Руйнація історичної пам’яті Корецького замку чи розшарпана історія?
Мені не доводиться довго шукати прикладу. Повертаючись зі школи або просто прогулюючись містом, я кожного дня знаходжу його очима, кидаючи випадковий погляд на давню княжу твердиню, що величним ствердженням старовинної слави височить над швидкоплинною сучасністю містечка Корець на Рівненщинв.
Корецький замок був збудований у XIV столітті Костянтином Бутавою. Ним довго володіли князі Острозькі, пізніше він став майже цитаделлю, родовим маєтком досить впливового княжого роду Корецьких і зазнав остаточної перебудови у XVIII ст. під замок-палац князями Чарторийськими. Острозькі використовували дерев’яний замок, Корецькі зробили з нього неприступну фортецю, добудувавши захисні мури і встановивши кам’яний підйомний міст, а Чарторийські створили власний палацовий комплекс у стилі бароко.
Цікаво, що під замком знаходиться складна система двохярусних підземель, які, за міськими байками, ведуть свої шляхи аж до Дубна та Острога. Система ця є багатофункціональною і має свою історію, як і кожна поважна середньовічна твердиня. У XVI столітті православні князі Корецькі таємно відвідували католицькі меси в костьолі Святого Антонія, непомітно потрапляючи в храм по одному з довгих і хитро збудованих тунелів. Ці складні древні лабіринти абсолютно недосліджені, але інколи нагадають про себе при спорудженні новобудов.
Результат спільних зусиль усіх княжих родів можна оцінити за польськими ретро-фотографіями, що ще зберегли пам’ять Корецького замку (декілька з них ілюструють цей матеріал - прим. авт.). Тобто ту пам’ять, яка ще залишалась у 20-тих роках ХХ століття. Звісно, що уже і в ті, довоєнні, роки колись грандіозна споруда була уже не у своєму первозданному вигляді, адже пожежа у 1832 році значно пошкодила замок і зробила з помпезного палацового маєтку всього лише руїни, нехай і величні. Та й ті нащадки не пошанували. Після Другої Світової замок почали повільно, але вірно «розкрадати» - цілі башти і мури розбирались по цеглинці. Вірогідно, що ще й досі уламки розшарпаної історії Корецького замку слугують будматеріалами на чиїхось подвір’ях.
Замок, що пережив чотири князівські династії, німецьку окупацію, Радянський союз та уже більше 20-ти років Незалежності, є однією із визначних історичних пам’яток України. І він невмолимо руйнується, скоряючись невблаганному часові і байдужості нащадків. Неозброєним оком видно, що частина стін, які ще збереглися до 1923 року, майже повністю зруйнувались/розкралась до 2010-го. У 2005 році деякі деталі були відремонтовані, проте на тому реконструкція історично важливої будівлі і скінчилась.
Прекрасна триярусна Надбрамна вежа знаходиться у занедбаному стані, залишки захисних мурів поступово перетворюються на наочний приклад руйнації. Процес не можна назвати стрімким, але стан древнього палацу стає все гіршим і гіршим з кожним роком.
Занепад не є константою, не підлягає обов’язковій прив’язці до фінішної прямої. Здається мені, що є в Україні і небайдужі до історичної спадщини меценати, та й просто люди, яких повинен був би занепокоїти такий стан речей. Звісно, така масштабна реконструкція потребує багато коштів, часу і зусиль – та скільки ж коштує байдужість до відмирання історії? Мабуть, ціну дізнаються тільки наші нащадки...
До теми:
7 чудес Рівненщини
Корецький район у проекті "Відкрий Рівненщину"
Рівненщина: визначено переможців обласного конкурсу на краще виконання Державного Гімну України [+Відео]
історія, краєзнавство, сім чудес Рівненщини, Рівненщина від А до Я, Відкрий Рівненщину, замок, Корецький замок, Корець
Прогноз магнітних бур на 19-21 січня
Магнітні бурі можуть впливати на атмосферний тиск, що в свою чергу викликає головний біль, втому та стрес у деяких людей.
переглядів: 426
У Рівному зафіксували понад 100 порушень правил паркування за добу
У вівторок інспектори з паркування Департаменту муніципальної варти зафіксували 140 порушень правил дорожнього руху, пов'язаних із зупинкою та стоянкою автомобілів.
переглядів: 253
Рятувальники Рівненщини виготовляють окопні свічки для військових
На Білому озері працює мобільна аварійно-рятувальна група РОКАРСВО, яка займається не лише порятунком на воді, але й волонтерською діяльністю.
переглядів: 221
У Рівному відбудеться низка культурних заходів з 13 по 19 січня
Рівненська міська територіальна громада запрошує мешканців і гостей міста долучитися до загальноміських заходів, які проходитимуть 19 січня.
переглядів: 213
Як здоровий спосіб життя може здолати втому
Близько 14% дорослих постійно страждають від хронічної втоми, що може свідчити про проблеми зі здоров’ям.
переглядів: 339