Ми у Facebook
22.08.2018, 19:01

Як фотографувати хрещення та інші обряди у храмі

Фото Олени Білоус

10 порад від професійного фотографа.
У храмах і церквах дозволяють фотографувати Таїнства Хрещення, Вінчання і богослужіння, які хочеться запам'ятати назавжди. Парафіяни часто самі роблять знімки хвилюючих моментів з допомогою фотоапарата або телефону. Про те, яких правил і порад необхідно дотримуватись, щоб не завадити батюшці й щоб фотографії вийшли якісними, передали світлу атмосферу церковного таїнства, розповіла фотограф Олена БІЛОУС (khrestyny.pro). Вона вже більше п'яти років фотографує обряд Хрещення. Олена підібрала десять порад для тих, хто вирішив не запрошувати професійного фотографа й обійтися власними силами.

1. Дозвіл і благословіння на фотозйомку в храмі

Перед Таїнством варто звернутися до церкви й дізнатися, чи можна там проводити зйомку, а перед самою зйомкою потрібно підійти до священика й попросити благословення на проведення фото- або відеозйомки.

“Перед обрядом я завжди намагаюся показати свої роботи й попросити святого отця працювати зі мною заодно – не закривати дитину під час підстригання, занурення в купіль та інших вкрай важливих моментів Таїнства Хрещення”, – розповідає фотограф Олена.

2. Одяг та взуття


У жінок повинна бути покрита голова, закриті плечі й зона декольте, спідниця нижче коліна.

“Для того, щоб не боротися зі спадаючою хусткою, рекомендую надіти еластичний шарф “баф”, він вже точно не стане по-зрадницькому сповзати з голови. Якщо ви таки вирішили надіти хустку, гарненько закріпіть її невидимками, – радить Олена. – Якщо ви дівчина і збираєтеся бути фотографом, краще одягніть брюки. Під час фотозйомки можуть оголюватися ноги, а цього варто уникати в храмі”.

Чоловікам слід вибрати зручний одяг, який не сковує рухи. Головне – він не повинен скрипіти, дзвеніти, шерхотіти.

“Відмовтеся від паєток, металевих прикрас, зайвого декору на пасках і взутті. Фотографу необхідно безшумно пересуватися по церкві, не зачіпаючи зайвими елементами свого одягу ікони, свічки і людей, що знаходяться в храмі. Досвід показав, що фотографувати краще в кросівках. Це найбільш безшумне, м'яке взуття. Але найголовніше – стійке”.

3. Не варто ходити перед священиком і перед іконою, розташованою в центрі храму. Також не можна заходити на солею. Ніколи не ходіть між священиком і хрещеними (парою, яка вінчається). Це заборонено!


“Я багато знімала Хрещення і бачила різних фотографів. Після таких дій до них підходять служителі храму і просять припинити зйомку, – зазначає Олена. – Обходьте охрещених або тих, хто вінчається, за їх спиною”.

4. Під час зречення від сатани не можна стояти перед хресними!


Під час Таїнства Хрещення хресні відрікаються від сатани. Вони повинні повернутися до виходу з храму, тричі дмухнути і плюнути на нього. Стояти, а тим більше фотографувати, стоячи на вході в храм, заборонено. Якщо ви в цей момент якимось чином опинитеся там, Таїнство можуть зупинити і зробити вам зауваження, а фотограф не повинен звертати на себе стільки уваги.

5. Зйомку Хрещення краще вести збоку, ближче до вівтаря.


З цієї точки ви зможете фотографувати всіх – священика, гостей і, власне, охрещених або пару, яка вінчається.

Варто зайти в храм на кілька хвилин раніше, щоб освоїтися, визначити вдалі ракурси і запитати священика, де ви не будете йому заважати.
Часто Хрещення відбувається не в головному залі храму, а в окремому приміщенні – хрестильні. Там, рухаючись буквально навколо своєї осі, вам потрібно зробити красиві кадри. Краще до цього підготуватися заздалегідь.

6. Техніка


Якщо фотографуєте для себе, краще це робити за допомогою хорошого бездзеркального фотоапарата. Ця техніка зовсім не видає шуму. У таких фотоапаратів немає звуку затвора, як у професійних дзеркальних камер.
“Непрофесійні фотографи часто роблять по 10 кадрів в секунду. Часте клацання затвора вбиває атмосферу Таїнства, заважає священику й відволікає гостей від Таїнства. Якщо у вас дзеркальна фотокамера, краще обмежитися 200 кадрами, знімаючи по чек-листу. Досвідчений фотограф знає, коли краще фотографувати й на чому акцентувати увагу під час Хрещення.
Фотоапарат повинен дозволяти ставити високі ISO. У церкві може бути досить темно. Фотографуйте в ручному режимі. Вручну потрібно буде виставляти абсолютно всі налаштування.


Фото Олени Білоус
Фото Олени Білоус


“Камері дуже важко зрозуміти, що ви від неї хочете в таких умовах, – зазначає Олена, – світло в церкві ”тьмяне” (найчастіше 3-4 джерела світла з різною температурою). Вам необхідно виставити баланс білого, визначити бажану температуру можна вивчивши шкалу колірної температури Кельвіна. Також для фотозйомки в храмі вам знадобляться світлосильна оптика, об'єктив 50 мм 1.2 / 1.4. Якщо у вас є тільки стандартний об'єктив зі світлосилою 4 і більше, краще пошукати іншу техніку, інакше фотографії можуть вийти темними або “гучними” (за рахунок збільшення ISO)”.

7. Спалах. За та проти

У багатьох храмах спалах заборонений. Чому так? По-перше, спалах заважає священику і відвідувачам храму. Люди приходять помолитися, у спокої поговорити з Богом. По-друге, ікони не терплять яскравого світла. Як і в музеях, в церкві є стародавні ікони, яким протипоказане інтенсивне світло. По-третє, неправильне використання спалаху може зіпсувати всі фотографії.


Фото Олени Білоус
Фото Олени Білоус


8. Коли джерело світла позаду

Краще не фотографувати портрети на тлі вікна, коли джерело світла позаду. Відійдіть на 10-20 градусів убік і зробіть портрет на тлі стіни. Так зображення буде більш чітким, гармонійним.

“Якщо ж вікна (або відкритих дверей) уникнути складно, спробуйте правильно налаштувати камеру, – рекомендує Олена. – Для такої зйомки краще вибрати точковий режим експозиції – камера в цьому випадку буде заміряти кількість світла за головним об'єктом зйомки, на який потрапляє точка заміру. Потрібно пам'ятати, однак, що доведеться пожертвувати яскравістю фону: фон буде пересвіченим, об'єкти на ньому буде погано видно (або не видно взагалі), але лише при фотографуванні, із заднім ж світлом все виглядає природно”.


Фото Олени Білоус
Фото Олени Білоус


9. Чергуйте загальні, великі і середні плани

Щоб передати атмосферу дії, варто чергувати загальні, середні й великі плани. Також не потрібно забувати про деталі, такі як свічки, мереживо або вишивка на крижмі, хрестик і волосся, які зрізали з голови хрещаємого.

10. Після Таїнства Хрещення фотографу необхідно підійти й подякувати священику за роботу, а також запропонувати зробити загальну фотографію в храмі або біля нього.

Джерело: “Православне життя”, pravlife.org.

Більше інформації - в газеті "ОГО". Свіжий номер рівненського інформаційно-рекламного тижневика "ОГО" можна придбати у кіосках та у приватних розповсюджувачів, передплатити, а також прочитати онлайн версію на нашому порталі ОГО.

Щоб прочитати онлайн версію (PDF версію) останнього номера газети "ОГО", перейдіть ЗА ЦИМ ПОСИЛАННЯМ.

Підписуйтесь на новини "ОГО" у соцмережі Facebook та у Telegram





На правах реклами

РДБК

Відпочинок у Карпатах


Актуальні новини України за сьогодні на https://www.ukr.net

Допомога ЗСУ

Останні новини