30 березня - день пам'яті Олексія (Теплого Олекси)
Теплого Олекси: народні прикмети й традиції
Після заручин, залишившись ввечері наодинці зі своєю нареченою, Олексій зняв з пальця перстень, віддав його і сказав: «Збережи це і нехай Господь буде з нами, Своєю благодаттю влаштовуючи нам нове життя». Сам же преподобний пішов таємно з дому і сів на корабель, що плив в Месопотамію.
Потрапивши до міста Едесси, де зберігався Нерукотворний образ Господа, Олексій продав усе, що в нього було, роздав гроші убогим і став жити біля храму Пресвятої Богородиці на паперті і харчувався з милостині. Преподобний споживав лише хліб і воду, а отриману милостиню роздавав немічним і стареньким. Кожну неділю він причащався Святих Христових Таїн.
Родина скрізь шукала Олексія, але безуспішно. Слуги, послані Євфиміаном на пошуки, побували, також, і в Едессі, але не впізнали в убогому, який сидів на паперті церковній, свого господаря. Від строгого посту тіло його висохло, краса щезла, зір став слабким. А блаженний впізнав їх і дякував Господеві за те, що отримав милостиню з рук своїх слуг.
Яка погода на Теплого Олекси, таким буде й Великдень
Безутішна мати святого Олексія зачинилась у своїй кімнаті і неустанно молилась за свого сина. А його жінка дуже тужила разом зі свекрухою.
Преподобний прожив в Едессі сімнадцять років. Одного разу паламарю церкви, біля якої подвизався святий, було откровення про прп Олексія: Матір Божа через святу Свою ікону звеліла: «Введи в Мою церкву чоловіка Божого, достойного Царства Небесного. Молитва його підноситься до Бога, як кадило запашне, і Дух святий спочиває на ньому». Паламар став шукати такого чоловіка, але довго не міг знайти. Тоді він з молитвою звернувся до Пресвятої Богородиці, просячи про допомогу. І знову був голос від ікони, який звіщав, що чоловіком Божим є той убогий, котрий сидить на церковній паперті. Паламар знайшов святого і ввів у церкву. Багато людей дізналось про праведника і стали шанувати його. Святий, уникаючи слави, таємно сів на корабель, який відправлявся в Кілікію. Але, за промислом Божим, сталось по іншому: буря віднесла корабель далеко на захід і прибила до берегу Італії. Блаженний вирушив до Риму. Невпізнаний, він просив свого батька дозволити поселитись в якому небудь куточку його двору. Євфиміан помістив Олексія в спеціально влаштованому приміщенні при вході в дім і звелів годувати преподобного зі свого столу.
Сьогодні — свято Теплого Олекси, покровителя пасічників
Живучи в батьківському домі, блаженний продовжував постити і проводив дні і ночі в молитві. Він смиренно терпів образи від слуг батька. Кімната Олексія знаходилась напроти вікна його нареченої і подвижник тяжко страждав, чуючи її плач. Тільки безмежна любов до Бога допомагала блаженному переносити цю муку. Святий прожив у домі своїх батьків сімнадцять років і був сповіщений Господом про день свого упокоєння. Тоді святий взяв папір та описав своє життя, просячи прощення у батьків і нареченої.
У день кончини святого Олексія в соборній церкві служив літургію Римський Папа Інокентій (402–417) в присутності імператора Гонорія (395–423). Під час служби з вівтаря почувся дивний Голос: «Прийдіть до Мене всі струджені і обтяжені, і Я заспокою вас» (Мф. 11. 28). Всі присутні зі страхом впали ниць. Голос продовжував: «Найдіть чоловіка Божого, що відходить у вічне життя, нехай він помолиться за місто». Почали шукати по всьму Риму, але не знайшли праведника. З четверга на п’ятницю Папа, звершуючи всенічну, просив Господа вказати на угодника Божого. Після літургії в храмі знову почувся голос: «Шукайте чоловіка Божого в домі Євфиміана». Всі поспішили туди, але святий вже упокоївся. Обличчя його світилось немов ангельське, а в руці був зажатий папір, який він не випускав, хоч як не намагались його взяти. Тіло святого поклали на одрі, покритому дорогоцінними покривалами. Папа та імператор схилили свої коліна і звернулись до преподобного, як до живого, просячи розжати руку. І святий виконав їх благання. Коли лист був прочитаний, батько, мати і наречена праведника з плачем поклонились його чесним останкам.
Протоієрей Миколай Капітула, магістр богослов’я,викладач РДС, клірик Покровського собору, м. Рівне
Тимко III віщує ранню весну у 2025 році
Незважаючи на складні часи, традиція святкування Дня бабака на Харківщині продовжується. Хоч цього року через безпекову ситуацію віщування Тимка III відбувалося дистанційно, але наш знаменитий бабак все одно поділився прогнозом.
переглядів: 55
Відомий рівнянин Чоткий Паца розповів про війну
Рівнянин Іван Мартинов спочатку був активним учасником Революції Гідності, а потім військовим на російсько-українській війні – ще від часів АТО.
переглядів: 164
У Рівному відкриється персональна фотовиставка Дежа Брют
За кілька днів уже можна буде подивитися особливу фотовиставку, що освітлює глибинні аспекти людської природи. Дежа Брют, відома рівненська мисткиня, презентує свою нову експозицію "Світло і тінь: фокус на людині".
переглядів: 171
Короткі й красиві вітання зі Стрітенням 2025
Сьогодні, 2 лютого, відзначають важливе християнське свято - Стрітення Господнє, яке є одним з дванадцяти найбільших церковних свят, що символізує зустріч людства з Христом.
переглядів: 343
Сьогодні день укулеле та бабака
Дізнайтеся, які ще свята відзначають сьогодні, 2 лютого.
переглядів: 143