Сьогодні відзначають Всесвітній день без тютюну
Так, ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну 31 травня, привертаючи увагу до пов’язаних з вживанням тютюну ризиків для здоров’я і до ефективних заходів політики щодо зниження рівнів споживання тютюну.
В Україні з’явиться електронна прописка: що про неї варто знати рівнянам
ВООЗ заснувала Всесвітній день без тютюну в 1987 році для залучення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків.
Тема Всесвітнього дня без тютюну у 2020 році — “Захист юнацтва та молоді від маніпуляцій тютюнової індустрії та запобігання їх вживанню тютюну та нікотину”.
За даними ВООЗ, від хвороб, спричинених курінням тютюну, щороку в світі гине більше 8 млн. осіб, з яких 1,2 млн. смертей викликано наслідками пасивного куріння. В Україні в середньому щороку вмирає 85 тис. осіб.
Вживання тютюну підвищує ризик розвитку близько 100 різних захворювань і розладів, зокрема: ішемічної хвороби серця, інсульту, хвороб периферичних судин, хронічної обструкції легень, онкологічних захворювань.
Згідно з даними Глобального опитування дорослих щодо вживання тютюну (GATS) 2017 року в Україні курять щодня, свідомо знищуючи своє здоров’я за власні кошти, 7,2 млн. осіб (35,9% чоловіків і 7% жінок).
Тютюнова індустрія, намагаючись підтримати свої доходи і збільшити їх, постійно шукає нових курців, що замінять споживачів, які померли через вживання тютюну. На маркетинг та рекламу тютюнових виробів витрачаються мільярди доларів. Найбільше піддаються впливу молодь та юнацтво, тому саме на них спрямовані маркетингові маніпуляції виробників тютюнової продукції:
– використання ароматизаторів, що робить тютюнові вироби більш привабливими і відволікають увагу від ризику для здоров’я;
– стильний, сучасний та привабливий дизайн виробів, наприклад, форма флеш-карти або цукерки;
– розміщення тютюнової продукції біля кондитерських виробів, прохолодних напоїв, снеків та в зонах, де часто знаходяться молоді люди;
– поштучний продаж виробів, що робить їх доступними для дітей;
– розповсюдження безкоштовних зразків продукції;
– прихована реклама в кінофільмах, телепередачах, соціальних мережах;
– просування нібито «менш шкідливих» і «більш чистих» альтернатив традиційним сигаретам при відсутності науково обгрунтованих доказів;
– рекламування та просування тютюнових виробів у точках продажу шляхом використання яскравих дисплеїв всередині та ззовні супермаркетів, магазинів, кіосків.
На жаль, маркетинг тютюнової індустрії діє, заманюючи в тенета тютюнової залежності дітей: в Україні серед дітей 13-15 років 48% будь-коли вживали тютюн, 14,9% дітей (17,8% хлопців і 12,1% дівчат) є теперішніми споживачами тютюнових виробів, а 18,4% дітей (22,6% хлопців і 14% дівчат) — споживачами електронних сигарет.
Вживання тютюнових виробів не має нічого спільного з свідомим вільним вибором особи і не являється звичкою. Це залежність, нав’язана і сформована під впливом цинічних маркетингових маніпуляцій тютюнової індустрії, спосіб підліткового протесту, що затягнувся на все життя, наслідок бажання справити враження на друзів, які курять, метод вгамувати свої емоції, несвідоме повторення поведінки батьків, тощо.
Подолати тютюнову залежність значно важче, ніж не допустити. Проте кинути курити може кожен незалежно від віку, стану здоров’я та стажу куріння. Це може зайняти деякий час, потребувати зусиль і навіть багатьох спроб, але кинути курити – одне з кращих рішень у житті людини!
В Україні працює сервіс з надання допомоги у припиненні куріння: http://stopsmoking.org.ua, де можна отримати індивідуальну професійну консультацію з питань припинення куріння, безліч достовірної перевіреної інформації та план перемоги над залежністю.
Не піддаваймось на маніпуляції тютюнової індустрії! Не продаваймо здоров’я!
У Литві видали книгу полеглого Захисника-рівнянина Максима Кривцова
У литовському видавництві Baziliskas вийшла друком збірка «Вірші з бійниці» українського поета та військовослужбовця Максима Кривцова, який загинув на війні. Твори переклали литовською мовою відомі письменники Марюс Бюрокас, Бенедиктас Янушевичюс та Антанас А. Йонінас.
переглядів: 366
Польща хоче збудувати велику морську електростанцію
Польська енергетична група (PGE) спільно з данською компанією Orsted реалізує масштабний проєкт із будівництва морської вітроелектростанції Baltica 2. Її потужність сягатиме 1,5 ГВт, що зробить її однією з найбільших у світі.
переглядів: 285
Литва може відправити в Україну миротворців
Головнокомандувач Збройних сил Литви, генерал Раймундас Вайкшнорас, заявив про готовність країни розглянути можливість відправлення військових до України для участі в миротворчій місії.
переглядів: 281
Діти, яких знайшли у халабуді, повернулися на Рівненщину
П'ятьох дітей, яких знайшли в лісопосадці в халабуді в Тернополі, повернули на Рівненщину. Їх передали в реабілітаційний центр для дітей у селі Олександрія. Соціальні служби розшукують матір дітей, а також готують документи на позбавлення її батьківських прав.
переглядів: 367
Продали фальшивих прав на 35 мільйонів гривень
Оперативники викрили злочинну групу, що заробила 35 млн грн на фальшивих водійських посвідченнях.
переглядів: 279