Трудові книжки відмінять: що буде натомість?
Усі кадрові питання – у цифру
До 2000 року паперова трудова книжка була єдиним офіційним документом, який підтверджував трудовий досвід для оформлення пенсії. Але ситуація змінилась, коли парламент ухвалив закон «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і стаж почали рахувати за розміром єдиного соціального внеску, який сплачують роботодавці за своїх співробітників. Інформація про сплату цих внесків зберігається у системі обліку Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Нині перевірити свою трудову історію можна в особистому кабінеті пенсійного фонду (https://portal.pfu.gov.ua).
«На сайті пенсійного фонду присутні уся трудова історія з 2000 року. Там можна слідкувати, чи сплачено за вас внески, скільки стажу зараховано, чи врахували пільговий стаж. Цей кабінет є вашою електронною трудовою книжкою», – пояснює очільник Директорату норм і стандартів гідної праці Міністерства соціальної політики Юрій Кузовий.
Зараз паперова трудова книжка залишається корисною для роботодавців, які, приймаючи людину на роботу, хочуть перевірити, де вона працювала і як довго затримувалася на кожному місці. За словами ініціатора скасування паперових книжок Дмитра Дубілета, така можливість для роботодавців залишатиметься, просто видозміниться відповідно до вимог цифрового часу. Після реформи громадяни зможуть легко отримати електронний документ з інформацією про свій стаж і надати роботодавцю.
До слова, трудовий стаж рахуватимуть по-новому.
«Щоб отримати цей документ, громадянину потрібно буде зробити кілька кліків і скористатися ЕЦП (електронним цифровим підписом, – ред.). Також, сподіваюся, ми встигнемо прикрутити туди і BankID. Роботодавці зможуть перевірити справжність документа за допомогою QR-коду, який буде автоматично накладатися на ці документи», – сподівається міністр.
Щодо трудового стажу до 2000 року, то українці зможуть занести цю інформацію в електронний реєстр. Як саме це буде відбуватись пропишуть у законі.
В уряді обіцяють, що для тих, хто захоче зберегти трудову і колекціонувати свій стаж на папері, влада залишить таку можливість. Але зберігати книжку вже не буде обов’язковим.
Ризики віртуальної трудової
Експерти погоджуються, що скасування трудових є, безсумнівно, позитивною зміною. Для офіційно оформлених працівників, за яких роботодавці сплачують ЄСВ та подають звітність, ніяких проблем при переході на електронну трудову не буде. Навпаки, стане менше паперової тяганини, а держава зможе зекономити до 100 млн гривень, які зараз витрачають на канцелярію для кадрових документів.
Водночас юристи висловлюють застереження щодо захисту і достовірності персональних даних співробітників при переході у цифру.
«Безперечно, паперова трудова книжка сьогодні являє собою атавізм і необхідно її переведення в електронний вигляд, але тут же виникає питання безпеки даних. Наприклад, реєстр прав власності на нерухомість з правом доступу до нього нотаріусів постійно дає приклади скандалів з внесенням даних про власність сторонніми, без згоди безпосередніх власників», – каже експерт Українського інституту майбутнього Данило Монін.
Тож залишаються під питанням, хто буде відповідальним за оцифрування трудового досвіду українців. На думку експерта з трудового законодавства HLP Group Олени Нечепуренко, це має визначити нове законодавство, а також обмежити коло осіб та організацій, які будуть вносити дані до 2000 року до реєстру. Також важливо встановити кінцевий термін для цього процесу, аби оцифрування не затягнулось на роки.
Пенсійний фонд нагадує, що майбутня пенсія тепер залежить від страхового стажу.
Крім того, закон має передбачити механізм вирішення конфліктів у випадку, якщо електронний реєстр буде конфліктувати з трудовою книжкою, і визначити, що буде вважатися правильною інформацією.
В уряді сподіваються, що ухвалити закони та відповідні постанови вийде найближчим часом, у цьому разі технічно зміни запустять вже в цьому році. Далі ж українцям тільки залишиться звикнути до нової цифрової епохи.

персональні дані, електронні трудові книжки, оцифрування даних, діджиталізація, трудовий стаж, трудова книжка, життя
Пальне в Україні подорожчало майже на 5 гривень: у чому причина

В Україні за останні тижні суттєво зросли ціни на пальне. Середня вартість бензину та дизеля на заправках зросла майже на 5 гривень за літр. Експерти пов’язують це з різким стрибком світових цін на нафту на тлі ескалації конфлікту між Ізраїлем та Іраном.
переглядів: 132
Нічна атака дронів по Росії: удари зафіксовані у трьох регіонах

У ніч на 11 липня територію Росії атакували безпілотники. Про вибухи повідомляють одразу з кількох регіонів — Курської, Тульської областей та Підмосков’я. Місцеві мешканці чули гучні звуки, бачили роботу систем ППО та пожежі після ударів.
переглядів: 157
Головні події ночі 11 липня: що трапилось?

Ніч проти 11 липня в Україні та світі була насиченою подіями. Росія продовжила атаки по тилових містах, Італія оголосила про новий пакет військової допомоги, а The New York Times оприлюднила аналітику щодо втрачених шансів для Кремля на мирне врегулювання війни.
переглядів: 226
Затримки виплат і паніка в чатах: чи справді скасують допомогу на дитину до 3 років?

11 липня у батьківських спільнотах Рівненщини зростає напруга — декілька днів поспіль мами обговорюють відсутність виплат у розмірі 860 грн, що надаються, як частина державної допомоги при народженні дитини.
переглядів: 261
Волонтерка з Рівного Іванна Черноус збирає на "бойові" авто для Батальйону "Небесна Кара" 54 ОМБр

Рівненська волонтерка Іванна Черноус оголосила терміновий збір коштів на придбання двох автомобілів для Батальйону Безпілотних Систем "Небесна Кара" 54 Окремої механізованої бригади.
переглядів: 701