов у той же день виїхав до Києва. Мав тривалу розмову з керівництвом республіки.
Користуючись своїм величезним авторитетом серед київського керівництва, Микита Сергійович умовляв українців допомогти відродженню кримської землі. «Там южане нужны, кто любит садочки, кукурузу, а не картошку», - переконував.
Рішення про передачу Кримської області зі складу РРФСР до УРСР було породженням колективної думки вищого керівництва партії та уряду СРСР. Без участі старої сталінської гвардії - Маленкова, Молотова, Кагановича, Ворошилова, Булганіна - воно б не відбулося.
Позиції Хрущова в партії і державі на той час ще не були настільки сильними, щоб самочинно вирішувати долю такого стратегічно важливого регіону, як Крим. Тому намагання деяких російських політиків і місцевих кримських сепаратистів перекласти відповідальність на Микиту Хрущова з наукової точки зору не витримують критики і є кон’юнктурно-спекулятивними.
Не існує жодного документа, який би підтверджував вирішальну роль Хрущова у кримському питанні 1954 року, а тим більше намагання зробити якусь послугу Україні. Все це шовіністичні вигадки.
Як людина, що найбільше зналася на сільському господарстві і відповідала за його стан, він справді міг запропонувати шляхи виходу Криму з економічної кризи. В Кремлі добре знали про тісну інтеграцію Криму з економікою України.
Перебуваючи у складі РРФСР, Кримська область залишалася в економічному просторі України. Паливно-енергетичний комплекс, металургія, машинобудування та легка промисловість, залізничний транспорт України і Криму були єдиними.
Україна ще до 1954 року надавала Кримській області велику допомогу у відродженні міст, відбудові заводів та фабрик, у вирішенні проблем водопостачання, будівництва.
Це сьогодні керована україноненависником Михайлом Бахарєвим «Крымская правда» галасує про утиски та жахливе пограбування Криму київськими «дядьками». Але ж були часи, коли ще до передачі області Україні та ж «Крымская правда» постійно вшановувала український народ за його величезну допомогу півострову.
Ось що писала ця газета 17 січня 1954 року:
«Не остаются в долгу и украинцы. Они помогают крымчанам строить прекрасные города и курорты, развивать промышленное производство. На стройки города-героя Севастополя, курортной Ялты непрерывным потоком идут с Украины мощные отечественные механизмы и оборудование.
Столица Украины – Киев – шлет сюда мощные механические погрузчики, автоматические дозаторные устройства для бетонных заводов; Харьков дает башенные и электромостовые краны, тракторы; Николаев - транспортеры для бетонных заводов, бульдозеры; Днепропетровск и Дебальцево - корытные мойки для предприятий, производящих флюсовый известняк; Осипенко (Бердянск) - дорожные машины; Кременчуг - асфальтно-бетонные смесители; Прилуки - раствороносы для механизации штукатурных робот; Мелитополь присылает компрессоры последних выпусков».
Рішення про передачу Кримської області Україні у вищого керівництва СРСР визріло наприкінці 1953-го - на початку 1954 року.
Саме в цей час на сторінках кримської преси замайоріла й українська тематика. Тільки в січні 1954 року «Крымская правда» присвячує українській темі такі матеріали, як «Торжество дружбы народов великой Родины», «Нерушимое братство», «Навеки вместе», «Советский Киев» (подається світлина Хрещатика).
А в номерах за 17 та 19 січня газета подає спеціальні добірки під рубрикою «Цвети, Советская Украина». Зазначені публікації в друкованому органі іншої республіки засвідчують про початок підготовки громадської думки.
Січневий пленум Кримського обкому теж був складовою частиною розробленої в Кремлі програми вирішення кримської проблеми. Ще в 1953 році одна із центральних вулиць міста була перейменована у бульвар Івана Франка.
Про існування відповідної програми у вищого керівництва країни свідчить і довідка під грифом «Секретно» «О состоянии сельського хозяйства Крымской области» від 4 січня 1954 року, підготовлена для першого секретаря ЦК КПУ О. І. Кириченка.
Дата надходження доповідної записки першій особі в республіці є доказом серйозного підходу керівництва СРСР до вирішення кримської економічної проблеми. Тому про якісь спонтанні рішення однієї, хоч і досить високої посадової особи у державі не може бути й мови.
У зазначеній довідці у концентрованому вигляді і без ідеологічної тріскотні висвітлено справжній катастрофічний стан сільського господарства та глибоку занедбаність соціальної сфери Криму напередодні передачі області Україні.
В Криму ще наприкінці 1953 року було лише 3 хлібні магазини, 18 - м’ясопродуктів, 8 - молочних, 2 - тканин, 9 - взуття, 5 - будівельних матеріалів та 28 - книжкових крамниць.
«Минуло десять років після закінчення війни, - говорив з трибуни Кримської обласної партконференції (1954 року) секретар Феодосійського міськкому партії Моїсеєв, - трудящі висувають до нас законні вимоги, коли буде відбудоване місто і створені мінімальні побутові умови?
В місті немає води, достатньої кількості електроенергії, банно-прального комбінату... Під час війни було зруйновано до 40% житлофонду, а відбудовано силами міськвиконкому тільки один будинок на 8 квартир...».
Ознайомившись із цими приголомшливими документами, добре поміркуймо ось над чим: є передача Кримської області до складу УРСР «щедрим дарунком» чи накинутим економічним ярмом?
Досвідчені політичні шулери й інтригани, які пройшли багатолітній вишкіл у «сталінських університетах», добре розуміли, що під передачу Криму необхідно було підвести ідеологічне підґрунтя. Ним став ювілей - 300-ліття Переяславської ради, яку пропагандистська машина як царської, так і більшовицької імперії представляли як возз’єднання України з Росією.
Цю дату вирішили гучно відзначити на державному рівні. Передача Кримської області до складу України напередодні грандіозного свята «вечной дружбы двух братских народов» чудово вписувалася в кремлівський сценарій.
Такого гучного пропагандистського шоу, влаштованого в Криму в другій половині травня 1954 року з нагоди 300-ліття возз’єднання, не було в жодній з українських областей, навіть у Переяславі.
За матеріалами «Історичної правди»
Завтра польські фермери знову планують акцію протесту
У п’ятницю, 3 січня, у Варшаві заплановано масштабний протест польських фермерів, організований низкою аграрних об’єднань. Захід під гаслом «5 x STOP» спрямований проти політики Європейського Союзу, зокрема дій його лідерки Урсули фон дер Ляєн.
переглядів: 452
Хто зможе отримати керівну посаду у ЗСУ
У Збройних силах України з'явилися нові можливості для військовослужбовців із керівним досвідом і магістерською освітою
переглядів: 433
Захисники України знищили два рашистських гелікоптери і один підбили
На завершення минулого року, 31 грудня, неподалік тимчасово окупованого Криму, внаслідок успішної операції ГУР МО України у Чорному морі спецпризначенці підрозділу “Group 13” за допомогою оснащених ракетами морських дронів “Magura V5” знищили два російські гелікоптери Мі-8.
переглядів: 423
На Запоріжжі внаслідок обстрілу зруйновано житловий будинок
Російські війська здійснили авіаудар керованими авіабомбами (КАБ) по Степногірську у Василівському районі Запорізької області.
переглядів: 1117
Український бізнесмен викупив тракторний завод у Польщі та вироблятиме там військову техніку
Легендарний польський тракторний завод Ursus розпочинає новий етап своєї історії. Після банкрутства на початку 2024 року підприємство викупив за 74 мільйони злотих український бізнесмен Олег Крот.
переглядів: 703