Аутизм не клеймо: історії двох матерів особливих дітей
Історія перша: “Не скрізь мою дитину хотіли приймати”
У Насті двоє синочків – Ромчик та Дмитрик. І обидва мають прояви аутизму. Жінка проводить із ними весь час. Навіть не працює, щоб займатися розвитком та соціалізацією синів.
Довідка: АУТИЗМ (з грецької – “занурення в себе”) – порушення психічного розвитку дитини, яке характеризується відхиленнями в поведінці, мовленні, соціальній взаємодії, спілкуванні. Дітей з цим розладом часто називають “діти дощу”. Аутисти відірвані від реальності, і складається враження, що вони живуть в якійсь іншому світі. Серед них часом зустрічаються особливо обдаровані в розумовому розвитку діти.
– Від народження у синочків все було добре. Але згодом молодший Діма перестав говорити, став полохливий і замикався в собі. Ми не розуміли, що відбувається. Списували все на нещодавній наркоз, який робили для бронхоскопії. Але проблема не зникала, – бідкається Анастасія. – І тоді ми почали возити його до різних лікарів. Були і в Києві, і у Львові, і в рівненських медзакладах. Ніхто не міг поставити діагноз. Ми довго не розуміли, що у дитини весь цей час розвивався аутизм...
Настя розповідає, що один із лікарів порадив їй здати дитину у спецзаклад в Мізочі.
– Один із психіатрів, до якого ми привели Дмитрика, сказав мені: “Нежить ви лікуєте для нього, а по лікарях возите для себе, для очищення совісті.
Віддайте його в Мізоч, хай живе там до 16 років”. Я, коли вийшла від того лікаря, розридалася. Це ж моя дитина, я не можу його просто так здати в якийсь інтернат! І взагалі, я стикнулася з тим, що в нашому суспільстві аутизм – як якесь клеймо, – ледь стримуючи емоції, каже Настя.
Вона розповіла мені, що їм із сім’єю довелося орендувати квартиру у Рівному, бо тут більше можливостей для розвитку дитини та лікарів, які обстежують. Сама родина із Радивилова.
– Ми час від часу їздимо у наш райцентр з дітками. Вони люблять бувати там. Ще спочатку було важко їздити маршрутками, бо діти часто вередували, у них траплялися істерики. Для аутистів це притаманно. Але згодом, коли я почала водити молодшого синочка у центр для дітей з аутизмом – він трохи соціалізувався. Вже спокійніше переживає поїздки до Радивилова. Іноді сам просить відвезти його туди.
Жінка нарікає, що не скрізь її дитину хотіли приймати. У деяких закладах, коли дізнавалися, що в дитини аутизм, просто вказували на двері. Хоча ніякої загрози іншим дітям аутисти не несуть, не мають виражених зовнішніх вад. Просто їм потрібно більше уваги і догляду. Якщо знайти індивідуальний підхід, то такі діти відкриваються, стають більш врівноваженими.
– Бувало, що Діма втікав. Таке у цих дітей буває. Але все обійшлося. Вперше втік у ліс. Ми там із ним гуляли, неподалік від дому, от він, мабуть, запам’ятав і туди побіг. Перехожа жіночка його побачила і зловила, а потім привела додому. Вдруге побіг у центр міста, бо там ми теж з ним гуляли. Але завдяки добрим людям все закінчувалося добре. Таких діток потрібно постійно пильнувати, бо вони схильні до втеч. Те, що ми пережили, – не передати словами, – зізнається Настя.
Тепер же вона приводить синів у центр для дітей з аутизмом у Рівному. Там із ними займаються, розвивають та граються. Там вони у безпеці.
Аутизм — хвороба геніальності?
Історія друга: “Із вашої дитини все одно нічого не вийде”
Свою історію розповіла мені й рівнянка Тетяна. Її донечці Маринці нині дев'ять років. Дівчинка теж відвідує центр для дітей з аутизмом, який діє на базі благодійного фонду “Погляд”.
Таня каже, що від народження все було нормально. У два рочки дівчинка ще ходила у садочок. Але потім сталося щось незрозуміле.
– Якось прийшла її хресна до нас у гості. В якийсь момент вирішили сфотографуватися. Коли відбувся спалах фотоапарата, Маринка дуже злякалася. Це були, як то кажуть, “перші дзвіночки”. Загалом, проблему виявили не одразу. Маринка закривалася у собі, боялася звуків, погано їла і говорила. Ми зверталися і до логопедів, і до неврологів, і до психіатрів. Але ніхто з них не міг сказати, що коїться із нашою дитиною, – розповідає Таня.
Жінка розповідає, що їй часто казали, мовляв, із вашої дитини все одно нічого не вийде. Але Таня вірила. Каже, що такою дитиною дуже важко, але це ж її кровиночка.
– Наша Маринка теж втікала. Ми відпустили її погуляти з моїм дорослим племінником. І ніби все пояснили, але він не вгледів і Маринка втекла. Шукали зо півгодини. Я й досі не знаю, як їй вдалося перебігти через дві дороги на Боярці, де постійно їздять машини. Але все обійшлося. Коли ми знайшли її, вона собі сиділа і збирала равликів. Ох, що ж я тоді пережила, – ділиться спогадами Тетяна.
У центрі для дітей з аутизмом Маринка захопилася ліпленням із пластиліну. І у неї дуже гарно виходить ця справа. А головне, що їй це до душі.
Направду, цими жінками неможливо не захоплюватися. Їхні історії надихають. Після розмови з ними якось, ніби між іншим, задумуєшся про те, що на фоні цих історій, твої проблеми блякнуть і стають незначними. Тетяна і Настя, як і багато таких же самовідданих мам, заслуговують на найбільше визнання та повагу.
Щодо центру, то зараз це кімнатка на вісім квадратів, де займаються з дітками з аутизмом. Тут для них підготовані різні забави, ігри, іграшки та, найважливіше, увага та любов.
Про проблему із приміщенням центру дізналися активісти-однодумці з Рівного і вирішили допомогти. Вони створили проект “Відкрий світ для дітей з аутизмом” та вже відшукали приміщення, яке міська рада надала в оренду під центр для таких дітей. За благодійні кошти небайдужих рівнян там нині проводять ремонті роботи та будуть закупляти меблі. Презентація проекту відбудеться 21 листопада, а відкриття центру заплановане на 9 січня 2017 року.
Нині ж небайдужих закликають приєднуватися до хорошої справи. Охочі допомогти та приєднатися до проекту можуть звертатися за телефоном (097) 809-13-24 (Любов Альошко). Стежити за проектом можна у соцмережі Фейсбук за посиланням: https://www.facebook.com/childrenopenworld/
"ОГО" №47 від 16 листопада 2016
Що треба знати про реформу МСЕК
Статус інвалідності до дати наступного оцінювання є чинним.
переглядів: 217
У Рівному відбудеться фестиваль "ВареничОК"
Сьогодні, 30 листопада, у Парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка з 12:00 до 19:00 пройде фестиваль "ВареничОК".
переглядів: 200
На Рівненщині попрощалися із чотирма загиблими захисниками
Рівненщина попрощалася із загиблими Воїнами Василем Федчуком із Гощанщини, Андрієм Калушем із Дядьковицької громади, Олександром Панасюком із Сарненщини та Віктором Сиротчуком із Вараської ТГ.
переглядів: 232
7 школярів Рівненщини отримали стипендії Президента
Усі вони — переможці Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових навчальних предметів і Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
переглядів: 217
День ангела Андрія: найтепліші привітання для ваших рідних!
Сьогодні віряни святкують День Ангела Андрія. На 30 листопада припадає важливе народно-християнське свято, день пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозванного.
переглядів: 1852