Самолікуванню – бій. В Україні змінюють правила продажу антибіотиків

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я
На початку березня Міністерство охорони здоров'я затвердило Національний план дій із боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Відповідно до нього, українські аптеки продаватимуть антибіотики винятково за рецептом. Лікарі і фармацевти отримають чіткі інструкції, у яких випадках слід призначати антибіотики, аби мінімізувати ризики їх невиправданого використання. Також обмеження торкнуться сільського господарства, зокрема, застосування антибіотиків як стимуляторів росту в тваринництві та рослинництві.
«З кожним роком антибіотики втрачають свою ефективність через неправильне застосування. Бактерії видозмінюються через невиправданий прийом препаратів та стають стійкішими до них. Лікувати бактеріальні хвороби стає все складніше», – обґрунтовує новації завідувач лабораторією Інституту епідеміології ім. Громашевського Алла Щербинська.
Нові правила розроблялись міністерством разом із фахівцями Центру громадського здоров'я МОЗ. За словами начальника відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю Центру Олександра Мацькова, зміни стосуватимуться не лише антибіотиків, а й противірусних, антигельмінтних та інших засобів.
В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун запевняє, головна причина посилення контролю – високий відсоток самолікування українців і збільшення кількості небезпечних вірусів. Водночас ліки не подорожчають, і купити їх зможуть усі, хто потребує, але з дозволу лікаря.
«У плані жодним чином не передбачене обмеження доступу до антибіотиків. Він також не вплине на їхню вартість. План спрямований на посилення контролю за продажем ліків – тобто ліки продаватимуться за рецептом лікаря», – наголошує Супрун.
Тепер міністерству належить розробити низку нормативно-правових актів щодо посилення контролю за продажами ліків, і до кінця 2020 року усі протимікробні препарати будуть продаватися винятково за рецептами.
Схвалено лікарями
Більшість лікарів позитивно відреагувала на ініціативу міністерства. Так, глава правління Союзу споживачів медичних послуг, ліків та виробів медичного призначення Владислав Онищенко вважає, сьогодні аптеки стали практично магазинами, де можна придбати що завгодно.
«Чинний закон і накази МОЗ забороняють продавати рецептурні ліки без рецепта. Однак досі не вдавалося створити ефективний механізм контролю за фармацевтичним лобі», – нарікає Онищенко.
Тож головна задача міністерства створити дієвий механізм контролю та відповідальності під час призначення та продажу антибіотиків, як для лікарів, так і фармацевтичних компаній в цілому. Адже будь-яке призначення – це відповідальність лікаря, де він ставить свій підпис на рецепті, тому можна простежити правильність призначень, а також необхідність тих чи інших препаратів.
Експерти зауважують, що посилення контролю над антибіотиками є викликом для усіх цивілізованих країн, адже наслідки їх вільного застосування можуть бути катастрофічними.
«Вже через кілька років антибіотики можуть перестати діяти на більшість недуг. Наприклад, пневмонія, гонорея, туберкульоз та серйозні постопераційні ускладнення стануть смертельними для всього людства», – пояснює голова ГО «Інфекційний контроль в Україні» Віктор Ляшко.
Фахівці сподіваються, що нові правила доступу до ліків в Україні зможуть змінити загрозливу статистику самолікування на користь якісного і фахового лікування.

зміни, лікарня, аптеки, правила, антибіотики, медицина, ліки
Хто може залишитися без спадщини: в яких випадках ви втратите права

Здається, що право на спадщину — це гарантія, особливо для найближчих родичів. Проте українське законодавство містить низку положень, згідно з якими певні особи можуть бути усунені від права на спадкування — навіть якщо вони є прямими спадкоємцями.
переглядів: 243
Київ запускає систему перехоплення ворожих дронів у межах проєкту «Чисте небо»

У столиці розпочинають реалізацію повноцінної системи перехоплення безпілотників, яка має підсилити захист міста від атак дронів-камікадзе.
переглядів: 305
У Польщі вперше відзначають День пам‘яті жертв “геноциду, скоєного ОУН та УПА”

Сьогодні, 11 липня, у Польщі вперше офіційно відзначають нове державне свято — Національний день пам’яті жертв геноциду, скоєного українськими націоналістами проти громадян Другої Речі Посполитої. Дата приурочена до роковин кульмінації Волинської трагедії 1943 року.
переглядів: 285
Скандал в Луцьку: чому людей з домашніми улюбленцями не пустили до укриття Собору УПЦ МП?

Під час найбільш масованої атаки російських окупантів на Луцьк та громаду в ніч на середу, 9 липня, до укриття Собору всіх святих землі Волинської, що належить УПЦ МП, не пустили людей із домашніми улюбленцями. Даний інцидент викликав значний резонанс та дискусію щодо поведінки представників церкви під час війни.
переглядів: 502
У Києві лікарі пересадили дитині серце під час нічних обстрілів [+Відео]

У ніч на 10 липня 2025 року, коли Київ знову перебував під масованим обстрілом ворожими «шахедами», команда видатного кардіохірурга Бориса Тодурова здійснила справжній подвиг. Під звуки вибухів та пожеж біля Інституту серця лікарі успішно транспортували та пересадили донорське серце для дитини.
переглядів: 524