Коли знову прийде «бабине літо»? [Фото+Відео]
Насолоджуючись останніми теплими днями, лише зрідка замислюємось: а що це таке «бабине літо» і чому його так називають?
У найширшому розумінні - це маленьке літо посеред осені, дивовижне повернення теплої сонячної погоди після перших холодних дощів і заморозків.
В Україні походження назви «бабине літо» найчастіше пов`язують зі словами «баба, бабуся, бабця». Адже саме в цю пору старенькі люди можуть посидіти на призьбі чи лавочці й погріти свої кісточки під теплими променями осіннього сонечка.
А ще колись люди вірили, що баби-ворожки та мольфарки могли впливати на природу, викликати сонце після дощів, повертати восени літо, а взимку - весну...
У деяких карпатських регіонах цю пору називають «бабині морози»: вдень - по-літньому тепло, але під ранок полонини вкриваються інеєм, а вода у потічках «йой, яка студена».
Зазвичай цей благодатний період триває один-два тижні, інколи — лише декілька днів. Наші предки ділили «бабине літо» на два періоди: «молоде» (з 28 серпня до 11 вересня, з Успіння до Семена) і «старе» (з 14 до 24 вересня). Чекали на погожі дні і після Здвиження 27 вересня, і перед Михайлом 21 листопада.
Однак погода - сама собі господиня. Чомусь в одні роки тепло з летючим сріблястим павутинням приходить раніше, наприкінці серпня, в інші — наприкінці жовтня і навіть пізніше. Буває, що матінка-природа дарує нам спочатку «перше бабине літо», потім - «друге», далі - «справжнє», тобто два і навіть три теплі сонячні періоди за осінній сезон. А буває, що осінь не хоче потішити нас ласкавим сонечком і після тривалих дощів одразу ж приходять морози, листопад, зима...
Найчастіше «бабине літо» у нас, як і в Європі та Північній Америці, припадає на першу половину і навіть на кінець жовтня.
Метеорологи пояснюють тепле бабине літо у помірному кліматичному поясі «стійким азорським антициклоном, що посилюється наприкінці літа над Атлантичним океаном» і переміщає потік теплого повітря на схід, углиб континенту. Повітря та ґрунт вночі ще не встигли охолонути, а денна температура досягає +20 і більше градусів.
У різних країнах ці дивовижні теплі дні літа посеред осені називають по-різному:
США - індіанське літо (Indian summer, яскраві барви осені порівнювали з яскравим пір`яv на головних уборах індіанців)
Німеччина - літо старших фрау, бабусине літо
Болгарія, Македонія - циганське літо
Франція - літо святого Денні
Італія - літо святого Мартіна
Голландія - післяліто
Чехія - Семенна панна Марія, павутинне літо
Сербія - Михайлове літо, Мартинове літо
Португалія, Бразилія - літечко, маленьке літо
До речі, у французів прижилося і словосполучення «індіанське літо» (L’ete indien) (саме така назва однойменного шлягера Тото Кутуньо у виконанні Джо Дассена).
Російською мовою благодатну теплу пору традиційно іменують «бабье лето», «Марфино лето», «бабьи работы» (у Тлумачному словнику Даля одне з найперших значень слова «баба» - проста заміжня жінка, молодиця).
«Бабине літо» має безліч плюсів і дає нам багато можливостей: дозволяє зекономити енергоресурси, пізніше розпочати опалювальний сезон, ретельніше підготуватися до зими, завершити осінні польові роботи, комфортно і з задоволенням попрацювати на свіжому повітрі, в саду-городі, на дачі і вдома. А ще це золота пора для поетів, художників, фотографів. І пізня любов, останній сплеск почуттів...
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Яка буде осінь 2014: прогнози синоптиків та народні прикмети
Золота осінь у Рівному [ФОТО]
Сонце, тепло, погода, індіанське літо, погода, золота осінь, бабине літо
Стало відомо про смерть солдата з Рівненщини на території Курської області
З Клеванської територіальної громади із сумом повідомили про непоправну втрату.
переглядів: 296
Рятувальники попереджають про небезпеку: на Рівненщині буде туман і ожеледиця
За інформацією Рівненського обласного центру з гідрометеорології, 26 грудня ввечері та вночі та вранці 27 грудня очікується туман з видимістю 200-500 м. На окремих ділянках доріг ожеледиця (I рівень небезпечності, жовтий).
переглядів: 185
Завтра у Рівному попрощаються із двома Героями
Рівняни схилять голови у пошані до Миколи Гуменюка та Юрія Гурина – справжніх Героїв, які захищали незалежність України…
переглядів: 252
Сьогодні вшановують Собор Пресвятої Богородиці: що це за свято?
На другий день святкування Різдва Христового особливим чином вшановують Пресвяту Богородицю, Матір нашого Спасителя. Прославляють Її соборно, тобто спільно, всі разом, єдино.
переглядів: 198
Романтичне Різдво: у Рівному військовий освідчився коханій зі сцени театру
Вчора, 25 грудня, вистава «Скрудж. Різдвяна історія», яку грали на сцені Рівненського обласного академічного українського музично-драматичного театру, закінчилася несподівано і приємно. Після закінчення дійства вийшов чоловік у військовій формі. З несподіваною і приємною місією.
переглядів: 337