17.11.2016, 09:15

Вижити на стипендію: як заохочують студентів у нас і в Європі

Влітку цього року Міністерство фінансів України виступило з ініціативою фактично скасувати обов'язкові стипендії студентам і залишити право на їх виплату лише малозабезпеченим. Ця новина викликала бурхливу реакцію не тільки студентства, а й в усьому суспільстві.
Півроку тому Міністерство фінансів України через брак коштів збиралося урізати стипендії, залишивши допомогу для соціально незахищених студентів, а також аспірантам та докторантам вишів. У свою чергу, Міносвіти запропонувало скоротити кількість одержувачів стипендій у п'ять разів, зберігши при цьому обсяг стипендіального фонду. За словами представників міністерства, це дозволить збільшити виплати кожному одержувачу стипендії, а також наблизить українську стипендіальну систему до європейської. 

УРІЖУТЬ ЧИ ЗБІЛЬШАТЬ?

Влітку цього року Міністерство фінансів виступило з ініціативою фактично скасувати обов'язкові стипендії студентам і залишити право на їх виплату лише малозабезпеченим. У рекомендаціях Мінфіну до проекту Держбюджету на 2017 рікі йдеться про те, що вже в наступному році стипендії можуть виплачуватися тільки дітям-сиротам, дітям-інвалідам I-III групи, дітям, позбавленим батьківського піклування, та з малозабезпечених сімей, а також аспірантам і докторантам вищих начальних закладів.

Коментуючи ініціативу Мінфіну, заступник міністра освіти та науки України Сергій МАРЧЕНКО пояснив, що мова не йде про повну відмову від виплати стипендій. За його словами, міністерство планує відійти від практики "килимових" виплат академічних стипендій, скоротивши кількість їх одержувачів в рази. Таким чином, за задумом чиновників, стипендії залишаться як стимулюючий до навчання і соціальний фактор. Така модель будемо максимально наближена до європейської.

Студентські стипендії наступного року зростуть, повідомив Прем'єр-міністр України Володимир ГРОЙСМАН. Щоправда, на скільки, очільник уряду не уточнив. Відомо, що в 2017-му загальні видатки на стипендії заплановано збільшити на 500 мільйонів гривень, пише gazeta.ua. Яким чином буде проходити зміна системи виплат стипендій, теж не зовсім незрозуміло.

“Важко сказати, як виросте дохід студентів. Однак збільшення стипендії не вирішить основних проблем, — розповів виданню заслужений учитель України Віктор ГРОМОВИЙ. — Потрібно обрати модель заохочення студентів. Якщо розглядати навчання як акумуляцію безробіття — треба здійснювати виплати з безробіття. Адже частина молоді вчиться, щоб не працювати і показати мамі диплом. Стипендія має заохочувати до навчання. Але тоді потрібно зменшувати кількість студентів. Вони мають дійсно добре вчитися й отримувати фінансове заохочення. А можна піти шляхом Німеччини. Там дають стипендію як соціальну допомогу. Потім вираховують по кілька відсотків із зарплати. Я вважаю, що стипендія має відповідати аде­кватному прожитковому мінімуму. Для студентів з особливими успіхами виплати можуть бути в п'ять разів більшими, аби заохотити їх залишитися в Україні...”

"Навряд чи стипендія суттєво зросте. Для цього треба сотні мільйонів гривень. А вони у наступний бюджет не внесені. Країні, у якої постійно проблеми із наповненням бюджету, не можна просто збільшувати стипендії за старою схемою. Варто придумати нову або запозичити якусь іноземну практику", – розповів порталу "Знай" освітній експерт Віктор ГРОМОВИЙ. За його словами, теперішній рівень стипендій недостатній для виживання людей, які здобувають вищу освіту.

"Цих грошей навіть на харчування не вистачить. Думаю, стипендія для студента повинна бути на рівні прожиткового мінімуму. Правда, й наш прожитковий мінімум має бути не таким, як зараз, а адекватним. Стипендія повинна ще й виконувати роль заохочення, тому студенти-відмінники мають отримувати три прожиткові мінімуми. Хоча б на теперішньому рівні", – говорить він.

Нагадаємо, зараз прожитковий мінімум становить 1399 грн. Наразі студенти отримують стипендію від 700 до 780 грн на місяць, залежно від рівня акредитації навчального закладу, пише znaj.ua.

А як справи зі стипендіями за кордоном?

АМЕРИКАНСЬКА МОДЕЛЬ ЗАОХОЧЕННЯ СТУДЕНТІВ

У США практично не існує безкоштовної вищої освіти, проте американські студенти мають можливість отримати грант на освіту або стипендію, які покривають більшу частину витрат на навчання у виші. Фінансування стипендіальних і грантових програм здійснюють як вищі навчальні заклади, так і приватні організації та фонди. Причому останні надають більш серйозну матеріальну підтримку студентам, покриваючи витрати не тільки на навчання, але і на проживання.Наприклад, університет Сан-Франциско надає своїм студентам можливість отримати річну стипендію в загальній сумі від $1 тис. до $15 тисяч (залежно від обраного факультету). Цієї суми може вистачити не тільки на оплату повної вартості навчання, а й на оплату проживання.

Грант американського ВНЗу є знижкою на навчання і не виплачується студенту на руки. Отримати його можна тільки за значні досягнення в навчанні, творчості, спорті, за участь у громадському житті університету. Обов'язковою умовою виділення фінансування є висока успішність студента.

БРИТАНСЬКІ ВИШІ МАЮТЬ ВЛАСНІ СТИПЕНДІАЛЬНІ ПРОГРАМИ

Як зазначають у Британській раді, вартість вищої освіти у країні досить висока, проте університети й коледжі Великобританії, як правило, мають власні стипендіальні програми, що дозволяють покрити витрати на навчання. Так, залежно від обраної програми, студенту можуть виділити як фіксовану суму, так і стипендію, яка дозволить йому покрити 50–100% вартості навчання.Наприклад, урядові стипендії Великобританії Чівнінг (British Chevening Scholarship) покривають повністю або частково витрати аспірантів строком від 3 місяців до 1 року. Загальна сума стипендії – не більше 23,5 тисячі фунтів стерлінгів. Зазвичай включає в себе плату за навчання на денному відділенні вартістю не більше 12 тисяч фунтів стерлінгів (якщо вартість вища, то різницю покриває студент за свій рахунок) і витрати на проживання та харчування, які здійснюються в формі щомісячних виплат.

ФРАНЦУЗЬКІ СТУДЕНТИ ОТРИМУЮТЬ ВІД УРЯДУ 767 ЄВРО

У більшості європейських країн, зокрема Німеччини та Франції, освіта, в тому числі вища, безкоштовна. Важливими умовами для отримання стипендії в Німеччині є висока академічна успішність і мотивація.

У Франції студенти мають можливість обрати одну з безлічі стипендіальних програм. Зокрема, студенти державних вишів можуть отримувати стипендію уряду, розмір якої становить 767 євро на місяць. Крім того, для французьких студентів відкрита можливість стати учасником програми, яка фінансується приватними компаніями.

А ЯК У ПОЛЬЩІ?

У вищих навчальних закладах Польщі існує як платна, так і безкоштовна освіта. Стипендії студентам виплачують з державного бюджету, причому вимоги до їх одержувачів однакові, незалежно від того, є кандидат громадянином країни або іноземцем.

У Польщі існують два види стипендій – академічні та соціальні. Академічні стипендії призначаються студентам за успіхи в навчанні на підставі середнього балу успішності, тоді як соціальні виплати отримують студенти, які перебувають у складному фінансовому становищі. Соціальні стипендії призначаються в разі, якщо доходи сім'ї одержувача стипендії становлять не більше 800 злотих (еквівалент 5,5 тис. грн) на людину в місяць.

ЩО ЧЕКАЄ НА УКРАЇНУ В 2017 РОЦІ?

На даний час система стипендій в Україні регулюється Порядком призначення і виплати стипендій, встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2004 року. Відповідно до нього, українські студенти мають можливість отримувати академічну стипендію, яка виплачується за успішне навчання, або соціальну стипендію. Крім того, для стимулювання активної громадської, спортивної та наукової діяльності студентів українських вишів мають можливість виплачувати їм матеріальну допомогу та заохочення з коштів стипендіального фонду.Рівненська обласна рада 4 листопада звернулася до Кабінету міністрів України зі зверненням з проханням відмовитися від намірів скоротити видатки на стипендії студентам вищих навчальних закладів у Державному бюджеті на 2017 рік та збільшити їхній розмір до прожиткового мінімуму.

“Жодна провідна країна не економить на двох царинах – науці та обороні. Розвиток України, яка перебуває у стані неоголошеної війни з Росією, напряму залежить від прогресу освіти й науки та від зміцнення обороноздатності нашої держави. Скорочення видатків на освіту, зокрема на студентські стипендії, є кроком до унеможливлення проживання та навчання в Україні великої кількості молодих українців і поштовхом до чергової хвилі інтелектуальної міграції, а також стихійних соціальних протестів, студентських бунтів та страйків. Українське студентство вже довело свою державобудівну й суспільно прогресивну роль, адже саме студенти стали двигуном позитивних зрушень під час Революції на граніті, Помаранчевої революції та Революції гідності. Тисячі студентів спільно з народом несуть на собі тягар війни, займаючись волонтерством й добровільно захищаючи Україну на фронті”, йдеться у зверненні.

Окрім того, Рівненська обласна рада просить уряд дотримуватися Закону України “Про вищу освіту” №1556-18, згідно з яким ще з липня 2014 року мінімальні студентські стипендії мають відповідати мінімальному прожитковому мінімуму та становити щонайменше 1496 гривень. На сьогодні студенти недоотримують належні їм за законодавством 615 гривень, що складають різницю між розміром прожиткового мінімуму у 1496 гривень та стипендією студентів “вишів” у 825 гривень, інформує прес-служба Рівненської обласної ради.

Президент України Петро ПОРОШЕНКО, виступаючи 6 вересня у Верховній Раді, заявив, що не підтримує скасування стипендій. "Я не допущу бюджет на наступний рік, в якому буде скасування стипендій або скасування державного фінансування навчання на магістратурі або будь-які інші подібні експерименти", – заявив очільник держави...

Виходячи з інформації, озвученої представниками уряду, запропонована система виплати стипендій в Україні могла би бути схожа на польську модель, кажуть експерти. Поживемо - побачимо.


За матеріалами "Апостроф. Економіка", znaj.ua, gazeta.ua, "Урядовий портал", прес-служба Рівненської обласної ради.

СТАТТІ ДО ТЕМИ:
Якою буде стипендія рівненських студентів у 2016 році
Щасливе Рівне