12 лютого - Собор Трьох Святителів
Через деякий час після того, як виникли ці суперечки, явилися ці великі святі, спочатку кожен окремо, а потім всі три разом, - притому не уві сні, а наяву, - Іоанну, єпископу Євхаїтському, найвченішому мужу, дуже досвідченому в еллінській мудрості ( як про це свідчать і його твори), який також прославився своїм добродійним життям(3). Вони сказали йому єдиними устами:
- Ми рівні перед Богом, як ти бачиш, немає у нас ні розділення, ні якоїсь протидії один одному. Кожен з нас окремо, свого часу, натхнений Божественним Духом, написав відповідні повчання для спасіння людей. Чого ми навчилися сокровенно, те передали явно людям. Немає між нами ні першого, ні другого. Якщо ти посилаєшся на одного, то в тому ж згодні і обидва інші. Тому, повели тим, хто сперечається щодо нас припинити суперечки, бо як за життя, так і після кончини, ми маємо турботу про те, щоб привести до миру і однодумності кінці всесвіту. З огляду на це, з'єднай в один день пам'ять про нас і, як годиться тобі, склади нам святкову службу, а іншим передай, що ми маємо у Бога рівне достоїнство. Ми ж для тих, хто звершує пам'ять про нас ми будемо заступниками до спасіння, так як ми сподіваємося, що маємо деяку заслугу у Бога.
Сказавши це єпископу, вони стали підніматися на небо, сяючи невимовним світлом і називаючи один одного по імені. Блаженний єпископ Іоанн негайно відновив мир між тими, що ворогували, так як він був чоловік великий в чесноті і знаменитий в любомудрії. Він встановив свято Трьох Святителів, як і повеліли йому святі, і заповідав церквам святкувати його з належним торжеством(4). У цьому ясно виявилася мудрість Великого чоловіка, так як він побачив, що в січні місяці відбувається пам'ять усіх трьох святителів, а саме: у перший день - Василія Великого, у двадцять п'ятий - божественного Григорія, а в двадцять сьомий - святого Золотоустого, - то він з'єднав їх у тридцятий день того ж місяця, увінчавши святкування їх пам'яті канонами, тропарями і похвалами, як це і належало.
Необхідно додати про них і таке. Святий Василій Великий перевершив у книжній мудрості не тільки вчителів свого часу, але і найдавніших: він пройшов не тільки всю науку красномовства до останнього слова, але й добре вивчив філософію, а також пізнав і ту науку, яка вчить істинної християнської діяльності. Потім, проводячи добродійне життя, сповнене безсрібністю і цнотливістю, та підносився розумом до боговидіння, він був зведений на архієрейський престол, маючи сорок років від народження, і протягом восьми злишком років був предстоятелем церкви.
Святий Григорій Богослов був настільки великий, що якби можна було створити людський образ і стовп, складений по частинах зі всіх чеснот, то він був би подібний великому Григорію. Просяявши своїм святим життям, він досяг такої висоти у галузі богослів'я, що всіх перемагав своєю мудрістю, як у словесних суперечках, так і в тлумаченні догматів віри. Тому він і був названий Богословом. Він був святителем у Константинополі дванадцять років, утверджуючи Православ'я. Поживши потім малий час на патріаршому престолі (як про це пишеться в його житії), він залишив престол через похилий вік і, маючи шістдесят років, відійшов в горні обителі.
Про божественного Золотоустого справедливо можна сказати, що він перевершив усіх еллінських мудреців розумом, переконливістю слова і витонченістю мови; Божественне Писання він пояснював і тлумачив неповторно, рівним чином, в доброчесному житті і богоспогляданні він далеко перевершив усіх. Він був джерелом милості і любові, був сповнений ревнощів учительства. Всього він прожив шістдесят років, пастирем Христової Церкви був шість років.
Підготував протоієрей Миколай КАПІТУЛА, магістр богослів’я, викладач РДС,
клірик Свято-Покровського собору м. Рівне
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
Свята, пам'ятні та ювілейні дати у лютому 2020
12 лютого віряни відзначають "Свято трьох Святих"
12 лютого - велике церковне свято Собор Святителів Вселенської Церкви
Василів день, трисвяття, собор трьох святителів, 12 лютого, життя
Гороскоп на 9 березня: мистецтво компромісу

Сьогодні треба бути обережними у спілкуванні та прийнятті рішень.
переглядів: 212
Які митці на Рівненщині отримали стипендії?

Стипендіатами голів Рівненської ОДА та обласної ради стали 10 провідних діячів, ветеранів і пенсіонерів культури та мистецтва області.
переглядів: 521
У Рівному буде «Саксофонова весна»

За кілька днів у місті відбудеться концерт з такою назвою.
переглядів: 561
Маленькі рятувальники у Рівному привітали жінок

У Головному управлінні ДСНС у Рівненській області записали оригінальне привітання з нагоди Міжнародного дня жінок.
переглядів: 228
Куди можна піти цього тижня у Рівному? (+АФІША)

Головні культурно-мистецькі заходи управління культури і туризму з 08 по 14 березня 2021 року.
переглядів: 290
Рівненщина: скільки захворіло на коронавірус і скільки одужало?

За минулу добу на Рівненщині зареєстровано 89 випадків захворювання на COVID-19.
переглядів: 373