16 липня — День проголошення Декларації про Державний суверенітет України
У Декларації передбачено необхідність прийняти нову конституцію республіки, а в перехідних положеннях зазначено, що відносини з іншими радянськими республіками будуються на основі договорів, укладених на принципах рівноправності, взаємоповаги і невтручання у внутрішні справи. Жодної прямої вказівки про участь України в новому союзному договорі не містилось.
За своїм юридичним змістом Декларація про державний суверенітет України не потребувала жодних додаткових актів про незалежність. Де-факто, 16 липня 1990 року Україна вже стала незалежною, самостійною, суверенною державою. Підтвердженням цього слугує Постанова Верховної Ради №56-ХІІ «Про День проголошення незалежності України». Тут прямо зазначається: «Підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року, вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України».
Отож Днем незалежності України було проголошено 16 липня на честь прийняття Декларації про державний суверенітет України. Багато інших країн колишнього СРСР також пішли шляхом святкування дня незалежності в день прийняття декларації про суверенітет.
Українська держава, проголошена 16 липня 1990 року достатньо стрімко розвивалася. Уже 1 листопада 1990 року зібралася на своє перше засідання Конституційна комісія, яка взялася до розробки Основного Закону України на основі Декларації про державний суверенітет. Концепція нової конституції була схвалена на засіданні законодавчого органу 19 червня 1991 року, а 24 серпня 1991 року у зв’язку з державним переворотом в СРСР Верховна Рада Української РСР вирішила підкріпити свій суверенітет Актом проголошення незалежності України.
У самому акті надзвичайно мало положень. Зазначається лише про незалежність України та створення самостійної української держави, про неподільність і недоторканність території України. Також утверджено чинність виключно Конституції і законів України.
20 лютого 1992 року була виправлена дата Дня незалежності. Постановою Верховної Ради вона була перенесена з 16 липня на 24 серпня. Так Українська державність стала на один рік молодшою. Після цього дату 16 липня деякий час відзначали як день прийняття Декларації про державний суверенітет України. Однак з кожним роком цій події приділялося все менше і менше уваги.
За матеріалами: west-info.if.ua
Білорусь: Лукашенко знову буде президентом
На президентських виборах у Білорусі, які відбулися сьогодні, 26 січня, Олександр Лукашенко знову здобув перемогу.
переглядів: 144
Нагороди YouTube повертаються до українців
Радісна новина для українських блогерів! Після тимчасової перерви, спричиненої повномасштабним вторгненням, YouTube відновив відправлення нагород в Україну.
переглядів: 492
У Запоріжжі після 9 днів пошуків знайшли тіло загиблого
26 січня під час пошуково-рятувальних робіт у Запоріжжі, які тривали 9 днів після російського обстрілу 18 січня, рятувальники виявили тіло 27-річного чоловіка.
переглядів: 160
США призупинили фінансування USAID в Україні
Американська агенція міжнародного розвитку (USAID) в Україні отримала наказ призупинити всі проекти та видатки на них.
переглядів: 186
Понад 1 мільйон обмежено придатних не пройшли ВЛК: термін планують продовжити
За інформацією заступниці керівника Офісу президента Ірини Верещук, понад один мільйон осіб з категорії «обмежено придатний» не змогли пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) до 4 лютого.
переглядів: 178