Можливе введення воєнного стану: що це означає для населення
В України, на щастя, немає досвіду застосування Закону України «Про правовий режим воєнного часу», тому оцінити його ефективність та досконалість юридичної техніки досить складно, адже практика застосування закону завжди виявляє неточності та вади правових норм.
Де та на скільки оголошується воєнний стан?
Воєнний стан може бути введений як на всій території держави, так і в окремих її місцевостях — це повинно бути чітко зазначено у президентському указі.
На відміну від надзвичайного стану, який, за українським законодавством, не може тривати довше 60 днів, закон не встановлює максимальної планки тривалості воєнного стану. Однак в указі про його введення повинно бути вказано, на який саме час цей стан уводиться.
Крім того, в указі Президента має міститися вичерпний перелік прав і свобод громадянина на час його дії.
Всі сили — на оборону!
На території, на якій уведено воєнний стан, військове командування разом із іншими органами влади або й самостійно має право запроваджувати трудову повинність і залучати громадян до суспільно корисних робіт.
Трудова повинність полягає у виконанні робіт оборонного характеру, в ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також їх наслідків.
При цьому тривалість виконання таких робіт і їх оплата встановлюються відповідно до українського трудового законодавства.
Крім того, військовому командуванню надається право використовувати потужності, ресурси та майно підприємств і організацій усіх форм, а також окремих громадян.
Турчинов доручив РНБО подумати над введенням воєнного стану і поїхав на Донбас
Перевірка документів
Під час воєнного стану може бути запроваджена комендантська година, тобто заборона перебування на вулицях у певний час доби без спеціальних дозволів.
Уводиться особливий режим в’їзду та виїзду з території, на котрій запроваджено воєнний стан, може бути обмежено рух транспортних засобів і свободу пересування як громадян України, так і іноземців.
Призовникам і військовозобов’язаним можуть заборонити змінювати місце проживання без відома військового командування.
Військове командування отримує право перевіряти у людей документи, а також оглядати їхні речі й автомобілі.
Людей, а також підприємства та матеріальні цінності можуть евакуйовувати.
Тимчасові обмеження
В умовах воєнного стану повністю забороняється проведення страйків.
Військове командування отримує право порушувати питання про заборону діяльності політичних партій і громадських організацій, якщо «вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності й територіальній цілісності, життю громадян».
Яка техніка підлягає мобілізації
У той же час не можна говорити, що під час воєнного стану права людини стають чистою умовністю: закон передбачає цілий список прав, обмежувати які навіть у таких скрутних обставинах забороняється.
Йдеться, зокрема, про заборону тортур і принизливого поводження або покарання. Громадяни зберігають право на справедливий суд і правову допомогу. Їх не можна змушувати свідчити проти себе та своїх рідних і близьких.
Інформація під контролем
На час дії воєнного стану військове командування отримує повноваження щодо контролю підприємств зв’язку, видавництв, телерадіоорганізацій і навіть театрів.
Воно може використовувати радіостанції, телецентри та друкарні для військових потреб і проведення роз’яснювальної роботи серед військ і цивільного населення.
Військові можуть заборонити роботу аматорським радіостанціям і передачу інформації через комп’ютерні мережі.
Якщо ж якась організація чи окремий громадянин порушить ці вимоги, у нього можуть вилучити радіопередавальне обладнання, теле-, відео- й аудіоапаратуру, комп’ютери або ж інші засоби зв’язку.
Що таке мобілізація і якою вона буває?
Діяльність законодавчих органів
Якщо у цілій державі або в окремих її місцевостях уводиться воєнний стан, парламент збирається без скликання і працює в сесійному режимі.
Поки триває термін дії цього стану, розпустити парламент не можна.
Не можуть бути припинені повноваження омбудсмена, міністерств, органів місцевого самоврядування, судів і прокуратур.
Протягом воєнного стану не можна змінювати Конституцію України, проводити вибори Президента і парламенту України, а також органів місцевого самоврядування. Так само забороняється проводити всеукраїнський і місцевий референдуми.
Як скасовується?
Воєнний стан скасовується указом президента у разі "усунення загрози нападу чи небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності".
З такою пропозицією до президента може звернутися або Радбез, або парламент.
Указ про скасування воєнного стану негайно оголошується через засоби масової інформації.
Невиконання вимог правового режиму воєнного стану тягне за собою відповідальність.
За матеріалами Відомості-UA.com та інших відкритих інтернет-джерел.

Українцям виплатять по 5 тисяч гривень: хто має право

У 2025 році в Україні запроваджується нова ініціатива підтримки родин із дітьми — одноразова грошова допомога у розмірі 5 000 гривень для батьків першокласників.
переглядів: 273
Депутати готуються продовжити воєнний стан та мобілізацію до 5 листопада

Наступного пленарного тижня Верховна Рада України планує продовжити термін дії воєнного стану та загальної мобілізації ще на 90 днів. Новий період дії – з 7 серпня до 5 листопада 2025 року. Про це 6 липня повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у своєму Telegram-каналі.
переглядів: 359
На Полтавщині росіяни атакували ТЦК: що відомо про наслідки

Сьогодні близько 9:35 російські війська атакували місто Кременчук Полтавської області дронами-камікадзе.
переглядів: 380
Масштабна ДТП в Угорщині: автобус з українцями потрапив у кювет, є тяжкопоранені діти

6 липня в Угорщині сталася масштабна дорожньо-транспортна пригода за участю автобуса, що перевозив громадян України. Унаслідок аварії майже 20 людей отримали травми, більшість з яких – неповнолітні.
переглядів: 363
Головні події за ніч: атаки в Україні, повінь у США та плани Путіна

Розповідаємо про головні події ночі з 5 на 6 липняя.
переглядів: 372