20.03.2019, 08:00

День весняного рівнодення: історія, традиції, прикмети

Весняне рівнодення в 2019 році відбудеться 20 березня, о 23:58 за київським часом.

Історія весняного рівнодення


Спочатку офіційна дата весняного рівнодення з часів Першого Нікейського собору 325 року була визначена як 21 березня. Саме цей день став відправною точкою для розрахунку щорічної дати святкування Великодня у православній церкві.

Але з часом ця дата порушувалася на кілька годин. Це відбувалося через суттєву різницю між календарним і астрономічним роком. А тому в різні роки день весняного рівнодення випадає то на 19-те, то на 20-те, то на 21-те число. У високосний рік відбувається коригування часу, і дата рівнодення знову повертається на вихідну позицію.

Сьогодні - день весняного рівнодення: Народні прикмети про погоду в березні

Традиції весняного рівнодення


У європейському язичництві ця дата присвячена старонімецькій богині весни Остара, на честь якої фарбували яйця і випікали булочки. Пасхальна традиція бере коріння саме звідси.

У пізніх слов'ян це свято називалося Сороками. День весняного рівнодення пов'язували з прильотом птахів, яких повинно було повернутися сорок штук. Основним символом був жайворонок. Його форму використовували для випікання обрядового частування.

В язичництві сонце мало величезне значення. Вважалося, що в цей день божества приходять в світ людей, а з приходом весни також пов'язували бога Ярило, якому присвячувалися обряди. За легендами, в кінці березня бог відбиває у зими роги.

У День весняного рівнодення слов'яни влаштовували масові гуляння і гучні застілля. У цей день незаміжні дівчата випікали млинці, які символізували сонце. За цим частуванням ворожили на предмет весілля, першої дитини. Також на суджених ворожили по картах і на дзеркалі.

Опудало спалювалося, як символ кінця зими. Після цього стрибали через багаття, щоб очиститися від поганої енергії. На вулицях співали веснянки – ритуальні співи.

Прикмети у день весняного рівнодення


- мороз на рівнодення приведе ще сорок морозів;
- якщо нарахувати в цей день 40 прогалин - до теплої весни;
- на весняне рівнодення прилетіли птахи - до багатого врожаю хліба;
- не можна сумувати, сваритися, лаятися, інакше весь рік буде невдалим;
- бажання, загадане у день весняного рівнодення, збудеться.
- на весняне рівнодення сняться віщі сни.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
День весняного рівнодення 2018 : народні прикмети про весну
Щасливе Рівне