Рейдерство аграрних компаній або як захистити свій бізнес?
Найбільш банальним і анархічним способом може бути так званий «силовий метод». Як це зазвичай відбувається? Шахраї в самий розпал збору врожаю заганяють свою техніку на чуже поле і швидко збирають максимально можливу кількість врожаю. При цьому все це відбувається не без допомоги спортивних, а іноді і озброєних молодих людей. Найчастіше це проводиться вночі або рано вранці. Поки власники врожаю схаменуться, то і товару немає, і представники правоохоронних органів розводять руками.
Більш продуманим і дорогим для шахраїв є «корпоративне рейдерство». Як правило, передумовами для «корпоративного рейдерства» є внутрішньо корпоративний конфлікт між власниками аграрного підприємства, або ж цілеспрямована робота шахраїв для отримання доступу до рахунків і активів підприємства. На практиці це відбувається таким чином: зацікавлена особа звертається до так званого «чорного нотаріуса», який посвідчує підроблений договір купівлі-продажу частини статутного капіталу та інші документи, необхідні для внесення змін до статутних документів, а після цього за допомогою реєстратора відповідні зміни вносяться до державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Останні зміни до корпоративного законодавства ввели вимоги нотаріального оформлення більшості документів, необхідних для перереєстрації змін, зокрема, підписи засновників та/або уповноважених ними осіб на протоколі щодо змін, які проводяться в юридичній особі, мають бути нотаріально засвідчені. Проте, законом, зокрема, передбачена можливість нотаріального засвідчення підписів голови та секретаря зборів підприємства, яке робить протокол засідання товариства чинним. Що дає можливість для підробки документів, оскільки не всі нотаріуси ретельно перевіряють, чи дійсно голова і секретар зборів є людьми, яких власники товариства взагалі знають.
При цьому, щоб «нового» учасника не можна було звинуватити в тому, що він підробив документи і став учасником незаконно, проводиться подвійний продаж частки у статутному капіталі. Перший продаж проводиться за підробленими документами на проміжну людину, яка надалі продає вже свою «законну» частину «новому» учаснику. В свою чергу, «новий» учасник стає законним набувачем і звичайно ж заявляє, що купив цю частину у особи, яка відповідно до реєстру значилась учасником підприємства, а як нам всім відомо, якщо дані внесені до реєстру, то вони автоматично визнаються достовірними. Наступним етапом є зміна директора і «поява» цього нового директора на підприємстві для прийняття функцій операційного управління, звичайно ж не без допомоги кількох десятків молодих людей спортивної статури.
Найбільш дорогим для шахраїв є «майнове рейдерство», яке за мету ставить заволодіти активами підприємства та / або його продукцією. Дорогим воно є тому, що для проведення подібної махінації необхідно залучити багато дійових осіб, в тому числі і представників виконавчої та судової влади. Алгоритм захоплення такий: невідома вам раніше компанія звертається до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості, звичайно ж фіктивної, яка підтверджується заздалегідь підробленими бухгалтерськими документами. Разом з позовною заявою подається клопотання про забезпечення позовної заяви, шляхом накладення арешту на продукцію підприємства. Дане клопотання задовольняється і накладається арешт на майно, оскільки позовна заява, найчастіше, потрапляє до судді, який все знає і розуміє. Далі ситуація розвивається таким чином: суд передає на виконання ухвалу про накладення арешту до виконавчої служби, виконавець відкриває виконавче провадження і приходить на місце зберігання продукції підприємства. Проводить опис майна, заарештовує продукцію і передає її на відповідальне зберігання третій особі, яка так само є учасником схеми. Поки відбувається процес оскарження, товар продають за готівку і надають акт про те, що продукція зіпсувалася і повертати нічого.
Так що ж робити, щоб мінімізувати можливість рейдерського захоплення?
Юрист практики податкового права Juscutum пропонує наступний перелік превентивних дій, який не є вичерпним, оскільки кожна ситуація може мати свої особливості.
Як мешканцям Рівненщини не стати жертвами захоплення землі
Розробити індивідуальний статут підприємства, в якому передбачити порядок відчуження часток у статутному капіталі, встановити обов'язкову згоду учасників на підписання керівником господарських договорів понад певної суми і передбачити процедуру відмови інших учасників від переважного права викупу частини в статутному капіталі.
Розробити і впровадити прозору корпоративну структуру компанії.
Ввести обов'язкове підтвердження платежів учасником підприємства (банки надають таку послугу, як правило за допомогою смс або телефонного дзвінка).
Проводити належне оформлення співробітників з обов'язковим підписанням положення про нерозголошення комерційної інформації.
На Рівненщині продовжує свою роботу антирейдерський штаб
Стежити за своєю дебіторською заборгованістю.
Працювати з перевіреними контрагентами, в тому числі і зберігати зерно на перевірених елеваторах.
Впровадити систему захисту інформації та забезпечити належне зберігання документів.
Постійно проводити моніторинг єдиного реєстру судових рішень та єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на предмет наявності змін і нових судових процесів.
Мати контакти перевірених адвокатів, які зможуть надати правову допомогу невідкладно, оскільки у випадку рейдерської атаки, відомий вислів «час – це гроші» набуває особливої актуальності.
Джерело: www.agravery.com
Підписуйтесь на новини "ОГО" у соцмережі Facebook та у Telegram
На Рівненщині з 15 лютого заборонено вилов щуки
З 15 лютого на території Рівненської області починає діяти нерестова заборона на вилов щуки. Вона триватиме до 31 березня, повідомляє Рівненський рибоохоронний патруль.
переглядів: 194
Як рівнянам відрізнити грип від застуди: практичні поради
На Рівненщині зростає захворюваність на грип та ГРЗ. Медики фіксують велику кількість хворих, а навчальні заклади навіть переходять на дистанційне навчання. Як грип, так і звичайна застуда є інфекціями дихальних шляхів, викликаними вірусами. То як їх відрізнити?
переглядів: 241
10 лютого: день пам’яті святого мученика Харлампія - захисника від хвороб
Сьогодні, 10 лютого, православні християни вшановують пам’ять святого мученика Харлампія. Він жив у ІІІ столітті та служив єпископом у місті Магнезія (сучасна Туреччина). Його життя припало на період жорстоких гонінь християн за правління римського імператора Септимія Севера (193–211 рр.).
переглядів: 262
Буде ще холодніше: прогноз погоди на понеділок, 10 лютого
Одягайтеся тепло - у понеділок на території Рівненської області синоптики прогнозую морозну погоду.
переглядів: 368
Як навчитись швидко прибирати: поради, які спростять життя
Прості поради для легкого прибирання.
переглядів: 318