Труднощі роботи оперштабу, або як і чому бурштинокопачі у Більській волі не віддали правоохоронцям помпи (ФОТО)

Місце призначення – клондайки в околицях білого Озера, що у Володимирецькому районі.

Дві помпи та техніку частина групи виявляє у лісі кілометром південніше озера. Півдесятка копачів, дерев`яна підвода, трактор, важка техніка – щось схоже на Газ-66. У темряві камера цього не бачить. Копачі запевняють – нічого не заведеться. Усе зламане.

На запуск, нібито несправного, транспорту копачів йде п`ятнадцять хвилин. Помпи та підводу вивозять трактором.
Газ-66 залишають на місці. Він і справді відмовляється їхати.

Першою перешкодою на шляху оперштабу стає родичка (дружина або сестра) когось з копачів. Аби не втратити трактор вона намагається зламати його пориваючись вирвати якусь з деталей, розташованих над колесом. Силовики вилучають тільки помпи. Усю іншу техніку, йдучи на зустріч копачам, віддають.

За кілька десятків метрів група з майже двох десятків місцевих зупиняє силовиків для розмови. «Чого ви сюди приїхали? Залиште помпи та їдьте звідси, з моторами ви не виїдете», – запевняють копачі. Ведуть себе зухвало, без жодного страху. Усе аби не віддати правоохоронцям помпи. Аби продовжити нелегальний видобуток щойно оперштаб поїде.
«Раніше ми їздили в Пітєр, в Москву. А тепер шо? Роботи нема», «В мене п`ятеро дітей, ти їх будеш кормить?», – кажуть копачі.
«Ми пішли вам на зустріч, трактор та іншу техніку залишаємо, заберемо лише помпи», – запевняє один зі старших групи операштабу. За таких умов складається враження досягнення домовленості. Колона позашляховиків рушає. Втім не на довго.

Цього разу причиною припинення руху стають повалені дерева, а селян стає усе більше.

Вони створили нову перешкоду на шляху правоохоронців – спиляли та повили дерева на дорогу.

Розмова повторюється. Знову ніби пропускають після того, як силовики розчистили собі шлях.
Втім і це не кінець.

Новою перешкодою на шляху стає міст. Тобто його відсутність.

Між тим, як дерев`яним містком група оперштабу заїхала до лісу і повернулася до цього місця, селяни розрізали міст та поскидали балки у воду. На іншому березі поставили дві автівки. Таким чином шлях знову заблокували.

Селяни вимагають віддати помпи. Тоді вони нібито випустять групу оперштабу. Переговори та суперечки так і не дозволяють досягти будь яких копромісів. Селяни ведуть себе зухвало, періодично хтось викрикує погрози. Серед учасників подій – діти.

Оскільки ситуація не на користь оперативної групи, аби вийти із ситуації не застосовуючи спецзасоби, силовики знову йдуть на поступки. Спочатку вони віддають одну помпу. Селяни відганяють автівки і правоохорнці проїжджають по власноруч відновлених залишках мосту. Тільки но автомобіль з помпою на причепі переїздить на інший бік місцеві забирають і другу помпу, скаржачись, що в обидві понасипали пісок і тепер вони не робочі.
Тим часом хтось з селян по телефону віддає команду прибрати «кошкі», які завадили б проїхати порізавши гумові покришки автівок. Конфлікт вщухає, група з труднощами дістається на інший бік перешкоди.
На цьому рейд закінчюється. Оперштабівці їдуть ні з чим. Віддавши все не на довго вилучене і не затримавши нікого.
Ні страху, ні поваги. Ні до правоохоронців, ні до людей, ні до Закону.
Як йдеться у повідомленні прес-служби, поліція розпочала розслідування за частиною другою статті 342 Кримінального кодексу України «Опір представникові правоохоронного органу».
Санкція статті передбачає відповідальність від штрафу розміром у 1700-3400 гривень до позбавлення волі строком до двох років.
Закон «Про Національну поліцію» зобов’язує поліцейських припиняти злочини і протиправні дії. І дозволяє для цього застосовувати спецзасоби і зброю. Чому в ситуації, коли група людей відібрала у поліцейських речові докази, вони не скористалися повноваженнями, які дає їм закон?
Бурштин, який вимивають на Рівненщині (+ФОТО)
З цим питанням ми звернулися до керівника оперативного штабу протидії незаконному бурштиновидобутку, заступника начальника Головного управління Національної поліції в Рівненській області Валерія Самчука (на фото).

– Ви були там? Була Інна Білецька (спецкореспондент телеканалу «Інтер» – ред.), запитайте неї чому так. Є відкрите кримінальне провадження, встановлюються заколотники цього, і в рамках кримінального провадження будуть проводитися всі необхідні слідчі дії. Я не слідчий – не можу коментувати, що вони робитимуть, – каже Валерій Самчук.
– Так є ж Закон про Нацполіцію, в якому йдеться про можливість використання спецзасобів, зброї – журналістка.
– Я вам кажу, спитайте в Інни і вона вам пояснить, які там можна було проводити поліцейські заходи. Дивіться, коли я був в АТО, я бачив хто ворог і хто є ми. Тут – наші громадяни. Я в них ворогів не бачу. Не я вирішив за один день, що вони почали видобувати бурштин. В рамках кримінального провадження встановлять заколотників цього і буде прийняте відповідне рішення.
Це ж не є проблематикою однієї поліції. Скільки ми не стараємося це донести, ніхто нас не чує. Всі «що ви зробили?», «що ви зробили?», «що ви зробили?». А хто інший що зробив?
Який бурштин миють на Рівненщині — копачі хизуються (+ФОТО)
Це наші люди, це ж не вороги наші. Що – зброю проти них використовувати? Таке відбувається вже десятками років. Поліція діє в рамках закону. Спровокувати конфлікт, починати стріляти – це не вихід із ситуації. Це наші люди. Поліцейські дії проводитимемо в рамках кримінального провадження, – запевняє керівник оперштабу.

На прохання поліцейського питаємо думку журналістки Інни Білецької (на фото), яка була свідком цієї ситуації.
– Прориватися можна було лише застосовуючи силу. Навіть не рукопашну. Міст розібраний. Дорога закрита машинами. А стріляти не можна. А от чому не можна – це до Самчука. Щоб не загострювати протистояння. Позиція «поліція з народом». Хоча провокували достатньо і я усвідомлюю, що поліцейським було важко втримуватись.
________________________________________
«Публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».
Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.
«Article was prepared with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

видобуток бурштину, бурштинокопачі, бурштин, Надзвтчайні події, Більська воля
Рівненська громада провела в останню путь двох захисників України

Сьогодні, 6 квітня, Рівне схилило голови в глибокій скорботі, віддаючи останню шану двом відважним захисникам України – Роману Трофимчуку та Дмитру Карлюку, які загинули, боронячи рідну землю від російських окупантів.
переглядів: 145
Бізнес та громади Рівненщини активно впроваджують автономні джерела енергії

Рівненська область демонструє значні успіхи у розвитку відновлюваних джерел енергії, адже вже близько 60 підприємств встановили власні електростанції загальною потужністю понад 65 МВт.
переглядів: 129
Весняна посівна на Рівненщині: понад 60% ранніх зернових вже в ґрунті

Аграрії Рівненщини активно проводять весняну посівну, засіявши понад половину ранніх ярих культур
переглядів: 117
На Дубенщині піротехніки ліквідували два арсенали Другої світової

Протягом двох днів, 4 та 5 квітня, піротехніки ДСНС Рівненщини провели успішні операції зі знешкодження двох небезпечних боєприпасів часів Другої світової війни, виявлених у Дубенському районі.
переглядів: 136
У Рівному представлять виставку шедеврів закарпатського живопису Йосипа Бокшая

Рівненська галерея "Євро-Арт" запрошує на виставку шедеврів закарпатського живопису Йосипа Бокшая – одного з основоположників закарпатської школи живопису.
переглядів: 137