17.12.2014, 07:25

17 грудня - день святої великомучениці Варвари

У цей день за старих часів траплялися найсильніші морози. Про цей день казали, що зима мости мостить. І приказка була: «Варвара мостить, Сава гострить, а Нікола цвяхи».
Свята Варвара народилася у Малій Азії. Мати Варвари рано померла і мала дитина залишилася на вихованні у батька, який був язичником. Дитина розмірковувала над християнськими цінностями. Дізнавшись прихильність доньки до християнства, батько віддає свою дитину на розсуд місцевої влади.

Зрозумівши непохитність дівчини у її поглядах, влада піддає дівчину жорстоким тортурам. Наступного дня вранці після тривалих катувань Варвара прокинулася без жодної рани на тілі. Розгнівавшись, імператор Максиміліан наказав її батькові вбити дочку мечем.Таким чином, великомучениця Варвара, не зрікшись своїх переконань, загинула від руки колись люблячого батька. Через кілька століть нетлінні останки св. Варвари були перенесені до Візантійського Константинополя.

До України мощі святої Варвари потрапили з доброї руки дружини київського князя Святополка Ізяславовича Варвари. Князь Святополк-Михайло побудував Михайлівський Золотоверхий собор, де і зберігалися мощі св. Варвари більш ніж 800 років. Сьогодні їхнім постійним місцем спочинку є собор св. Володимира у Києві.

13 грудня пам'ять святого апостола Андрія Первозванного

Народна легенда каже, що свята Варвара Великомучениця була дуже здібною до вишивання, так що вишила ризи самому Ісусові Христові.

У день Великомучениці Варвари гріх прати, білити і глину місити. Можна тільки вишивати та нитки сукати. Беручись до вишивання, колись дівчата хрестились і шептали: "Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчила".

Народні звичаї

У цей день дівчата готували вареники з маком чи сиром, серед яких обов'язково мали бути й "пірхуни" - заправлені борошном. Частуючи хлопців, стежили, кому втрапить такий виріб. Відтак невдаху довгий час дражнили "пірхуном". Дівчата в цей день заготовляли галузки з вишень і ставили у воду; якщо гілочки зацвітали на Різдво, то це віщувало про швидкий шлюб.

"Варвари" - день повороту на весну. Приповідка каже, що "Варвара ночі урвала, а дня приточила".
На другий день - преподобного Сави, а на третій - Миколая. В Україні в цей час зазвичай випадають великі сніги, починаються люті морози, замерзають ріки.
З цього приводу в народних приповідках говориться: "Варвара снігом постелить, Сава загладить хуртовиною, а Микола морозом придавить!", "Варвара мосте, Сава гостре, а Миколай гвозде!", "Варвара заварить, а Микола поставить кола!"
Всі ці три дні наші селяни колись варили кутю та узвар - "щоб хліб родив та садовина рясніла!"

Народні прикмети:


Якщо в грудні на Варвари болото, то буде зима красна, як золото.
Якщо проти цього дня нічне небо в зорях — чекай холодів, а сліпе й тьмяне — на тепло.
Якщо горобці збираються купками на деревах і цвірінькають, то буде тепла зима.
Дерева в інеї — урожай на фрукти.
Який день на Варвари, такий і на Сави.
Яка погода на Варвари, така й на Різдво.
Якщо до цього дня сніг не випав — зима буде теплою, а як з'явиться — довгою і холодною.
Ясна Варвара до морозу.
У цей день за старих часів траплялися найдужчі морози. Про цей день говорили “Варвара мостить, Сава гострить, а Микола гвоздить”.