13.04.2016, 10:00

Рівненський священик - про таїнство Соборування

Клірик Свято-покровського кафедрального собору, прот. Миколай Капітула розповів про таїнство соборування, яке проводять у період Великого посту.
Соборування – це таїнство, в якому при помазанні хворого єлеєм, прикликається на нього благодать Божа для зцілення від тілесних і душевних недуг.

Великий піст є благодатною порою оновлення душ і тіл людських. Оскільки загальною хворобою людства є гріх, то під час Великого посту таїнство Соборування звершується над усіма православними християнами старшими 7 років.

Соборування – таїнство для душі і тіла, для звершення якого використовують єлей (олію). Єлей один із древніх релігійних символів. З сивої давнини олія була не тільки продуктом харчування, але й ліками.

Як підготуватися до Соборування?

Перед тим як взяти участь в цьому Таїнстві, Вам необхідно прийти заздалегідь до храму і записатися. Записатися потрібно для того, щоб Ваше ім’я священнослужителі декілька разів поминали під час звершення таїнства Соборування. Тому треба спочатку підійти до церковної лавки. Звершення Таїнства триває приблизно 1,5 години.

Також слід взяти з собою або дві великих носові хустки, або два шматки тканини (марлі), яка добре вбирає – один потрібен буде для того, щоб витирати залишки вина і масла з рук та обличчя, інший, щоб закріпити його під шиєю, щоб масло не стікало на одяг. Жінкам потрібно взяти ще й хустку для покриття голови.

Одягнутися треба так, щоб шия була добре відкрита і можна було розстебнути на грудях кофтину - будуть помазувати освяченим єлеєм з вином. З рукавів не повинні звисати підвіски і бахрома - тильна сторона долонь також буде помазуватись. Лоб повинен бути відкритий для того ж.

Після Соборування можна попросити освяченого єлею додому. Цю оливу можна потроху додавати в їжу. Також освяченим єлеєм можна помазувати (хрестоподібно) хворі частини тіла. Це масло використовуються потроху протягом усього року до наступного посту. Також, слід пам’ятати, що цим єлеєм може помазуватися лише той, над ким звершувалось таїнство Соборування.

Використану пляшку від масла треба спалити. Також вчинити і з хусточками і ганчірочками, якими ви витирали надлишки єлею на обличчі під час Соборування.

Соборування зазвичай відбувається в храмі, але при неможливості доставити важко хворого, може бути звершене і вдома.

Коли таїнство відбувається в домашніх умовах, то необхідно зробити наступні приготування: в кімнаті хворого, перед іконами, поставити стіл, покритий чистою скатертиною. На стіл ставиться блюдо з зернами пшениці (при відсутності її можна замінити іншими злаками: житом, просом, рисом і т. д.).

Посеред блюда на пшеницю встановлюють посудину у формі лампади (або просто чистий стаканчик) для освячення єлею. У пшеницю ставлять сім свічок. В окремих сосудах (склянках) ставлять на стіл чисте масло і трохи червоного вина.

Як відбувається соборування?

У центрі храму ставиться аналой з Євангелієм. Поруч столик, на якому стоїть сосуд з оливою на блюді з пшеницею. У пшеницю ставиться сім свічок і сім пензликів для помазання – за числом уривків зі Священного Писання, які читаються під час Соборування.

Всі, хто бере участь в Маслосвятті тримають в руках запалені свічки. Це наше засвідчення того, що Христос є світлом в нашому житті.

Виголосом «Благословен Бог наш нині, і повсякчас, і на віки віків» починається моління. Потім священик вливає в посудину з маслом вино і молиться про освячення єлею, заради зцілення і очищення плоті і духу тих, хто буде ним помазаний.

Вино в єлей вливається на згадку про милосердного самарянина, про якого розповів Господь в Своїй притчі: як один самарянин зглянувся над чоловіком, побитим і пограбованим розбійниками, і «перев'язав йому рани, поливши оливою й вином» (Лк. 10, 34), додане в невеликій кількості вино символізує викупну Кров Спасителя. Крім вина і масла при звершенні Таїнства Соборування використовуються зерна пшениці або пшона. Ці зерна символізують зародок життя, а після смерті тіла – воскресіння.

Піснеспіви, які звучать, це молитви, звернені до Господа і святих, що прославилися чудесними зціленнями. Потім слідуює читання уривка з послань апостолів і Євангелія, що розповідає нам про чудесні зцілення хвороб. Після чого священики кожного хрестоподібно помазують освяченим єлеєм лоб, ніздрі, щоки, губи, груди і кисті рук з двох сторін. Це робиться на знак очищення всіх наших п'яти почуттів, думок, серця і діл рук наших – всього того, чим ми могли згрішити.

Перед кожним помазанням священик виливає душу свою в молитві перед Господом, відчуваючи свою негідність і велич таїнства, і потреби хворого, як дзеркало власних немочей, і згадує численні приклади помилування грішників і зцілень в Старому і Новому Завітах.

При кожному помазанні читається молитва: «Отче Святий, лікарю душ і тіл, Ти послав єдинородного Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, що всяку недугу зціляє і від смерті визволяє, зціли і раба Твого (або рабу Твою, чи рабів Твоїх) від його хвороб і немочей тілесних і душевних і оживотвори його (або її) благодаттю Христа Твого»... Далі слідує молитовне призивання Пресвятої Богородиці, Животворчого Хреста, Іоана Хрестителя, апостолів, мучеників, преподобних і богоносних отців, безрібників і чудотворців та всіх святих.

Під час помазування єлеєм всіх присутніх священик читає молитву про дарування здоров'я і перераховує імена людей, які приймають участь в Таїнстві Соборування.

Потім священики повертаються на свої місця. Знову читаються молитви, співаються спеціальні пісні, і знову ж таки читаються уривки (але вже інші) з Апостола і Святого Євангелія. Потім священики знову хрестообразно помазують святим єлеєм лоб, ніздрі, щоки, губи, груди і кисті рук з двох сторін.

І так чинять сім разів. Щоразу читаються інші уривки з апостолів і Святого Євангелія.

Закінчується Соборування покладанням Євангелія на голови. Священики тримаючи його письменами вниз, ніби цілющу руку Самого Спасителя кладуть його на голову хворого і при цьому молять Господа за прощення всіх його гріхів: «Господи Ісусе Христе, не мою руку грішну покладаю на голови тих, хто прийшов до Тебе просити відпущення гріхів; але Твою руку міцну і сильну, яка в цьому Святому Євангелії, і молю Тебе з ними, Спасителю наш, Сам прийми рабів Твоїх, що каються і подай їм прощення...»

За інформацією Рівненської єпархії УПЦ КП
Щасливе Рівне