Чи реально відмовитися вивчати російську в українських школах?
«Першого вересня діти принесли додому підручники – так ми побачили, що серед предметів є російська мова», – розповідає батько п’ятикласника Олег Седько. Тоді, за словами чоловіка, він написав заяву на ім’я директора школи.
«Ага, ось: прошу замінити моєму синові, учню 5-А класу, уроки російської мови на уроки польської або на будь-який інший предмет, оскільки вважаю популяризацію російської мови в умовах війни Росії проти України неможливою», – читає Олег.
Таку ідею керівництво школи не підтримало, надіславши у відповідь чоловікові листа, котрого той виклав у Facebook. Там зазначено: «Ваш син Орест, знаючи російську мову, зможе в оригіналі прочитати твори Булгакова, Ахматової, які жили й творили в нашому місті, а головне – прочитати прозові твори та «Щоденник» Тараса Шевченка, який він, до речі, писав російською. А також порозумітися з друзями, однокласниками, які розмовляють російською».
Врешті, після скарг Олега Седька до Міносвіти, вивчення російської мови для його сина скасували. Директор 279-ї школи Києва Леся Дорош зауважує: російська у школі вивчається як мова національної меншини, це не факультатив, тому п’ятикласнику доведеться перебувати у класі разом з іншими учнями, але йому буде необов’язково виконувати завдання з цього предмету.
«У нас російська вже років десять вивчається: через двомовність, яка в місті існує, і була така потреба, тож батьки звернулись тоді з проханням – це десь 2007 рік був – про вивчення російської мови. У нас якраз були кадри, можливість – і з 5-го класу почали діти вивчати, і проблем ніколи не було щодо цього», – зазначає вона.
У класі ініціативу Олега Седька підхопила мама ще одного учня – Світлана Гусар, інші батьки заяв не писали. За словами Світлани, її дитина розуміє російську і так, тож у вивченні цього предмету у школі сенсу жінка не бачить. Також у неї є питання й до деяких інших предметів у розкладі п’ятикласників.
"Бо в нас є, наприклад, такий предмет, незрозумілий він для мене, ми його вивчаємо з четвертого класу, а це вже п’ятий клас – і знову ми його вивчаємо. Це християнська етика. І взагалі дуже багато предметів зайвих, діти тягають ті рюкзаки непідйомні, – говорить Світлана Гусар. – Ну, я побачу. Побачу, як у нас буде з іншими предметами, як він буде встигати. Буде встигати, може, й будемо вчити (російську мову – ред.), а може, й не будемо, ми ще не вирішили».
Російська мова, як і мова будь-якої іншої національної меншини, може бути в школі мовою навчання, вона може вивчатися як мова національних меншин або як курс за вибором – як факультатив, пояснює Радіо Свобода заступник директора департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міносвіти Сергій Дятленко.
«У першому випадку виходить, що це мова навчання, і всі батьки знають, яка це школа, тут питання про відмову чи невідмову не стоїть, – пояснює чиновник. – У другому варіанті, коли вона вивчається як мова національних меншин або друга іноземна, – тут є найбільш заплутаний випадок, тому що це, по-перше, передбачається робочими навчальними планами, які мають формуватися з урахуванням думки батьків обов’язково. І у третьому випадку – якщо вона вивчається за рахунок курсів за вибором або факультативів – діти можуть вільно відмовитись від її вивчення».
Чи дійсно предмет є факультативом, за словами Дятленка, батьки можуть з’ясувати у керівництва навчального закладу, а якщо виникатимуть якісь додаткові проблеми, він радить звертатись до Міністерства освіти.
За даними Міносвіти, сьогодні в Україні діє близько 800 шкіл з мовами навчання національних меншин, із них понад 600 – з російською мовою викладання.
За матеріалами www.radiosvoboda.org
Читати також:
Починаймо говорити українською, бо ми того варті… Чи ні?
Школярі Рівного хочуть вивчати мови країн Євросоюзу, а не російську

Коли відбудеться фінал “Євробачення-2025”

Вже цієї суботи, 17 травня, весь світ спостерігатиме за гранд-фіналом міжнародного пісенного конкурсу “Євробачення-2025”, який відбудеться у швейцарському Базелі!
переглядів: 326
На Львівщині кіт урятував родину під час нічної пожежі

У місті Хирів Самбірського району ніч на 9 травня могла обернутися трагедією для однієї з родин. Коли господарі мирно спали, на даху їхнього будинку спалахнула пожежа.
переглядів: 288
Оголошено результати другого півфіналу Євробачення-2025: хто у фіналі

Європа зробила свій вибір — оголошено імена десяти фіналістів другого півфіналу пісенного конкурсу Євробачення-2025, який проходить у швейцарському Базелі.
переглядів: 370
У Львові з 15 по 18 травня триватимуть масштабні безпекові заходи

У Львові з 15 по 18 травня триватимуть масштабні контррозвідувальні (безпекові) заходи, спрямовані на посилення безпеки у місті. До проведення операції залучені Служба безпеки України (СБУ), Національна поліція, Національна гвардія України та Військова служба правопорядку.
переглядів: 503
Євробачення-2025: сьогодні в Базелі відбудеться другий півфінал

У четвер, 15 травня, шанувальники пісенного конкурсу "Євробачення" з усього світу з нетерпінням чекають на другий півфінал 69-го за рахунком пісенного форуму. Шоу розпочнеться о 22:00 за київським часом у швейцарському місті Базель, де 16 країн-учасниць боротимуться за омріяну путівку до гранд-фіналу.
переглядів: 406