Школи й дитсадки мрії: як в Україні створюють креативний освітній простір
Чотири принципи для освітнього простору
Для участі в програмі відбираються передусім опорні навчальні заклади, які, мають можливість для підвезення учнів з іншої місцевості. У фінансуванні проекту, крім держави, бере участь місцевий бюджет. Також можливе залучення грантових коштів. Власне цього року уряд виділив на модернізацію обладнання початкової школи мільярд гривень – на ці гроші впроваджуватимуть принципи нового освітнього простору для першачків.
Оновлюють школи за чотирма принципами: енергоефективність, безбар’єрність, сучасне обладнання, мотивувальний простір. Це означає, що заклади найперше утеплюють – про навчання в куртках йтися не може. Також будівлі стають доступними для людей з інвалідністю: з’являються пандуси, сходові підйомники та окремі туалети на кожному поверсі. Для якісного та цікавого навчання класи обладнують мобільними партами та комп’ютерною технікою. А ще оформлюють яскравий фасад та креативний інтер’єр.
Школи, які підвищують успішність
Пілотним проектом програми стала звичайна сільська щкола в Путрівці на Київщині. Завдяки казковому оформленню діти охрестили її «Гоґвортс» – за назвою школи чарів із саги про Гаррі Поттера. Крім зовнішнього вигляду, змінилося в ній і обладнання: за допомогою комп’ютерів тут вивчають, зокрема, біологію, хімію та фізику. Втілити цей проект у 2016 році вдалося за рахунок як державних, так і спонсорських коштів.
«З того часу на 30% скоротилися прогули та суттєво збільшилася кількість дітей», – розповідає про успіхи навчального закладу заступник голови Мінрегіону Лев Парцхаладзе і додає, що середній рейтинговий бал учнів цієї школи на ЗНО склав 180,5 балів із 200.
У селі Пісків на Рівненщині новий освітній простір створили у школі, яка раніше була аварійною. Тепер же її називають «школою-веселкою»: будівля розфарбована у сім кольорів райдуги. Вона має новеньку бібліотеку, актовий і спортивний зал, їдальню та ігрову кімнату для найменших.
Урядовці переконані: комфортні умови, яскравий дизайн та цікаві підходи до навчання збільшують мотивацію школярів до отримання знань.
Новітні технології для освітніх закладів
У низці закладів нового типу вже впроваджують сучасні технології задля підвищення комфорту учнів та вчителів. У Бердянську в дитсадку «Зіронька» і реабілітаційному центрі для дітей встановили систему вентиляції, яка провітрюватиме приміщення без відкриття вікон та без втрати тепла взимку. Улітку тим часом буде прохолодно. Також тут тепла підлога в групах, шафи для одягу з системою просушування. А в реабілітаційному центрі впроваджені новітні інтерактивні технології, які допомагають розвитку дітей з особливими освітніми потребами.
У Добропіллі на Донеччині у нещодавно оновленій школі для 800 учнів встановили не лише енергоефективні системи опалення, а також облаштували цифрові лабораторії, які дозволяють робити віртуальні дослідження.
Тим часом Солонянська школа на Дніпропетровщині після оновлення може похизуватися портативною метеостанцією. Для дітей з особливими потребами тут працює перший в Україні інклюзивно-ресурсний центр, а також ресурсна кімната, інтерактивна підлога та кімната лікувальної фізкультури.
Вікно можливостей
Урядовці наголошують, що завдяки децентралізації сприятливі умови для оновлення шкіл та дитсадків є у всіх громад, готових до сміливих планів. Ефективне використання коштів на місцевих рівнях дало можливість модернізувати вже 300 навчальних закладів. Відгуки з регіонів наразі дають підстави стверджувати, що програма успішно реалізується на місцях.
«Відкриття нового закладу виявилось не просто святом для села, а здійсненням заповітної мрії, – ділиться враженнями після модернізації директор Сосонської школи на Вінниччині Людмила Кугай. – Тепер маємо школу, в якій усе продумано до дрібниць. Дітей додому не відправиш. Не хочуть іти зі школи».
На сьогодні лідером із впровадження НОП є Дніпропетровська область, де за останні 3,5 роки оновили або ж звели з нуля 53 дитячих садки, а нині будується більше ніж 30 шкіл одночасно. Загалом цього року в уряді планують втілити програму у 105 навчальних закладах по всій Україні для підвищення якості освіти.
Що треба знати про реформу МСЕК
Статус інвалідності до дати наступного оцінювання є чинним.
переглядів: 221
У Рівному відбудеться фестиваль "ВареничОК"
Сьогодні, 30 листопада, у Парку культури та відпочинку імені Тараса Шевченка з 12:00 до 19:00 пройде фестиваль "ВареничОК".
переглядів: 203
На Рівненщині попрощалися із чотирма загиблими захисниками
Рівненщина попрощалася із загиблими Воїнами Василем Федчуком із Гощанщини, Андрієм Калушем із Дядьковицької громади, Олександром Панасюком із Сарненщини та Віктором Сиротчуком із Вараської ТГ.
переглядів: 235
7 школярів Рівненщини отримали стипендії Президента
Усі вони — переможці Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових навчальних предметів і Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
переглядів: 220
День ангела Андрія: найтепліші привітання для ваших рідних!
Сьогодні віряни святкують День Ангела Андрія. На 30 листопада припадає важливе народно-християнське свято, день пам'яті мученицької смерті одного із дванадцяти апостолів Христових — Андрія Первозванного.
переглядів: 1855