Подати
оголошення

23.03.2019, 09:20

Трудова міграція: чи зменшиться кількість заробітчан у 2019 році

У 2019 році НБУ прогнозує уповільнення зовнішньої трудової міграції. Станом на кінець 2018 року за кордоном, за даними Міністерства соціальної політики, працювали 3,2 млн українців.
Надходження від трудових мігрантів за останній рік, за підрахунками НБУ, склали близько $11 млн.

Завідувач відділу міграційних досліджень Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В.Птухи Олексій Позняк аналізує тенденції трудової міграції та пояснює, чи справді вона буде сповільнюватися у 2019 році.

Після 2013 року в Україні відбувся сплеск зовнішньої трудової міграції, пов’язаний з погіршенням економічної ситуації, падінням курсу національної валюти та опосередковано - з військовими діями. Але протягом останніх років - 2017 та 2018 - міграція відносно стабілізувалася. Зростання її припинилося або значною мірою уповільнилося у порівнянні зі сплеском 2014-29015 років.
Зараз загальну кількість трудових мігрантів з України можна оцінити у 2,7 млн осіб.

Які фактори сприяють уповільненню міграції

Існує така дуже важлива річ, як перенасичення. Річ у тому, що різниця у рівнях заробітків між Україною та основними країнами-реципієнтами була досить значною і до 2014 року. Відповідно, найбільш активні українці, які були готові виїхати працювати за кордон, на початок 2014 року це вже зробили - і тому до кризи міграція зменшувалася.

У 2014 році в зв’язку з різким погіршенням ситуації в економіці та падінням курсу гривні українці, що раніше не задумувалися про трудову міграцію, почали розглядати таку можливість. Саме за їхній рахунок і відбувся новий сплеск міграції.

Зараз перенасичення знову стало фактором уповільнення міграції:ті, хто був готовий поїхати працювати за кордон, вже виїхали; а ті, хто готовий не був, не отримали додаткових стимулів, що могли б підштовхнути їх до перетворення на трудових мігрантів, оскільки погіршення економічної ситуації не відбувається.
Інший фактор, що сприяє уповільненню міграції - відносна стабілізація економічної ситуації та національної валюти.

Куди їдуть працювати українці
Зараз на першій сходинці по кількості трудових мігрантів з України перебуває Польща (38,9% станом на 2017 р.). Росія (26,3%) продовжує утримувати другу сходинку, хоча кількість українців, що там працюють, після 2014 року стабільно зменшується. За ними йдуть Італія (11,3%) та Чехія (9,4%). Дані останніх років демонструють, що Італія досить повільно, проте наближається до Росії.З яких регіонів виїжджають

Зберігається перевага західного регіону України, але за останні роки вона стала не такою разючою. Сплеск міграції 2014 року був досить рівномірними: частка інших регіонів у ньому була набагато більшою, ніж частка у старій, традиційній трудовій міграції.
Західні регіони все ще є лідером (більш ніж 50% трудових мігрантів - вихідці з західних регіонів), але цей розрив зменшується.
Якщо економічне зростання та інші позитивні тенденції у державі будуть закріплені, у 2019 році справді можна буде очікувати подальшого зменшення зовнішньої трудової міграції з України.