14.07.2017, 11:30

Як і за що рівняни будуть сплачувати податок на нерухомість у 2017

Чи підлягають оподаткуванню гараж, прибудова до будинку, сарай і курник? А якщо будинок великий, бо в ньому виховується шестеро дітей? І хто платить, якщо квартиру вже продали?
До кінця літа потрібно заплатити податок за "зайву" нерухомість. Платіжки з податкової повинні були прийти до першого липня, а заплатити потрібно як мінімум до 28 серпня. Інакше – величезні штрафи. Що робити, якщо прийшов “лист щастя” про сплату податку, а там помилково завищена площа?

У минулому році від власників нерухомості бюджет міста Рівного отримав 8,2 млн гривень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Цьогоріч вже надійшло 1,8 млн грн цього податку, повідомили у Державній податковій інспекції у м. Рівному.

Ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує у 2016 році 3% розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування (пп. 266.5.1 ПКУ) та 1,5% у 2017 році.

Податок НЕ сплачуватиметься за нерухомість в зоні відчуження, гуртожитки, аварійне житло. Крім того, не обкладається податком майно сиріт та одиноких матерів, які виховують дитину-інваліда. Також не потрібно платити податок за комунальні будівлі, храми, дитячі садки.

У 2017 році НЕ сплачують податок за об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять і більше дітей, пояснили у Головному управлінні ДФС у Рівненській області.
У разі, якщо рішення про сплату податку надійшло на квартиру, яку, наприклад, вже продали, або ж якщо взагалі не надійшло, але за законом нерухомість повинна обкладатися податком, потрібно звернутися до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації).

Якщо нерухомість використовується власниками з метою одержання доходів (здається в оренду, лізинг, позичку, використовується у підприємницькій діяльності), пільг з цього податку не буде.

Власникам житла понад 300 квадратних метрів для квартир і 500 квадратних метрів для будинків доведеться додатково заплатити 25 тисяч гривень.


Сайт "Сегодня" відповідає на запитання про те, кому і скільки доведеться заплатити за нерухомість і як нараховується податок:


– А що якщо мені належить не вся квартира, а тільки її частина?

Податок доведеться платити тільки податок на свою частину нерухомості. Наприклад, якщо є дві квартири площею по 100 квадратних метрів кожна, але в другій квартирі є право власності тільки на половину нерухомості, можна вважати суму податку, виходячи із загальної площі в 150 квадратів.
Якщо ж квартирою володіють дві особи, але при цьому в документі не вказано, яка частина майна належать кожному з власників, платити доведеться одному з власників за всю квартиру. Але в Податковому кодексі зазначається, що таке можливо, якщо власники домовилися про те, хто буде платити. Інакше можна звернутися в суд і прийняти рішення, хто і в яких частках оплачує податок.


– У мене є гараж, прибудова до будинку, сарай і курник. За все потрібно заплатити податок?

У Кодексі сказано, що об'єкт оподаткування – житлові та нежитлові приміщення, у тому числі їх частка. Відповідно до закону, платити потрібно і за гаражі, прибудови та сараї. Однак, ставку податку для нежитлової нерухомості (як і для житлової) визначає місцева влада. На даний момент законом встановлено: ставка податку повинна коливатися від 0 до 1,5% від мінімальної зарплати.

Більшість місцевих рад для нежитлових приміщень встановили нульову ставку для фізичних осіб. “За фактом за гаражі та сараї мало хто платить. Але Податковий кодекс після правок передбачає таку можливість. Якщо у вашому селищі або місті потрібно платити за гаражі та сараї, то, є сенс запитати у місцевих депутатів: "А чому ви за таке проголосували?” Це вони, місцеві депутати, вирішують", – коментує Податковий кодекс юрист Олександр ПЛОХОТНІК.


– Як порахувати, скільки я повинен?


Найлегше – дочекатися платіжки. Там повинна бути вказана площа і сума. Якщо у власності, наприклад, є дві квартири загальною площею 200 квадратів, але платіжка все одно не прийшла, варто звернутися в місцеву "податкову". Можливо, платіжка просто загубилася. Як пояснюють в ДФС, платіжки повинні були прийти ще до 1 липня.

Крім того, можна самому порахувати, скільки доведеться заплатити. Податок повинні стягувати на квартири площею не менше 60 квадратів і на будинки площею від 120 квадратних метрів. Якщо у власності і будинок і квартира – податок стягується при загальній площі не менше 180 квадратів. При цьому платити потрібно лише за кожен "зайвий" квадрат понад цю норму.

Наприклад, якщо є квартира площею 70 квадратів, то при "нормі" в 60 квадратів потрібно буде заплатити тільки за 10 метрів, а при "нормі" в 80 квадратів – платити не доведеться.

Кожен "зайвий" квадратний метр коштує не більше 1,5% від мінімальної зарплати за станом на перше січня минулого року. 2016 рік почався з “мінімалкою” 1378 гривень. Таким чином, в цьому році за кожен квадрат площі понад норму потрібно платити від 0 до 20,67 гривні.

– Мінімальна зарплата виросла в два рази, хіба це не вплине на податок?

Чи вплине, але вже в 2018 році. У 2017-му українці платять податок на нерухомість за минулий 2016 рік, тому враховується торішній розмір мінімальної зарплати. У наступному році доведеться платити податок за цей рік, і тоді кожен зайвий квадратний метр коштуватиме від 0 до 48 гривень. Наприклад, при максимально можливій ставки власнику квартири площею 80 квадратів доведеться заплатити податок в 960 гривень.


– Коли потрібно заплатити?

Після того, як прийшла платіжка, є два місяці, щоб її оплатити. Кінцевий термін – до 1 вересня. Можна заплатити й пізніше, але тоді будуть нараховуватися штрафи. За перший місяць "прострочення" + 10% від суми податку, за другий місяць + 20% від суми податку.


– А що якщо взагалі не платити?

Податковий інспектор може в рахунок боргу накласти на частину майна податкову заставу. Якщо податок не сплачується тривалий час, майно продають за рішенням суду. Крім того, за несплату податків передбачена кримінальна відповідальність (ст. 212 ККУ).За матеріалами "Сегодня", ДПІ у м. Рівне, ГУ ДФС у Рівненській області


Підписуйтесь на новини "ОГО" у соцмережі Facebook та у Telegram

Щасливе Рівне