25.12.2015, 07:00

25 грудня - Католицьке Різдво

Різдво — велике християнське свято, встановлене на спогад про народження Ісуса Христа в Вифлеємі. Різдво Христове — одне з найважливіших християнських свят, державне свято в більш ніж 100 країнах світу.
Свято Різдва Христового має п’ять днів передсвята (з 20 по 24 грудня) і шість днів віддання. Напередодні, або в день навечір’я свята (24 грудня) дотримуються особливо суворого посту, що отримав назву святвечір, тому що в цей день вживається в їжу сочиво — зварені з медом пшеничні або ячмінні зерна.

За традицією, піст святвечора закінчується з появою на небі першої вечірньої зорі. У навечір’я свята згадуються старозавітні пророцтва і події, пов’язані з Різдвом Спасителя. Різдвяні богослужіння відбуваються три рази: опівночі, на світанку і вдень, що символізує Різдво Христове в лоні Бога Отця, у лоні Богоматері і в душі кожного християнина.

У XIII столітті, за часів святого Франциска Асизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса. Згодом ясла стали ставити не тільки в храмі, а й у будинках перед Різдвом. Домашні сантони — макети в засклених ящиках зображують грот, у яслах лежить немовля Ісус, поруч — Богоматір, Йосип, ангел, пастухи, що прийшли на поклоніння, а також тварини — бик, осел. Зображуються також цілі сценки з народного побуту: поруч зі святим сімейством поміщають селян у народних костюмах і т.п.

Церковні і народні звичаї гармонійно сплелися у святкуванні Різдва. У католицьких країнах добре відомий звичай колядування — ходіння по домівках дітей та молоді з піснями і добрими побажаннями. У відповідь колядники отримують подарунки: ковбасу, смажені каштани, фрукти, яйця, пиріжки, солодощі та інше, скупих господарів висміюють і загрожують їм бідами. У процесіях беруть участь різні маски, ряджені в шкури тварин, це дійство супроводжується гучним веселощами. Звичай цей неодноразово засуджувався церковною владою як язичницький, і поступово з колядками стали ходити тільки до родичів, сусідів і близьких друзів.

У дні святкування Різдва встановився звичай заломлювати “різдвяний хліб” — особливі прісні облатки, які освячуються в храмах під час Адвенту, — і їсти його як перед святковою трапезою, так і під час привітань один одного зі святом.

Характерним елементом свята Різдва є звичай встановлювати в будинках вбрані ялинки. Ця язичницька традиція зародилася у німецьких народів, в обрядовості яких ялина була символом життя і родючості. З поширенням християнства серед народів Центральної та Північної Європи прикрашена різнокольоровими кульками ялина знаходить нову символіку: її почали встановлювати в будинках 24 грудня як символ райського дерева з рясним плодами.

Портал OGO.ua щиро вітає усіх із цим світлим святом! Нехай новонароджений Ісус обдаровує вас своїми ласками і зсилає на вас своє благословення. Миру, злагоди і любові усім у новому році!

Христос рождається! — Славімо Його!

Статті до теми:

Привітання на Різдво Христове (католицьке)

Вітаємо католиків та протестантів з Різдвом!

Маленькі рівняни у проекті "Різдвяне Диво" - 2015

Рівне: 25 грудня відбудеться відкриття звітної виставки фотоклубу «White Rabbit - 2014»
купити смартфон Apple iPhone в Одесі, Україна


АвтовикупТріада

Профідок


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ