Ми у Facebook
19.10.2015, 14:15

Що треба знати рівнянам про місцеві вибори 25 жовтня

25 жовтня в Україні, в тому числі і на Рівненщині, відбудуться чергові місцеві вибори. Тож про основні права виборців, які прийдуть на свої виборчі дільниці на OGO.ua.
Час для голосування

Отже, час голосування, як і на останніх парламентських виборах, не змінився. Тобто, виборець може прийти на дільницю та проголосувати з 8 ранку до 20 вечора. Але пам’ятайте, що в ніч з 24 на 25 жовтня в Україні відбудеться перехід на зимовий час. Тому не забудьте перевести свої годинники на одну годину назад.

Право голосу

Право голосу на місцевих виборах 25 жовтня зможуть реалізувати виборці, яким на день голосування виповнилося 18 років, дієздатні та внесені до уточненого списку виборців на дільниці, куди вони прийдуть голосувати. В день голосування нікого до списку виборців не може бути включено чи виключено.

Документ для голосування


Виборець, який є в такому списку, йдучи на дільницю, має взяти з собою свій паспорт, що є основним документом, за яким йому на дільниці мають надати виборчі бюлетені для голосування.
Іншим документом, який дає право голосу на цих виборах, є тимчасове посвідчення громадянина України. Але це стосується лише тих виборців, які нещодавно прийняті до громадянства України і не встигли оформити паспорт.

Жодний інший документ – військовий квиток, закордонний чи дипломатичний паспорт, посвідчення народного депутата України, посвідчення учасника бойових дій, чорнобильське посвідчення та інші документи –, не дають права членам дільничних виборчих комісій видавати бюлетені виборцям за умов їх пред’явлення, навіть за умови наявності таких виборців у списку виборців на дільниці.
Увага! Члени ДВК не мають повноважень перевіряти, чи дійсний наданий виборцем паспорт, сперечатися з приводу відсутності фотокартки відповідного віку тощо. Це належить до повноважень Державної міграційної служби і не стосується дня голосування.

Кого і як жителі Рівненщини обиратимуть на виборах у жовтні

Порядок видачі бюлетенів


На виборчій дільниці на видачі бюлетенів члени ДВК працюватимуть попарно. Один член комісії, за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених вище, наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці, надає виборцю список виборців для підпису. Другий член ДВК вписує своє прізвище і розписується у визначеному місці на контрольних талонах виборчих бюлетенів, проставляє на цих талонах у позначеному місці номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці.

Виборець розписується в списку виборців за отримання ним виборчих бюлетенів, а також розписується у визначеному місці на контрольному талоні кожного бюлетеня. Після цього член виборчої комісії відокремлює від кожного з бюлетенів, які видається виборцю, контрольний талон, та видає їх виборцю для голосування.
Увага! Під час такої видачі робити на бюлетенях будь-які інші позначки забороняється. Член виборчої комісії повідомляє виборцю, скільки бюлетенів він отримав.

Кількість бюлетенів

На цих місцевих виборах, у переважній більшості, кожен виборець отримає чотири бюлетеня: з виборів депутатів обласної ради; з виборів депутатів районної ради; з виборів депутатів міської, селищної, сільської ради (залежно від того, де голосують виборці); з виборів міського або селищного чи сільського голови.
Однак виборці, котрі проживають у містах обласного значення (тобто, які не входять до районів), отримають три бюлетені: з виборів депутатів обласної ради; з виборів депутатів міської ради; з виборів міського голови. Такими містами в Рівненській області є Дубно, Кузнецовськ, Острог і Рівне.

Порядок голосування

Коли виборець отримав свої бюлетені, він заходить до кабінки для таємного голосування та ставить навпроти порожнього квадрата з назвою партії, кандидата у депутати відповідної ради, кандидата на міського/селищного/сільського голови відмітку «+» або іншу, якою засвідчує своє волевиявлення. Тобто, особисто заповнює ці бюлетені.
Якщо виборець має фізичні вади і не в змозі самостійно заповнити та вкинути в скриньку бюлетені, то на його прохання, з відома голови ДВК, допомогти йому це зробити може лише інший виборець, який у цей час перебуває на дільниці.

Увага! Категорично забороняється присутність у кабіні для таємного голосування інших осіб: членів ДВК, ТВК, кандидатів, довірених осіб, офіційних спостерігачів, народних депутатів, кореспондентів, якщо це не стосується голосування їх самих за себе як виборців.

Відмітка про вибір у бюлетені


Відмітка про волевиявлення виборця на кожному бюлетені, з кожного виду місцевих виборів, має бути лише одна. Якщо буде дві або більше, тоді такий бюлетень у подальшому визнається недійсним.
Графи «Не підтримую жодну політичну партію/кандидата на посаду міського/селищного голови» в бюлетенях на цьогорічних місцевих виборах не буде.

Тож виборець, який прийшов на дільницю з бажанням проголосувати «проти всіх», має все ж таки зробити свій вибір на користь котрогось з наявних у бюлетенях кандидатів чи партії, адже такі вимоги Закону. Якщо ж не поставить жодної позначки, тоді, як і у випадку з кількома позначками, такий бюлетень буде недійсним.


У скільки обійдуться вибори кандидату у Рівненську облраду


Право на заміну бюлетеня

Як і на минулорічних парламентських виборах, виборцю надано право на помилку. Тобто, якщо виборець проголосував не за того кандидата/партію, до вкидання бюлетенів до виборчої скриньки, то він має право на заміну зіпсованого бюлетеня. Для цього він повинен:

1) негайно звернутися до членів ДВК, які видали йому бюлетені та повідомити про свою помилку;
2) повернути цей «помилковий» бюлетень;
3) написати письмову заяву про видачу іншого бюлетеня з цього ж виду місцевих виборів, з яких зіпсував бюлетень.

Член ДВК має забрати зіпсований бюлетень, погасити його, відірвавши правий нижній кут, скласти про це відповідний акт та за аналогічною процедурою, вказаною вище, видати виборцю інший бюлетень.

Увага! Члени дільничної виборчої комісії видають виборцеві інший бюлетень лише один раз, тільки в обмін на зіпсований і лише з відповідного виду місцевих виборів, де була допущена помилка. Якщо сталося так, що виборець виявив свою помилку після вкидання виборчих бюлетенів до виборчої скриньки і вимагає видати йому нові бюлетені, то члени ДВК не вправі видавати нові бюлетені такому виборцю.

Вячеслав Горбенко, юрист РОГО «Комітет виборців України»





На правах реклами

купити смартфон Apple iPhone 15 Pro max у Львові, Україна


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ