Відкрий Рівне: ракета у православному храмі
"Православна дерев’яна Свято-Воскресенська церква в Рівному була побудована в 1731 році в районі теперішнього міського продовольчого ринку навпроти Будинку побуту, серед дерев’яних будівель та торгових лавок, - розповідає Михайло Калишник на сайті Рівненської єпархії УПЦ КП. - Вранці 12 червня (за ст. стилем) 1881 року на її долю випало тяжке випробування. Від необережного поводження з вогнем загорілася дерев’яна будівля міської пошти, яка була поруч з церквою. Полум’я охопило інші споруди, пожежа швидко розповсюджувалася. І лише з допомогою пожежної команди міста її загасили тільки ввечері. Згоріло багато будинків, торгових лавок, пошта, поліцейська дільниця та … церква. Багато сімей залишилося без житла і без головного храму міста. На його місці люди встановили дерев’яний хрест, до якого майже щодня покладали свіжі квіти. Так тривало до реконструкції продовольчого ринку міста в 70-х роках ХХ століття, коли на цьому місці побудували споруду з буквами «Ч» і «Ж»..."
За іншими відомостями, згоріла Свято-Воскресенська церква знаходилась там, де зараз - пожежна частина (ось така іронія долі). Так чи інакше, у 1890 році новий Свято-Воскресенський собор урочисто заклали вже на його нинішньому місці. Перший камінь у фундамент храму заклав особисто тодішній російський імператор Олександр ІІІ. Було це 11 вересня (за старим стилем - 30 серпня), в день іменин Олександра. І собор спочатку називали Олександрівським.

"Это событие невиданное на Волыни. В продолжение многих веков никто не видал такого величественного и умилительного православно-христианского торжества на Волыни, как закладка этого храма", - писали "Волинські єпарїіальні відомості". І далі - важливий висновок, який підтверджує, що закладання великого православного храму в одному з західних міст імперії було і певним політичним моментом, складовою концепції "православ'я - самодержав'я - народності": "Во время упомянутой закладки храма, город Ровно облекся славою древней Руси, засиял величием единой, славной, могущественной, святой и православной Руси. Это событие возвысило и всю Волынь. Благочестивый Государь Александр ІІІ-й закладкою соборного храма в Ровно запечатлел ту истину, что этот город есть истинно русский, истинно православный город и таким пребудет с всею Волынью в веки".

Мимоволі на згадку приходять деякі моменти позаминулорічного святкування 1025-річчя хрещення Київської Русі, де також не обійшлось без політичних акцентів. Особливо якщо зважити на те, що епоха Олександра ІІІ дещо подібна до тодішньої епохи Януковича: консерватизм і "закручування гайок" після ліберального попередника. А певним аналогом тодішнього "Від стабільності до добробуту" сприймається сказане в ті часи "Надо подморозить Россию..."
...Збереглися свідчення, що закладання собору супроводжувалось хресним ходом, участь у якому взяли близько 100 священиків. Увечері перед царською родиною виступав оркестр учнів Здолбунівського залізничного училища. А ввечері наступного дня, 31 серпня, цар із царицею та іншими членами родини відбули на станцію Рівне, де заночували в імператорському поїзді. А вранці 1 вересня відбули на станцію Рудня, щоб дістатись звідти Почаївської лаври.

Історичні джерела свідчать, що приїзд російського імператора пішов Рівному на користь - як і зараз, сто років тому до приїзду високопосадовців у місті робили різноманітні "покращення". Тоді, наприкінці ХІХ століття, готуючись до візиту самодержця, у Рівному вкрили бруківкою центральні вулиці та ввели в експлуатацію муроване приміщення залізничного вокзалу.

Освячення новозбудованого храму відбулось 20 жовтня (8 жовтня за старим стилем) 1895 року. Спочатку збудувати храм планували за чотири роки, але будівництво розтягнулось з огляду на потребу зміцнити грунт - впродовж року для цього довелося забити близько 1200 дубових паль.
Подейкували, що освоєння 86 тисяч рублів, виділених з державної скарбниці на будівництво собору, відбувалось творчо - головний підрядник начебто збудував поряд із "об'єктом" і власний будиночок... Зате нині є де розміщуватись Рівненській духовній семінарії та єпархіальному управлінню! (Мова - саме про цей будинок). А за радянських часів там був Палац піонерів та Будинок вчителя.
У 1932–1933 роках на пожертви вдови генерала Конопка будівельною конторою Казиміра Шеліги біля Свято-Воскресенського собору з боку головної вулиці була побудована велична дзвіниця з головним арочним входом на церковне подвір’я з іконною, свічковою та квітковою лавками з боків. Дзвінницю разом із капличкою та огорожею соборного подвір’я зноесли в 1964 році... А двома роками раніше закрили сам собор. У 1963-му релігійну громаду зняли з реєстрації, і на чверть століття у приміщенні храму запанували атеїсти - тут діяв музей наукового атеїзму, і один з авторів цього матеріалу, будучи школярем, відвідував його з екскурсією. Пригадується, у центрі храму стояв макет космічної ракети, а серед експонатів, які демонстрували нам, школярам, найбільше запам'ятались тюбики з їжею (зовні - як зубна паста), подібні до яких брали з собою на орбіту радянські космонавти...


У 1988 році, з нагоди 1000-ліття хрещення Київської Русі, храм повернули віруючим. Нині у верхньому храмі Свято-Воскресенського собору здійснює богослужіння громада УПЦ КП, а в нижньому - УПЦ.

Відкриймо Рівне разом!
При підготовці статей використані матеріали сайту "Вiртуальне мiсто Рiвне" © www.rivne.org та сайту Рівненської єпархії УПЦ КП

Відкрий Рівне, Олександр ІІІ, УПЦ КП, УПЦ, церква, храм, Свято-Воскресенський собор
900-літню керамічну писанку з Дубна представили у Кременці

У Кременці презентували унікальний артефакт — керамічну писанку кінця XI – початку XII століття, знайдену під час археологічних досліджень на території Дубенського замку.
переглядів: 274
У Рівному пройде пісенно-музичний фестиваль "Великодня співанка"

Рівне готується до проведення вже третього за ліком загальноміського фестивалю пісенно-музичного мистецтва "Великодня співанка" – унікального культурного заходу, що об'єднує громаду, аматорські та професійні колективи, а також талановитих музикантів у святкуванні Великодня через пісню, музику та різноманітні мистецькі виступи.
переглядів: 747
На Рівненщині попри нерестову заборону фіксують численні порушення правил рибальства

На Рівненщині тривають заходи, спрямовані на запобігання та виявлення адміністративних правопорушень, зокрема порушень Правил любительського рибальства в період нерестової заборони на території водойм та заплав річки Горинь.
переглядів: 286
Великодня традиція Рівненщини: вмиватися водою зі свяченими яйцями

На Поліссі досі зберігається одна з давніх великодніх традицій.
переглядів: 337
За добу на Рівненщині згоріло 17 гектарів сухостою: рятувальники закликають зупинити підпали

Лише за останню добу рятувальники 23 рази виїжджали на гасіння пожеж сухої рослинності, які охопили майже 17 гектарів території.
переглядів: 293